A május 16-i esemény kapcsán Hakan Fidan török külügyminiszter – aki személyesen is részt vett a tárgyaláson – úgy nyilatkozott: „Ez egy fontos nap a globális béke szempontjából” – írja az Ukrajinszka Pravda.
Fidan szerint a megbeszélésen több konkrét eredmény is született, az egyik egy nagyszabású fogolycsere lebonyolítása lenne, amiről először az orosz delegáció vezetője, Vlagyimir Megyinszkij beszélt miszerint „a következő napokban” sor kerül egy „1000 az 1000-ért” elven alapuló fogolycserére.
Közlése szerint a felek megállapodtak a tárgyalások folytatásáról is – bár ezzel kapcsolatba konkrét időpontot még nem hozták nyilvánosságra.
Emellett a két oldal írásban egyeztetett a tűzszünethez vezető feltételekről, ami a későbbi fegyvernyugvás lehetőségét vetítheti előre.
A török diplomácia vezetője bejelentette, hogy „a felek elvi megállapodásra jutottak abban is, hogy folytatják a tárgyalásokat.”
A háttérben fontos változás, hogy ez volt az első közvetlen tárgyalás a két ország között 2022 eleje óta, amikor Oroszország megtámadta Ukrajnát. A mostani megbeszélésen Ukrajna védelmi minisztere, Rusztem Umerov is jelen volt, aki elmondta, hogy a tűzszünet mellett humanitárius kérdésekről és egy esetleges vezetői szintű találkozóról is szó esett.
A nemzetközi reakciók vegyesek voltak. Keir Starmer brit miniszterelnök üdvözölte ugyan a tárgyalások tényét, de élesen bírálta Oroszország álláspontját, „elfogadhatatlannak” nevezve azt.