Özönlenek az új jelentkezők az amerikai hadseregbe az érzékenyítő programok megszüntetésével

| Szerző: Horváth Dániel
Több mint egy évtizede nem látott lendületet vett az amerikai hadsereg toborzása – ennek oka pedig a hagyományos értékek felé visszatérésben keresendő. Donald Trump Fehér Házba való visszatérésével a Pentagonban is irányváltás történt: a korábbi „érzékenyítő” programokat, sokszínűségi képzéseket és genderideológiai szemináriumokat sorra szüntetik meg, miközben a hangsúly ismét a harcképességen, fegyelmen és a nemzeti küldetéstudaton van. A jelek szerint ez a fiatalokat is újra megszólítja.

2025. április közepére az amerikai hadsereg már elérte éves toborzási céljának 85 százalékát, ami több mint 51 ezer új belépőt jelent. Ez jelentős növekedés a tavalyi év azonos időszakához képest, amikor még csak a cél 64 százalékát teljesítették. A Trump-kormány új politikája, különösen a védelmi miniszter, Pete Hegseth retorikája és példamutatása, látványos eredményeket hoz:

„A hadsereg harcosokat akar, nem pedig aktivistákat” – jelentette ki Hegseth, aki maga is gyakran edz együtt az újoncokkal.

Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter (Fotó: MTI/EPA/Rolex Dela Pena)

A hadseregen belüli fordulat egyik látványos és az amerikai baloldal által hevesen kritizált eleme volt a Trump-adminisztráció által bevezetett transzneműekre vonatkozó szolgálati tilalom.

Az amerikai legfelsőbb bíróság a múlt héten engedélyezte a tilalom életbe lépését, miután a korábbi szövetségi bírósági blokkolást felülírták. A Pentagon álláspontja szerint a hadsereg olyan tagokat keres, akik fizikailag és pszichésen is hadra foghatók – ebbe pedig nem illeszkedik a genderdiszfóriával diagnosztizált személyek katonai szolgálata.

„Nincs több transz a védelmi minisztériumban” – írta Hegseth a döntést követően az X-en.

A Trump-adminisztráció érvelése egy konkrét egészségügyi állapotot céloz, az úgynevezett genderdiszfóriát, vagyis a születési nemmel való azonosulás hiányát.

A Biden-adminisztráció egészségügyi miniszterhelyettese, a születési neme szerint férfi, saját identitása szerint transznemű nő. Rachel Levine korábban tábornoki rangot viselt. Az amerikai legfelsőbb bíróság döntése értelmében a jövőben nem lesz lehetőség a transzneműek szolgálatteljesítésére (Fotó: U.S. Public Health Service Commissioned Corps)

A friss toborzási adatok azt mutatják, hogy az amerikai hadsereg a woke-ideológia irányából a hagyományos értékek felé való visszafordulása egyértelműen felfelé ívelő jelentkezői számokat hoz. A fiatalok – különösen a közép- és munkásosztályból – újra fantáziát látnak a katonai életpályában, ahol fegyelmet tartanak, célokat adnak, és közösséghez tartozást biztosítanak. A hadsereget újra egy olyan intézménynek látják, ahol nem a politikai ideológiák, hanem az elszántság és a szolgálatkészség számít.

Az új lendület nem pusztán a korábbi politikát száműző változásoknak köszönhető. A hadsereg egyik új programja lehetőséget biztosít azoknak a fiataloknak, akik elsőre nem felelnek meg a fizikai vagy iskolai végzettségi követelményeknek, hogy egy 90 napos felkészítő képzéssel mégis bevonulhassanak a seregbe.

A programra azért is nagy szükség van, mert

komoly demográfiai kihívásokkal néz szembe az amerikai hadsereg: a 17–24 éveseknek csupán 23 százaléka felel meg maradéktalanul a szolgálati feltételeknek, és a civil szektor is komoly konkurenciát jelent.

A mostani intézkedések azt jelzik, hogy az amerikai hadsereg visszatért, és újra erőt is akar sugározni. Egy olyan világban, ahol a gyengeségek gyakran erényként jelennek meg, egyre többen vágynak ismét arra, hogy a hagyományos értelemben vett erő pozitív megtestesítői legyenek – ez magyarázza a toborzási kampány sikerét.

Kiemelt kép: Amerikai tengerészgyalogosok M142-es nagy mozgékonyságú rakétatüzérségi rendszerek mellett, a Fülöp-szigeteki Tarlac tartományban tartott hadgyakorlaton 2022. október 13-án (Fotó: MTI/EPA/Francis R. Malasig)

Ajánljuk még