Szennyvíz az üvegben: évek óta tudhatott Macron a népszerű ásványvizet palackozó cég csalásáról

| Szerző: Udvardy Zoltán
Összejátszottak a francia kormányhivatalok és a Nestlé-csoport egy – szennyvíz palackozásáról és annak ásványvízként való értékesítéséről szóló – dokumentum kozmetikázása érdekében. Többek között ez derül abból a hétfőn nyilvánosságra hozott szenátusi jelentésből, amely szerint Emmanuel Macronnak és hivatalának legalább 2022 óta tudomása lehetett a fogyasztókat súlyosan veszélyeztető visszaélésekről. A köztársasági elnöki hivatal megtagadta a  jelentés készítőivel történő együttműködést.

Immár a köztársasági elnöki palota, az Élysée küszöbét nyaldossák a Nestlé cég tavaly kirobbant ásványvízbotrányának hullámai. Egy hétfőn közzétett szenátusi jelentés szerint, melyről a Le Figaro és a Le Monde is beszámolt, a francia állam eltussolta a Nestlé szennyezettvíz-palackozási botrányát.

A szenátusi bizottság azzal vádolja Emmanuel Macron köztársasági elnököt, hogy

hivatala legalább 2022 óta tudott arról, hogy a Nestlé évek óta csal

– többek között ez derül ki a francia törvényhozás felsőháza, a szenátus egyik bizottságának hétfőn közzétett jelentéséből.

Önök kérték, mi módosítjuk

A francia kormány a legmagasabb szinten eltussolta a Nestle élelmiszeripari óriáscég által az ásványvizek, köztük az ikonikus Perrier márka kezelésével kapcsolatos botrányt – állapította meg egy szenátusi vizsgálat hétfőn. Az elmúlt években a svájci élelmiszer- és italgyártó konglomerátumra nyomás nehezedett a Perrier ásványvíz és más márkák miatt, mivel az uniós előírások (állítólag) szigorúan korlátozzák, hogy milyen eljárásokkal kell kezelni a természetes ásványvízként forgalmazott termékeket.

A Nestlé Waters átláthatóságának hiánya mellett fontos kiemelni, hogy ugyanaz a hiányosság tapasztalható az állami szerveknél is – áll a szenátusi jelentésben, mely szerint ezt (a francia állam átláthatóságának hiányát) mind Európával, mind a francia néppel tudatni kell.

Emmanuel Macron francia elnök megérkezik az amerikai Capitoliumba 2025. február 24-én Washingtonban. Tudja, amit tud (Fotó: Pierre Vauthey/Sygma/Sygma/Sygma via Getty Images)

Hétfőn Alexandre Ouizille, az ásványvízcsalást vizsgáló szenátusi bizottság szocialista előadója közzétette az ásványvizekkel kapcsolatos csalások szövevényes, Franciaországban 2024-ben kirobbant ügyéről szóló jelentés következtetéseit.

Az ügyben tett, egyik feljelentést ismertetve az előadó bemutatja, hogy több minisztérium, valamint egy prefektus és az Occitanie regionális egészségügyi ügynökség igazgatója, Didier Jaffre hogyan egyezett bele, hogy

a Nestlé kérésére módosítsák a Gard régióban lévő Vergèze-ben kiaknázott kutak egészségügyi minőségéről szóló jelentést,

ahol a Franciaországban igen népszerű ásványvizet, a Perriert gyártják.

Palackozott szennyvíz extraprofittal

A jelentést annak érdekében módosították, „hogy

ne kerüljön nyilvánosságra az országszerte  ásványvíz forrásául szolgáló kutak baktériumokkal, gyomirtó szerekkel és növényvédő szerek anyagcseretermékeivel való szennyezettségre.

Olyan vegyszerekről van szó, amelyek közül többet már évek óta betiltottak”.

Egy útjelző tábla a Source Perrier, azaz a Perrier-forrás felé mutat, ahol a Perrier vizet nyerik ki, 2004. október 27-én Vergeze-ben, Franciaországban. Nem csak tiszta forrásból (Fotó: Gilles Mingasson/Getty Images)

A dokumentumot annak ellenére módosították – mint arról az AFP francia hírügynökség is beszámol –, hogy legalább egy köztisztviselő tiltakozott ez ellen. Franciaországban tavaly a Mediapart, az önmagát független oknyomozóként aposztrofáló, a baloldalhoz közel álló hírportál arról az egyébiránt már 2021 óta fel-felbukkanó információról számolt be, hogy a Nestlé élelmiszergyártó vállalat franciaországi üzletága illegális módszerekkel tisztítja meg a szennyezett vizet, amit aztán ásványvíz minősítéssel hoz forgalomba.

