„A 2025-re előrejelzett hozzájárulás jelenleg 6,4 milliárd dollár, ami 40 százalékos csökkenést jelent a tavalyi évhez képest és úgy gondoljuk, hogy ebben a helyzetben sajnos nem várható javulás” – írta Stephen Omollo, a WFP ügyvezető igazgatóhelyettese az alkalmazottaknak küldött e-mailben.
Hozzátette, hogy a szervezet vezetése úgy döntött, munkáját csak úgy tudja folytatni, ha olyan strukturális átalakítást hajt végre, amely a WFP minden földrajzi és szervezeti egységét, minden szinten érinteni fogja.
A WFP tudatta munkatársaival, hogy a dolgozókkal folytatott egyeztetések után döntenek majd a szükséges leépítésekről, amelyek között a római központban rövid távú szerződéssel foglalkoztatott
dolgozók elbocsátása és nyugdíjazások
is szerepelnek. És kiemelték, hogy még ezen felül is lehet majd szükség további leépítésre.
Az Egyesült Államok külügyminisztériuma március végén jelentette be, hogy a nemzetközi segélyezési tevékenység teljes átalakításáról és Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségénék (USAID) megszüntetéséről döntött annak mentén.
A döntés bejelentése óta több ENSZ-ügynökség is jelezte, hogy
komoly anyagi gondjai támadtak a költségvetési megszorítások miatt.
Az amerikai kormány a bejelentés óta 83 százalékkal, azaz több tízmilliárd dollárral csökkentette a korábban az USAID költségvetését adó alapot, amely addig évi 42,8 milliárd dolláros keretösszeget kezelt, és a világszerte kifizetett humanitárius segélyek mintegy 42 százalékát finanszírozta.
Kiemelt kép: Liszteszsákokat vesznek át palesztin belföldi menekültek egy humanitárius elosztóponton Gáza városában 2025. április 1-jén az ENSZ Világélelmezési Programjának keretében. (Fotó: MTI/EPA/Haiszam Imad)