A tervek szerint három év után először csütörtökön folytat közvetlen tárgyalást Oroszország és Ukrajna. Az orosz elképzelések szerint a találkozó helyi idő szerint délelőtt 10 órakor kezdődött volna, azonban Ukrajna keresztül húzta ezeket a terveket, így a nap második felére csúsztak az egyeztetések.
A Kreml már szerda este közzétette az orosz delegáció tagjainak névsorát. Bár az elmúlt napokban mindenki azt találgatta, hogy vajon Vlagyimir Putyin tagja lesz-e a küldöttségnek, végül csalódniuk kellett azoknak, akik számítottak az orosz elnök személyes részvételére. A Kreml szerda esti közleményében azt írták, hogy
a delegációt Vlagyimir Megyinszkij, az orosz elnök tanácsadója fogja vezetni, és tagja lesz Mihail Galuzsin külügyminiszter, Igor Kosztyukov admirális és Alekszandr Fomin, a védelmi miniszter helyettese. Emellett Putyin több szakértőt is kinevezett az Ukrajnával folytatott tárgyalásokhoz.
Feltűnő, hogy ezáltal kizárólag csak miniszternél alacsonyabb beosztású személyeket küldtek az oroszok, holott hónapokkal ezelőtt az amerikaiakkal például Szergej Lavrov külügyminiszter tárgyalt személyesen, és a mostani tárgyalások előtt még az amerikai fél is azt jelezte, hogy minimum Marco Rubio külügyminisztert küldik oda.
„Úgy gondolom, hogy az orosz delegáció összetételének utolsó pillanatban, tegnap éjszaka történő közzététele, amivel mindenkit bizonytalanságban tartottak az utolsó percig, az erő kifejezését jelenti” – közölte Ivor Bennett, a Sky News moszkvai tudósítója.
Az ukrán delegáció tagjai még mindig nem ismertek, ám azt már tudni, hogy kik utaztak Ukrajnából Törökországba. Az Ukrajinszka Pravda beszámolója szerint Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, Andrij Szibiha külügyminiszter és Andrij Jermak, az ukrán elnöki hivatal vezetője is Törökországban tartózkodik. Az ukrán állami média forrásaira hivatkozva arról számolnak be, hogy a helyszínen vannak Jermak helyettesei, Ihor Zsovkva és Ihor Bruszilo is.
Az még mindig nem ismert, hogy Volodimir Zelenszkij Isztambulba repül-e, hogy részt vegyen a tárgyaláson. Az ukrán elnök csütörtök délelőtt érkezett meg Ankarába, hogy Recep Tayyip Erdogan török kollégájával egyeztessen. Zelenszkij arról beszélt, hogy a török elnökkel folytatott megbeszélését követően hoz döntést arról, hogy érdemes-e személyesen jelen lennie az orosz–ukrán egyeztetésen.
„Az orosz delegáció szintje egyelőre hivatalosan számomra is ismeretlen, de abból, amit látunk, inkább egy színlelt, látszattevékenységnek tűnik. Átgondoljuk, mit fogunk tenni, és milyen lépéseket teszünk az Erdogannal folytatott beszélgetés után… Meg kell értenünk, milyen szintű az orosz delegáció, és milyen mandátumuk van, képesek-e egyáltalán bármilyen döntést saját hatáskörben meghozni. Mert mindannyian tudjuk, hogy Oroszországban ki hozza a döntéseket”
– fogalmazott az ukrán államfő.
A Sky News arról ír, hogy aminek tanúi leszünk, az egy nagy téttel bíró geopolitikai pókerjátszma. A hírügynökség szerint Zelenszkij célja az, hogy leleplezze Putyin békéről szóló nyilatkozatait, és megmutassa, hogy azok csak üres, tartalom nélküli retorikák.
Ha az orosz vezető mégis megjelenne – ami most rendkívül valószínűtlennek tűnik, miután tegnap este nyilvánosságra került az orosz delegáció összetétele –, Zelenszkij jelezte, hogy azonnal Isztambulba repülne, ahol a közvetlen tárgyalások zajlanának. Mindez pszichológiai hadviselés Zelenszkij részéről.
