Elfordultak a hétköznapi emberektől, ezért van nagy bajban az amerikai Demokrata Párt tanácsadójuk szerint

| Szerző: Horváth Dániel
Hat hónappal a Donald Trump amerikai elnöktől elszenvedett vereségük után a Demokrata Párt és országos vezetése még mindig többnyire összezavarodott, sokkos állapotban van, és nincs koherens stratégiájuk vagy irányuk. A párt egyik legrégebbi tanácsadója, Mark Mellman szerint a vereség oka, hogy a párt hátrányára változott: elfordult az emberektől, belül egymással hadakoznak, és nincs egységes üzenetük.

A Demokrata Párt több mint 1 milliárd dollárt költött el az elbukott 2024-es amerikai elnökválasztásra – amely Donald Trump lehetséges visszatérése miatt kiemelkedően fontos voksolás volt számukra.

Szinte minden objektív mérőszám szerint Trump legyőzhető jelöltnek számított, akit jobb kampányteljesítménnyel, vagy egy meggyőzőbb jelölttel felül lehetett volna múlni,

ehelyett azonban Trumpék kampánycsapata folyamatosan túljárt a demokraták eszén. A párt olyan időben vallott kudarcot, amikor a növekvő belső gondok miatt a legnagyobb szüksége lett volna a sikerre.

Joe Biden volt amerikai elnök (j) és utódja, Donald Trump jelenlegi amerikai elnök kezet fog Trump beiktatási ünnepségén (Fotó: MTI/EPA/Getty Images pool/Chip Somodevilla)

Joe Biden előző amerikai elnök a legfrissebb interjújában úgy fogalmazott, vállalja a felelősséget a kudarcért.

 „Én voltam a főnök, és ő (Trump) nyert, vállalom a felelősséget”

– mondta Biden, ugyanakkor kiemelte, továbbra is úgy véli, ha ő lett volna a jelölt, akkor megnyerték volna a 2024-es választást.

Kitálal a bennfentes

Az egyik legrégebbi demokrata tanácsadó, Mark Mellman szerint a fő gond nem a jelölt személye, hanem az, hogy a Demokrata Párt jelenlegi márkája gyenge. Mellman az Egyesült Államok egyik vezető közvélemény-kutatója és politikai tanácsadója, a The Mellman Group tanácsadó cég elnöke, amely 30 amerikai szenátor, 12 kormányzó és több tucat képviselőházi tag sikeres megválasztásában segített. Több mint 30 éve a szenátus demokrata vezetőinek közvélemény-kutatójaként is tevékenykedik.

A tanácsadó szerint a közvélemény-kutatások egyértelműen azt mutatják, hogy az amerikaiak túlnyomó többsége negatívan viszonyul a demokratákhoz – még a republikánusokhoz képest is sokkal negatívabban. A Demokrata Párt hosszú időn át az „átlagemberek pártjaként” éltek az amerikai köztudatban. Mára azonban ez az asszociáció eltűnt.

A közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy a választók ma már úgy érzékelik, a párt elsősorban marginalizált kisebbségi csoportokat képvisel, nem pedig az amerikai többség hétköznapi gondjaival foglalkozik.

Bár az egyenlőségért való kiállás alapvető erkölcsi kötelesség, a valóság az, hogy kisebbségi üzenetekből nem lehet többségi szavazatot építeni. A Demokrata Párt jelenleg ahelyett, hogy vonzaná az átlagos szavazókat, inkább elriasztja őket. Ráadásul a trend is romló, az idő múlásával vált egyre negatívabbá lett a párt megítélése.

A Demokrata Párt vezetői és kommunikációs tanácsadói gyakran elitista, önelégült hangnemben beszélnek. Lekezelőek, sőt ellenségesek az átlagos amerikaiak igényeivel, aggodalmaival és gondjaival szemben” – mondta Mellman.

Túl gyakran fordul elő, hogy a demokraták nem világosan, nem közérthetően beszélnek az amerikaiakhoz. Ha a demokraták retorikája úgy hangzik, mintha a Harvard Egyetem oktatói klubjából jönne, az nem fogja megnyerni a választókat. A tanácsadó szerint az is súlyos probléma, hogy a demokraták saját belső harcaikat teszik közszemlére. Ideológiai vagy személyes természetű belső konfliktusokat mutatnak be a nyilvánosság előtt, ami csak tovább rombolja az amúgy is kiábrándító képet.

A politikai szakértő szerint

a MAGA-jelenség (Make America Great Again – Trumpék kampányszlogenje) bármennyire is ellentmondásos, de egy jól felismerhető, koherens politikai identitást képvisel. Ezzel szemben a Demokraták arctalanok és céltalanok a választók szemében.

„A Demokratáknak jelenleg nincs olyan világos és erős márkája, mint a MAGA-nak. A MAGA egyike a legerősebb modern politikai márkáknak. Megkérdezel valakit az utcán, és tudja, mit jelent. De mit jelent ma demokratának lenni? A közvélemény nem tudja. Ez a baj” – fogalmazott.

A stratéga szerint a Demokrata Párt számára addig nincs kiút, amíg fel nem ismerik az emberek gazdasági gondjainak jelentőségét, amelyekre olyan ötleteket kell kínálniuk, amelyek konkrét válaszokat adnak ezekre a problémákra.

A legutóbbi közvélemény-kutatások szerint jelenleg az amerikaiak 33 százalékánál pozitív a Demokrata Párt megítélése, ugyanez a mutató a Republikánus Párt esetében 42 százalékot jelez.

Kiemelt kép: Kamala Harris korábbi amerikai alelnök, később demokrata elnökjelölt, férjével a Washington DC-ben megrendezett melegfelvonuláson (Fotó: MTI/EPA/Pool/Tasos Katopodis)

Ajánljuk még