Donald Trump hétfőn telefonon egyeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnökkel az ukrajnai háború lezárásáról. A hívásra azután került sor, hogy Washington hivatalosan is elismerte: patthelyzet alakult ki a háború befejezésében, és amennyiben Moszkva továbbra sem hajlandó érdemi tárgyalásra, az Egyesült Államok végül hátat fordíthat a konfliktusnak.
Az amerikai elnök közösségi oldalán számolt be arról, hogy kétórás telefonbeszélgetést folytatott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Trump szerint a hívás „nagyon jól sikerült”, és azt állította, hogy
„Oroszország és Ukrajna azonnal megkezdi a tárgyalásokat egy tűzszünetről, és ami még fontosabb: a háború lezárásáról.”
Trump úgy vélte, a felek közötti megállapodás feltételeit kizárólag ők határozhatják meg, mivel olyan részletekkel rendelkeznek, amelyek mások számára nem ismertek. A beszélgetés légkörét „kiválónak” nevezte.
Az amerikai elnök beszámolt arról is, hogy Putyin jelezte: Oroszország nagyszabású kereskedelmi kapcsolatokat kíván kialakítani az Egyesült Államokkal, amint véget ér a háború, amit Trump „katasztrofális vérontásként” jellemzett. Közölte, hogy ebben egyetért az orosz elnökkel, és hozzátette:
„Oroszország számára hatalmas lehetőség nyílhat újabb munkahelyek és a jólét megteremtésére. A benne rejlő potenciál határtalan.”
Trump szerint Ukrajna is jelentős nyertese lehet a folyamatnak, különösen az ország újjáépítésében. Az amerikai elnök azt is elmondta, hogy a beszélgetést követően tájékoztatta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt, Ursula von der Leyent, Emmanuel Macront, Giorgia Melonit, Friedrich Merz német kancellárt és Alexander Stubb finn államfőt a megbeszéltekről.
Közlése szerint a Vatikán, XIV. Leó pápa képviseletében, jelezte: nyitott arra, hogy otthont adjon a béketárgyalásoknak. Trump optimistán zárta közleményét: „Kezdődjön a folyamat!”
Putyin szerint a beszélgetés őszinte volt és hasznos
„Ez egy nagyon tartalmas és meglehetősen őszinte beszélgetés volt, és ebből a szempontból rendkívül hasznos. Elsősorban megköszöntem az amerikai elnöknek az Egyesült Államok támogatását abban, hogy újraindulhattak a közvetlen tárgyalások Oroszország és Ukrajna között egy lehetséges békemegállapodásról.”
– mondta a telefonos egyeztetés után az orosz elnök.
Hozzátette: Az amerikai elnök ismertette álláspontját a tűzszünettel kapcsolatban. A magam részéről megjegyeztem, hogy Oroszország is a válság békés rendezését támogatja. Egyszerűen meg kell határoznunk a leghatékonyabb módját annak, hogyan juthatunk el a békéhez.
Az orosz állami média szerint, Putyin azt mondta
„Oroszország kész együtt dolgozni Ukrajnával egy lehetséges jövőbeli békemegállapodásról szóló memorandumon.”
Az orosz állami hírügynökség, a TASZSZ szerint ez „egy lehetséges, meghatározott időtartamú tűzszünetet is magában foglalna, amennyiben a vonatkozó megállapodásokat sikerül elérni.”
Az orosz elnök 2022 februárjában indított támadást Ukrajna ellen, ezzel a hidegháború óta a legsúlyosabb válságot idézve elő Oroszország és a Nyugat között.
Trump többször is a vérontás mihamarabbi lezárására szólított fel. Kormányzata szerint az ukrajnai háború nem más, mint az Egyesült Államok és Oroszország közötti helyettesítő háború.
Putyin javaslatára a múlt héten újra tárgyalóasztalhoz ültek az ukrán és orosz felek Isztambulban – először 2022 óta. A találkozót Trump is sürgette, míg Európa és Ukrajna egy azonnali tűzszünetet követelt.
„Tangóhoz két ember kell” – figyelmeztet az USA
A tárgyalásokat megelőzően JD Vance amerikai alelnök az újságíróknak nyilatkozva elmondta: „Felismertük, hogy most patthelyzet van”. Vance szerint Putyin valójában nem tudja, hogyan hátrálhatna ki a háborúból anélkül, hogy vesztesként kerüljön ki belőle. Hozzátette:
„Tangóhoz két ember kell. Az elnökünk hajlandó erre, de ha Oroszország nem, akkor ki fogjuk mondani: ez nem a mi háborúnk. Le akarjuk zárni, de ha nem sikerül, akkor legalább megpróbáltuk.”
Tűzszünet vagy eszkaláció?
Trump jelezte, hogy a tárgyalásokat nemcsak Putyinnal, hanem Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel és a NATO-tagállamok vezetőivel is folytatja majd. Washington közölte:
amennyiben Moszkva nem veszi komolyan a béketárgyalásokat, újabb szankciók jöhetnek.
Putyin egyelőre kitart álláspontja mellett: a béke feltételeként továbbra is követeli, hogy Ukrajna hivatalosan mondjon le a NATO-tagság iránti igényéről, és vonja ki csapatait a négy, Oroszország által annektált ukrán régió teljes területéről.
A hétvégén Oroszország a háború kezdete óta a legnagyobb dróntámadást hajtotta végre Ukrajna ellen, miközben az ukrán hírszerzés arról számolt be, hogy Moszkva egy interkontinentális ballisztikus rakétát is elindíthatott – ezt azonban Oroszország nem erősítette meg.
Harmincnapos tűzszünetet követel Macron
Vasárnap Keir Starmer brit miniszterelnök telefonon egyeztetett az amerikai, olasz, francia és német vezetőkkel az ukrajnai helyzetről. A beszélgetés után Emmanuel Macron francia elnök közösségi oldalán sürgette Putyint, hogy hétfőn fogadja el a Trump által javasolt és Európa által támogatott 30 napos, feltétel nélküli tűzszünetet.
Az orosz elnök azonban továbbra is óvatos a fegyvernyugvással kapcsolatban, és hangsúlyozza: amíg bizonyos kulcsfontosságú feltételeket nem tisztáznak, a harcokat nem lehet szüneteltetni.