„Ha igaz az a hír, miszerint ukrán részről két, Magyarországgal kapcsolatot tartó ügynököt lepleztek le, ez nyilvánvalóan összefügg azzal a politikai viszonnyal, ami jelenleg Ukrajna és Magyarország között van, s ami mindennek nevezhető, csak jónak nem. Erre a viszonyra nagyon sok példát láttunk az utóbbi időben” – reagált megkeresésünkre Kis Benedek József nemzetbiztonsági szakértő.
Egy olyan kémügyről lehet szó, amelyet most „realizáltak”, ám nyilvánvaló, hogy ezeket az embereket figyelték már egy jó ideje, majd eljutottak arra a következtetésre – politikai szinten –, hogy most lépni kell – vélte a kijevi állítások szerint ukrán állampolgárságú, magyar nemzetiségű személyekkel szembeni fellépést Kis Benedek József.
Bár többször hozzátette, hogy „ha mindez megfelel a valóságnak”, Kis Benedek emellett aláhúzta: „elég konkrét dolgokat mondtak” a történtekkel kapcsolatban ukrán részről. Mindezek okán hozzátette: „Úgy látom, hogy ez az ügy folytatódni fog”.
Kapcsolódó tartalom
Nem a legalkalmasabb lépés
A nemzetbiztonsági szakértő kérdésünkre válaszolva a Külügyminisztérium bejelentése kapcsán, miszerint kiutasítottak „két, Ukrajna budapesti nagykövetségén diplomáciai fedésben dolgozó kémet”, úgy fogalmazott: ez a kiutasítás „nem kifejezetten a legalkalmasabb volt eme kérdés rendezésére”.

A magyar lépés előzményére utalva, melynek folyamán az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) bejelentette, hogy két magyar állampolgárt tartóztattak le Ukrajnában kémkedés miatt. Kis Benedek hozzátette: „Nyilván Magyarország ebben a témában tagadásban van és abban is fog maradni. Beismerés semmiképpen nem lesz, mert az árt az illető személyeknek is”.
A kiutasításra „és mindenféle olyan lépésre, amit Magyarország megtesz, Ukrajna választ fog adni” – jelezte a szakértő, felidézve, hogy „két magyar diplomatát még azon a napon kiutasítottak Ukrajnából”, amikor Budapest hasonló lépést tett.
Kényes katonai témák
A kémügy várható fejleményeit, folytatását illetően Kis Benedek József jelezte: meg kell várni, hogy milyen konkrét tárgyi bizonyítékokat fognak letenni az ukránok. „Ilyet ugyanis még nem láttunk, célzást viszont igen, még eszközt is megneveztek”. Kijev azt állítja: „dokumentálták azt a találkozót, a magyar kapcsolattartó és az ukránok között történt meg, magyar területen”.
Ha valóban dokumentálták az ukránok ezt a találkozót, „és ha be fognak mutatni képeket, konkrétumokat, akkor ez azt jelenti, hogy az egész ügy tovább folytatódik”, s a kérdés az, hogy a politika ezt a helyzetet „hogyan fogja rendezni – vagy nem fogja rendezni”, összegezte.
Azokra az általunk felidézett véleményekre reagálva, miszerint magyarellenes, ám alaptalan ukrán propaganda mindössze, amit az ukrán fél állít, s ezek a vádak mindenféle konkrétumokat nélkülöznek, Kis Benedek József megjegyezte: „elég konkrét dolgok azért, amiket az eddig közzétett felvételeken láttuk:
„őrizetbe vettek két embert és mutatták is a letartóztatást. Hogy megjátszott-e az egész, azt nem tudom”, vélekedett.
„A kérdésekből azért lehet látni, hogy elég kényes katonai témákat feszegettek. Nem dokumentációról volt szó, és az illető személyek már nem katonák, tehát nem is juthattak olyan információk birtokába, ami kémkedés szempontjából kiemelt fontosságú lenne. Itt inkább szóbeli információk átadásáról volt szó. Hogy ezt hogy ezt hogy ítélik meg ukrán oldalon, figyelembe véve azt, hogy jelenleg ott hadiállapot van, az a politika kérdése” – elemezte az eddig elérhető információkat a szakértő.
