Az EU-tagállamok kereskedelemért felelős minisztereinek tanácskozását követő sajtótájékoztatón Sefcovic elmondta: kedden egyeztetett Howard Lutnick amerikai kereskedelmi miniszterrel, tárgyaltak azokról a lehetséges területekről, ahol a megállapodás kezdhet formát ölteni, továbbá az Egyesült Államok kereskedelmi képviselőjével, Jamieson Greerrel is, akivel a közeljövőben személyesen is találkozni szeretne Európában.
„Kapcsolatunk puszta kiterjedtsége miatt ezek a tárgyalások mások, mint a korábbiak. Bármiben is állapodunk meg, annak nemcsak a jelenlegi helyzetet kell rendeznie, hanem a hosszú távú előnyöket is meg kell alapoznia” – emelte ki.
Sefcovic leszögezte: az unió az ellenintézkedések helyett a tárgyalásokat tartja a helyesebb útnak, azonban jelenleg a bizottság egyeztetést folytat az érintettekkel egy kiegyensúlyozó intézkedéscsomagról. „Beérkeznek a javaslatok, ezeket alaposan kiértékeljük, és körültekintően járunk el. Semmi sem automatikus. Az esetleges kiegyensúlyozó lépések kizárólag arra szolgálnak, hogy egyenlő feltételeket teremtsenek, ha nem születik megállapodás” – tette hozzá.
Ami a kereskedelmi kapcsolatok diverzifikálását illeti a biztos hangsúlyozta: a cél az, hogy kereskedelmileg jelentős megállapodásokat kössenek, amelyek az adott partnerhez igazodnak. Mint mondta, az EU ajánlatai túlmutatnak a hagyományos szabadkereskedelmi megállapodásokon: digitális egyezményeket, fenntartható beruházásokat segítő megállapodásokat, valamint tiszta kereskedelmi és beruházási partnerségeket is kínálnak.
„Nincs vesztegetni való idő: új piacokat akarunk megnyitni vállalkozásaink számára – ezzel erősítjük az EU globális kereskedelmi pozícióját, és hozzájárulunk a szabályokon alapuló kereskedelmi rendszer hosszú távú fennmaradásához” – hangoztatta.
Elmondta, hogy ennek kapcsán a tagállamokkal tárgyalásokat folytatott, arról, hogyan gyorsíthatók fel az EU belső eljárásai, továbbá ösztönözte a tagállamok illetékes minisztereit a már meglévő megállapodások – például a Kanadával kötött CETA, illetve a Szingapúrral és Vietnámmal kötött beruházásvédelmi egyezmények – ratifikálásának előmozdítására.
Sefcovic szerint nem szabad elfelejteni, hogy az EU rendelkezik a kereskedelmi megállapodásoknak a világon a legnagyobb hálózatával – 44 szabadkereskedelmi megállapodása 76 országgal a globális kereskedelem 44 százalékát fedi le.
„Ez erős ütőkártya, amelyet teljes mértékben ki kell használni” – hívta fel a figyelmet a szlovák EU-biztos.
A kiemelt kép illusztráció (Fotó: MTI/EPA/Alex Plavevski)