A BBC New szerint az egyezség 12 évre megnyitja a szigetország tengereit az EU-s halászhajóknak, ezt a Skót Halászok Szövetségének elnöke, Elspeth Macdonald egyenesen katasztrofálisnak nevezte. Ezzel szemben az Egyesült Királyság kommunikációja szerint az új együttműködések „csökkenteni fogják az élelmiszerárakat, valamint a bürokráciát, és megnyitják a hozzáférést az Uniós piachoz is.”
Az egyezség egy másik fontos eleme
lehetővé teszi majd az EU-s, valamint brit állampolgároknak, hogy a két terület közötti utazáskor úgynevezett e-útlevél kapukat használjanak, jelentősen meggyorsítva az útlevélellenőrzési folyamatot.
A két fél további tárgyalásokat folytat majd arról is, hogy hogyan támogassák a fiatalok mobilitását, tervben van például, hogy az Egyesült Királyság visszacsatlakozik az Erasmus-rendszerbe.
A tárgyalásokat követő sajtótájékoztatón az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen történelmi pillanatnak nevezte az egyezséget, amely „új fejezetet nyit majd a két fél kapcsolatában.” A brit miniszterelnök, Keir Starmer azt mondta, „hölgyeim és uraim, Nagy-Britannia visszatért a világ színpadára és olyan üzleteket köt, melyek növelik a gazdaságot, és több pénzt juttatnak a dolgozó emberek zsebébe.”
Brit miniszterelnök: Az EU-országok tegyék lehetővé a briteknek az elektronikus beléptető kapuk használatát
Keir Starmer brit miniszterelnök arra kérte hétfőn az Európai Unió tagországait, hogy haladéktalanul tegyék lehetővé a brit beutazóknak az elektronikus beléptető kapuk használatát a határátkelőhelyeken – írta az MTI hétfő délután.
Starmer kijelentette: arra szólítja fel az összes EU-tagországot, hogy haladéktalanul segítsék elő az e-kapuk használatáról szóló megállapodás gyakorlati megvalósulását. hangsúlyozta: a kezdeményezés alapján a fiatalok szabadon utazhatnak és vállalhatnak munkát Európában és Nagy-Britanniában, de a brit kormány e program végrehajtása során „megfelelő létszám- és időtartambeli korlátozásokat, valamint vízumelőírásokat” kíván érvényesíteni.
A brit kormányfő nem részletezte, hogy a programban résztvevő európai uniós fiataloknak milyen vízumra lesz szükségük.
Ebben a kérdésben egyelőre nézeteltérés van London és az EU között, mivel az Európai Bizottság több ízben jelezte, hogy a munkáspárti brit kormány által célként kitűzött érdemi közeledés egyik kulcsfontosságú elemének tartaná a 18-30 év közötti uniós és brit állampolgárok megkötések nélküli utazási, letelepedési, tanulási és munkavállalási lehetőségének megteremtését.
Az európai uniós állampolgárok április 2. óta csak elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA) birtokában léphetnek be Nagy-Britanniába. Az ETA két évig vagy a kérelmező útlevelének lejártáig érvényes, és az érvényességi idő alatt korlátlan számú nagy-britanniai beutazást tesz lehetővé, de esetenként legfeljebb hathónapnyi tartózkodást engedélyez, és munkavállalásra nem jogosít.
Kiemelt kép: Rachel Reeves brit pénzügyminiszter, Keir Starmer brit miniszterelnök, David Lammy brit külügyminiszter, Nick Thomas-Symonds alkotmányügyi és európai uniós kapcsolatokért felelős brit miniszter, Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője, António Costa, az Európai Tanács, Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnöke és Maros Sefcovic, az Európai Bizottság kereskedelemért és gazdasági biztonságért felelős tagja a brit EU-tagság megszűnése óta először rendezett hivatalos kétoldalú brit-EU-csúcstalálkozón a londoni Lancaster House-ban (Fotó: MTI/EPA/Bloomberg pool/Jason Alden)