Kapcsolódó tartalom
Nagy tapasztalatuk van
A szakértő méltatta az ukrán kémelhárítást, amelyről „tudjuk, hogy rendesen dolgozik, tehát ismerik, hogy mit kell csinálni. Nagy tapasztalatuk van ezen a területen. Gondolom, most a háború alatt még inkább fejlesztették, nem feltétlen nyugati irányba, de keleti irányba mindenképpen, és ebben nyilván benne van az oroszok is.”
Ennek még lehet reális alapja: én azt várom, hogy milyen bizonyítékokat fognak bemutatni az ukránok és akkor mindjárt okosabbak leszünk – fogalmazott.
Az egyik hírszerzés, a másik kémelhárítás
Kis Benedek József szerint „nincs köze” annak, hogy csütörtökön kiderült, milyen álláspontot képviselt a NATO katonai tanácskozásain Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnök, majd közvetlenül ezután, pénteken robbant ki az ukrán-magyar kémügy, ami egyes elemzések szerint a volt katonapolitikust és a Tisza pártot, illetve Magyar Pétert állítja az ukrán kémbotrány fókuszába.
„Ez egy teljesen más vonal, nem is találkoznak ezek egymással, mert az egyik hírszerzés, a másik kémelhárítás”, jelentette ki Kis Benedek József. Ruszin-Szendi Romulusz NATO-nál tett látogatása jóval korábban volt. A két ügy nem kapcsolódik egymáshoz: az egyik egy katonai vonalon, a vezérkari főnöknél tett látogatás, a másik pedig egy kémügy – szögezte le.
Szabotázsakciókra készülnek?
Kis Benedek József szerint nem jellemző, hogy szomszédos országokkal diplomaták kölcsönös kiutasítására kerüljön sor, hiszem „szomszédainkkal elég jó a kapcsolat. Tehát nem feltétlen ilyen eszközökhöz kell folyamodni, de hát itt NATO- és nem baráti országról beszélünk”.
Nem látta irreálisnak Kis Benedek József azokat az értesüléseket, melyek szerint ukrán csoportok magyar területen sorra kerülő szabotázsakciókra készülnének. „A jelenlegi feszült diplomáciai helyzetben én ezt elképzelhetőnek tartom: a két ország között meglehetősen rossz a viszony. Nem is emlékszem, hogy mikor lett volna ennyire rossz.”
Nyilván Kijevben „egyáltalán nincsenek megelégedve azzal, hogy Magyarország blokkolja Ukrajna EU-csatlakozását” – emlékeztetett. Szerinte
„ez az ott élő magyarokat szintén negatívan érinti, elhangzottak ilyen dolgok kormányszinten”.
Így tehát elképzelhető, mintegy ellenlépésként, különböző akciók megszervezése titkosszolgálati vonalon. S ez az ügy még nincs lezárva, tehát még meglepetések születhetnek.

Célkeresztben a kárpátaljai magyarok
A kárpátaljai magyarok esetleges érintettségét illetően úgy vélte: valóban kitettek olyan vádaknak, hogy együttműködnek az anyaországgal. Az ukrán részről emlegetett felvételekkel éppen azt sugallják, hogy ezt most bizonyítani tudják.
Várható tehát, hogy Kijevből nagyobb figyelmet fognak fordítani a kárpátaljai magyarságra: a kapcsolati rendszerükre és magyarországi látogatásaikra is. Ez az egész téma az ottani magyarságot mindenképpen negatívan érinti – figyelmeztetett Kis Benedek József.
Kezdet vagy végjáték?
Arra a kérdésünkre válaszolva, hogy ez a diplomáciai feszültség a két ország között egy végjáték-e, tekintve, hogy az orosz-ukrán háború is az utolsó szakaszában lehet, vagy inkább valaminek a kezdete, Kis Benedek József úgy válaszolt: „egyelőre nem tudjuk, hogy ez hogyan fog végződni”, mivel az orosz-ukrán konfliktus szerinte „még hosszú ideig el fog tartani, és ez a magyar-ukrán viszonylatban a kapcsolatokat semmiképpen nem segíti”.
A kiemelt kép illusztráció. (Fotó: Shutterstock)