Ukrajna céljai világosak
Bár azt nem tudni, hogy a Moszkva által kezdeményezett találkozón Oroszország milyen konkrét kérdéseket szeretne megvitatni, Ukrajna céljai egyértelműek: tűzszünetet akarnak. Ukrán tisztviselők arról beszéltek, hogy kizárólag azért találkoznak az orosz delegációval, hogy megvitassák a Donald Trump által javasolt feltétel nélküli, 30 napos tűzszünet végrehajtásának és ellenőrzésének módját.
Miután kiderült, hogy Vlagyimir Putyin mégsem vesz részt törökországi tárgyaláson, Mark Rutte, a NATO főtitkára arról beszélt, hogy Oroszországon a sor, hogy megtegye a következő lépést a lehetséges béketárgyalások irányába Ukrajnával, mivel Ukrajna egyértelműen készen áll a tűzszünetre és az azonnali tárgyalásokra.
„Amikor békéről, tűzszünetről, a háború befejezéséről szóló tárgyalásokról van szó, egy szék üres marad – Vlagyimir Putyin széke”
– ezt már Elina Valtonen, Finnország külügyminisztere nyilatkozta az újságíróknak.
Hozzátette: „Úgy gondolom, a világ már felismerte, hogy egyetlen fél van, amely nem hajlandó komolyan részt venni a béketárgyalásokon, és az bizony Oroszország.” Valtonen hangsúlyozta, hogy Ukrajna újra és újra kifejezte készségét egy 30 napos tűzszünetre és a háború befejezésére, amelyet eleve nem is Ukrajna kezdett, de Oroszország erre nem hajlandó.
Hogy Oroszország mit szeretne elérni az általa kezdeményezett tárgyalásokon, az továbbra sem ismert. Az orosz külügyminisztérium szóvivője, Marija Zaharova csütörtök délelőtt csupán arról beszélt, hogy a Kreml küldöttsége már Isztambulban tartózkodik, hogy béketárgyalásokat folytasson Ukrajnával, és készen áll a komoly munkára.
Trump sem lesz jelen
Bár Donald Trump – aki éppen a Közel-Keleten tesz hivatalos látogatást – tegnap még fontolgatta, hogy Isztambulba utazik, az amerikai elnök csütörtökön bejelentette, hogy mégsem utazik Törökországba. Az Ukrajinszka Pravda a nyugati médiumokra hivatkozva arról ír, hogy Trump azután jutott erre a döntésre, hogy a Kreml nyilvánosságra hozta az orosz delegáció összetételét, és Vlagyimir Putyin neve nem szerepelt a listán.
Marco Rubio azonban személyesen jelen van, így az Egyesült Államok magas szinten képviselteti magát Törökországban. Az amerikai külügyminiszter kijelentette, hogy az Egyesült Államok gyakorlatilag bármilyen mechanizmusra nyitott, amely a béke elérését szolgálja Ukrajnában.
A NATO külügyminisztereinek csütörtöki, Antalyában tartott informális találkozója előtt Rubio hangsúlyozta, hogy ezekben a napokban a fő figyelem arra összpontosul, hogy milyen lépések történnek a háború békés rendezése érdekében.
„Látni fogjuk, mi történik ezen a téren a következő napokban, de szeretnénk előrelépést látni ebben az irányban, és bármilyen mechanizmust, amelyet javasolnak, bármilyen folyamatot, amelyet végre kell hajtani – készen állunk konstruktívan hozzáállni, és mindenben segíteni, amiben csak tudunk, hogy véget vessünk a konfliktusnak”
– idézi a Jevropejszka Pravda az amerikai külügyminisztert.
Hozzátette, hogy az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktusnak nincs katonai megoldása. „Ez a háború nem katonai, hanem diplomáciai úton fog véget érni. Minél előbb sikerül megállapodni a háború befejezéséről, annál kevesebb ember hal meg, és annál kevesebb pusztítás történik. Végső soron ez az elnök (Trump – a szerk.) célja is” – mondta Rubio.
A kiemelt kép illusztráció. (Fotó: Shutterstock)