Az interjúra a Magyar–Lengyel Szabadság Intézet megnyitóján került sor, amiben a politikus részletesen beszélt a Lengyelországban uralkodó közjogi állapotokról, arról, hogy milyen boszorkányüldözésnek van kitéve a jobboldal, hogyan vették át erőszakkal a közmédia felett az irányítást, illetve hogyan jelentek meg az erről szóló fenyegetések már annak idején, a kampányban.
„Az elmúlt nyolc év konzervatív kormányzás alatt rájöttek, hogy veszélyt jelentünk rájuk nézve.”
„A Jog és Igazságosság párt megmutatta, képes ledönteni azt a rendszert, ami a kommunizmus óta itt van velünk, vagyis a rendszerváltás után is tovább élt Lengyelországban” – mondta Marcin Romanowski a Donald Tusk vezette baloldali kormány lehetséges politikai motivációjával kapcsolatban, amivel a parlamenti ellenzék példátlan mértékű boszorkányüldözését indokolja.
„Ami történt, sokkal inkább Lukasenka módszereire emlékeztetett, nem egy több száz éves demokratikus hagyománnyal rendelkező EU-s országra”
– jelentette ki a korábbi igazságügyi miniszter-helyettes. Arról is beszélt, a hetekig, hónapokig tartó vádaskodások, erőszakos letartóztatások voltak az Igazságügyi Minisztérium dolgozóival szemben nem sokkal az után, hogy megtörtént a kormányváltás.
„Sok igazságügyi dolgozót próbáltak meg arra kényszeríteni, hogy hazudjanak rólam, és megvádolhassanak valamivel”
– mondta, aki arra következtetett, hogy az eljárásnak valójában nem is ő, hanem a korábbi igazságügyi miniszter, Marcin Warchoł volt a valódi célpontja.
Kapcsolódó tartalom
Magyarországra költözésével és politikai menedékkérelmével kapcsolatban arról beszélt, eleinte – bízva a lengyel és az európai intézményrendszerben és igazságszolgáltatásban – arra számított, hogy a mentelmi jogát figyelembe véve, hamarosan ejtik az ellene felhozott vádakat, és ezzel az ügy le is van zárva. A hatályos jogszabályok alapján ugyanis ez lett volna az eljárás – tette hozzá. Akkor döntött a költözés mellett, amikor világos lett számára, hogy nincs esély az igazságos tárgyalásra, mivel az általa csak „Soros György hűséges neveltjének” nevezett Adam Bodnar igazságügyi miniszter nemcsak az ügyészség, hanem a bíróságok élén is törvénytelen módon eszközölt politikailag motivált változtatásokat. „Az eljáró ügyészeket kitüntették ahelyett, hogy megbüntették volna őket, azért amiért több esetben megszegték a törvényeket” – mondta, egyúttal arról is beszélt:
„Nehéz döntés volt, hogy hagyjam-e magam letartóztatni, vagy menjek inkább külföldre, és harcoljak az igazamért.”
Így került a képbe a Magyar–Lengyel Szabadság Intézetének vezetése, amelyet arra szeretne felhasználni, hogy az intézet által készített jelentéseken keresztül mutassák be a lengyel jogállamisági helyzet romlását Európa és Amerika számára. Az elkövetkező időszakban innen, Magyarországról azon fogok dolgozni, hogy segítsek az otthon maradt honfitársaimnak legyőzni ezt a törvénytelen rendszert, amely a lengyel emberek, a lengyel nemzet érdekeivel szemben cselekszik – jelentette ki, valamint hozzátette: „fontos, hogy figyelmeztessük a környező nemzeteket, nem csak a konzervatív politikusokat, de a hétköznapi embereket is, hogy
ami most Lengyelországban történik, az a liberálisok hatalmas hazugsága. ”
Ugyanakkor a Tusk-kormány döntéseinek hatására szerinte fordul a lengyel közhangulat, a közvélemény-kutatások szerint ugyanis Karol Nawrocki, a konzervatív jelöltnek nagy esélye van a győzelemre az elnökválasztáson, amelynek első fordulóját május 18-án tartják.
Kapcsolódó tartalom
Kiemelt kép: Marcin Romanowski, korábbi lengyel igazságügyi miniszter-helyettes (Fotó: Facebook/Marcin Romanowski)