A USA Today az egyik amerikai elitegyetem, a Brown Egyetem hallgatójának történetét vette szemügyre. Alex Shieh egy független hallgatói lap újságírójaként az egyetem bürokratikus működésével kapcsolatban kezdett vizsgálódni. A hallgató udvarias hangnemű e-mailben küldött kérdéseket az egyeteme adminisztratív munkatársainak, majd komoly retorziókkal szembesült.
Shieh szabályszegési eljárás alá került, mivel a Brown Egyetem szerint ezek az e-mailek érzelmi károkat okoztak a munkatársaiknak.
Később még azt is kifogásolták, hogy az egyetem hallgatói újságja a „Brown” szót használja nevében, mondván, ez védjegyjogokat sért. Az ügy abszurditása azt is megkérdőjelezi, van-e még értelme független újságírásról beszélni az egyetemi campusokon.
Miközben Shieh-t kirívó szigorral próbálják felelősségre vonni néhány udvarias, de kellemetlen kérdés miatt, más Borostyán Ligába tartozó intézmények hallgatói következmények nélkül hangoztathatnak erőszakra felhívó jelszavakat, és folyamodhatnak rendbontáshoz, ha az közel áll az egyetemek vezetésének véleményéhez.
A Columbia Egyetemen a múlt héten zajlott erőszakba torkolló palesztinpárti tüntetés, amikor több tucat diák elfoglalta a főkönyvtár egy részét. A legtöbben maszkot és muszlim fejfedőt viseltek, valamint a palesztin ellenállást támogató jelszavakat skandáltak. A Columbia Egyetemen már az előző hónapokban is botrányba fulladó tüntetések zajlottak.
A Harvard Egyetem nemrégiben 65 000 dolláros ösztöndíjat ítélt oda Ibrahim Bharmal végzős hallgatónak, akivel szemben csoportos támadás és testi sértés gyanújával emeltek vádat.
A vádemelés a Harvard Business School campusán elkövetett támadás miatt indították, amely egy zsidó diákot célzott röviddel a 2023. október 7-i izraeli Hamász-műveletek megindulása után.
A Jerusalem Post véleménycikkében arról ír, hogy a Harvard Egyetem egy friss, saját maga által közreadott, több mint 300 oldalas jelentése elismeri, hogy az antiszemitizmus elburjánzott az egyetemükön.
A jelentés szerint a Harvardon ellenséges szemléletű világnézeti térfoglalás ment végbe, ami komolyan károsítja az intézmény hírnevét. Az egyetem egyes előadói, kurzusai és egész programjai a tudomány álcája alatt politikai töltetű hazugságok terjesztésével foglalkoznak – írja a Jerusalem Post.
Kapcsolódó tartalom
A történtek jól jelzik a válságot, amibe az amerikai felsőoktatás került. A tudás és a kritikai gondolkodás háttérbe szorult, az egyetemek pedig egyre inkább a politikai csaták színterévé válnak. Csapdahelyzet állt elő, ahol tüntetések korlátozása sem tűnik hatékony megoldásnak.
Ha a jövő vezetőit olyan környezetben nevelik, ahol a kérdésfeltevés is bűnnek számít, akkor nem csupán az egyetemi autonómia, hanem a társadalmak szellemi alapja is veszélybe kerül. Talán elérkezett az idő, hogy a belső problémákra koncentrálni akaró új amerikai vezetés ezt a kérdést is kezelésbe vegye.
Kiemelt kép: Palesztinbarát tüntetők a Columbia Egyetem campusán (Fotó: EPA/Sarah Yenesel)