Az ekkor megjelent tényfeltáró cikk szerint a svájci székhelyű vállalat legalább 1990 óta alkalmazza ezt az eljárást, amivel több milliárd euró többletprofitra tett szert azóta.

„Fekáliás eredetű baktériumok”

A vállalat kétmillió eurós (2,2 millió dollár) bírságot fizetett, hogy elkerülje a jogi eljárást az illegális vízforrások használata és a szűrés miatt. Akkoriban azonban azt állította, hogy a csereszűrőket a kormány hagyta jóvá, és hogy vize tiszta.

A most közzétett, több mint 70 meghallgatást magában foglaló, hat hónapon át tartó szenátusi vizsgálat tanúsága szerint az ügyben megfogalmazott jelentést – erre utalnak a Radio France oknyomozó csoportja által feltárt dokumentumok is – a Nestlé nagyipari vállalat követeléseinek kielégítése érdekében álcázták. A jelentést, amely gyakorlatilag már tényként kezelte, hogy az óriáscég szennyvizet értékesít ásványvíz gyanánt, a kormány védelmében is eltussolták – emeli ki a Le Monde – attól tartva, hogy a nyilvánosság előtt is kiderül a Macron-kabinet csalásban való részvétele.

Bár a kormány már 2021 nyara óta tudott a Nestlé természetes ásványvízgyárainak illegális gyakorlatáról, csak a következő év novemberében – több mint egy évvel később – ellenőrizték először a gard-i Perrier-gyárat.

A Radio France megszerezte a Gard regionális egészségügyi ügynökség által erről a látogatásról készített jelentést, amely szerint a Nestlé-csoport által tett nyilatkozatok és a helyszíni megfigyelések alapján valamennyi kútban mikrobiológiai eltéréseket, azaz különösen fekáliás eredetű baktériumokkal történő szennyezést tapasztaltak.

A néma elnök

A most közzétett jelentést megfogalmazó szenátorok elítélik, hogy a legmagasabb kormányzati szinten született meg a döntés a 0,8 mikronos küszöbérték alatti mikroszűrés engedélyezéséről, egy tárcaközi konzultáció végén úgy, hogy minderről nem tájékoztatták az akkori miniszterelnököt, Elisabeth Borne-t.

Az Élysée-palota bejárata 2008. február 2-án. Az átláthatatlan kapuk (Fotó: Julien Hekimian/Getty Images)

„A maga részéről

a köztársasági elnök, aki messze nem volt bevehetetlen erőd a Nestlé lobbizásával szemben, szemmel tartotta az ügyet”

– teszi hozzá a bizottság. A testület megállapításai szerint Macron és hivatala legalább 2022 óta tudta, hogy a Nestlé évek óta csal. A jelentés kiemeli: ugyanebben az időszakban Alexis Kohler, az Élysée-palota akkori főtitkára is fogadta a Nestlé vezetőit. Kohler maga is számos alkalommal találkozott a Nestlé Waters elnökével, Luriel Lienau-val.

A szenátusi bizottság hozzáteszi: a köztársasági elnök hivatala viszont kategorikusan elutasította, hogy válaszoljon kérdéseikre.

A jelentés elkészítéséhez „kezdeményeztük Alexis Kohler meghallgatását  is, ám nem volt hajlandó megjelenni előttünk” – pontosítja a Libération által idézett Alexandre Ouizille, hozzátéve: Kohler korábban számos alkalommal találkozott a Nestlé Waters elnökével, Luriel Lienau-val.

Emmanuel Macron a sajtó februári kérdéseire válaszolva kategorikusan tagadta, hogy tudott volna az ügyről.

Kiemelt kép: Egy munkás Perrier ásványvizet pakol fel a gyár vasúti terminálján 2004. október 26-án Vergèze-ben, Franciaországban (Fotó: Gilles Mingasson/Getty Images)

Ajánljuk még