Mint írtuk, Vlagyimir Putyin orosz elnök vasárnap közvetlen és előfeltételek nélküli tárgyalásokat javasolt Ukrajnának. A bejelentés néhány órával azután érkezett, hogy európai vezetők 30 napos tűzszünetre szólították fel Moszkvát. Az egyeztetéseket csütörtökön Isztambulban tartanák, ahogy a 2022-es tárgyalások esetében is történt.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a bejelentést követően először hezitált, de aztán Donald Trump közbelépésének köszönhetően mégis elfogadta a tűzszünetet. „Nincs értelme tovább halogatni a vérontás befejezését. Várom Putyint csütörtökön személyesen Törökországban” – fogalmazott az ukrán államfő. A Kreml jelezte, hogy felkészültek a tárgyalásokra, ugyanakkor nem tisztázták, hogy Putyin személyesen is ott lesz-e a megbeszéléseken.
Donald Trump a Fehér Házban újságíróknak úgy nyilatkozott, hogy akár személyesen is bekapcsolódhat a megbeszélésekbe: „Úgy vélem, jó dolgok sülhetnek ki abból a találkozóból. Amennyiben úgy ítélem meg, hogy jelenlétem segítségül szolgál, akkor odarepülök.”
A törökországi találkozó eredményeit az európai vezetők is feszülten figyelik, ugyanis a megegyezések függvényében újabb szankciós hullámmal sújtanák Moszkvát – számolt be róla a Bloomberg. Úgy tudják, hogy
amennyiben Vlagyimir Putyin elutasítja a találkozót, vagy nem hajlandó azonnali, feltétel nélküli tűzszünetre, úgy az európai vezetők Donald Trump amerikai elnöktől kérnék, hogy léptesse életbe a Moszkvával szembeni szankciófenyegetéseket.
Mint írtuk, május elején az Egyesült Államok bejelentette, hogy minden korábbinál súlyosabb gazdasági lépéseket tenne annak érdekében, hogy Oroszországot a tárgyalóasztalhoz kényszerítse az orosz–ukrán háború befejezése érdekében. Amerika magas vámokat vetne ki az Oroszországtól származó olajra, gázra és uránra.
A szankciókat nemcsak Moszkvával szemben vezetnének be, hanem azokkal az országokkal szemben is, amelyek orosz energiát vásárolnak. „Ha Trump úgy ítéli meg, hogy zsákutcába jutottunk, akkor számíthatnak intézkedésekre” – jelentette ki korábban Lindsey Graham republikánus szenátor.
Már készülnek az újabb EU-s szankciók
Miközben az Egyesült Államok még mérlegeli a következő lépéseket, az Európai Unió már ezen a héten jóváhagyhat egy újabb szankciócsomagot. Az intézkedések célkeresztjébe kerülhet az orosz „árnyékflotta”, vagyis az a tankerflotta, amellyel a lap szerint Moszkva kijátszhatja a nemzetközi energiakorlátozásokat. Emellett szankciók várhatók olyan személyek és szervezetek ellen, akik segítettek Oroszországnak a korlátozások megkerülésében.
A tervezetbe bekerülhetnek orosz dezinformációs és kibertámadásokkal összefüggő szereplők, valamint olyan kínai és más országokból származó vállalatok is, amelyek alkatrészeket szállítottak az Ukrajna ellen bevetett orosz fegyverekhez és drónokhoz.
A lap szerint ugyanakkor nem minden szankciós javaslat halad egyformán. A Lukoil dubaji leányvállalatának, a LME DMCC–nek a szankcionálását Magyarország panaszai miatt várhatóan elvetik – állítják a Bloomberg forrásai.

Úgy látják, hogy a csütörtöki találkozó nemcsak az orosz és ukrán félnek lesz kulcsfontosságú. Amerika részéről szintén megvannak az Oroszországgal szembeni radikálisabb fellépésre készített tervek. Egy benyújtott törvényjavaslat példátlan gazdasági szankciókkal sújtaná Moszkvát, amelyek között egy 500 százalékos vám kivetése is szerepel azokra az országokra, amelyek orosz energiát vásárolnak. Mint írták, az ukrajnai háború enyhítése, és az újabb szankciók életbe lépése is a tárgyaló felek csütörtöki megegyezésén múlik.
Már szerdán tárgyalnának a szankciókról: ez a magyar kormány álláspontja
A CNBC információi szerint az uniós tagállamok nagykövetei már szerdán találkoznak, hogy megvitassák az orosz gazdaság elleni 17. szankciós csomagot. Úgy tudják, hogy ezeket akár már a jövő héten érvényesítenék.
A portál Kovács Zoltánt, a nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkárt is megkereste az ügyben. A nemzetközi szóvivő a lap kérdésére elmondta, hogy Magyarország általános álláspontja, hogy a szankciók nem működnek.
Kovács Zoltán kiemelte, hogy amíg a 17. szankciócsomag nem tartalmaz olyan intézkedéseket, amelyek Magyarország energiaforrásaira is hatással vannak, addig Budapestnek valószínűleg nem lesz gondja a jóváhagyással.
Az uniós szankciókat mindig egyhangúlag kell jóváhagyni, miközben Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő kijelentette, hogy az Európai Uniónak megvannak az alternatívái arra az esetre, ha Magyarország élne a vétójogával.
Moszkva is reagált az újabb uniós szankciók lehetőségére
Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő hétfőn újságíróknak nyilatkozva kommentálta, hogy több európai ország kilátásba helyezte, hogy további szankciókat vezet be Oroszországgal szemben, amennyiben az megtagadja a tűzszünet bevezetését Ukrajnával.
„Az ultimátumok efféle nyelvezete Oroszország számára elfogadhatatlan, nem megfelelő. Nem lehet ilyen nyelven beszélni Oroszországgal”
– mondta.
Kapcsolódó tartalom
Kiemelte, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök az ukrán válság valós diplomáciai megoldását kívánja elérni, meg akarja szüntetni a konfliktus alapvető okait és meg akarja teremteni a tartós békét, amivel számos állam vezetőinek támogatását és megértését nyerte el.
Hozzátette, hogy Donald Trump amerikai elnök felszólította az ukrán felet, hogy feltétel nélkül vegyen részt az Oroszország által javasolt isztambuli találkozón.
Kiemelt kép: Vlagyimir Putyin orosz elnök a belügyminisztérium vezetőségének kibővített ülésén Moszkvában 2025. március 5-én (Fotó: MTI/EPA/Szputnyik/Kreml pool/Krisztyina Kormilicina)