Botrányok a BBC-nél: egy független jelentés szerint néhány vezető visszaél a hatalmával a brit közmédiánál

| Szerző: Klusovszki Kíra
Egy, a BBC munkahelyi kultúráját vizsgáló független jelentés rávilágított arra, hogy a vállalatnál még mindig jelen vannak olyan befolyásos egyének, akik hatalmukkal visszaélve elviselhetetlenné teszik kollégáik életét.

Samir Shah, a BBC elnöke a jelentés közzététele előtt hangsúlyozta, hogy bizonyos dolgozók viselkedése egyszerűen elfogadhatatlan, és kiemelte:

aki visszaél a hatalmával, vagy nem viselkedik példamutató módon, annak nincs helye a BBC-nél.

A felülvizsgálatot a Change Associates végezte, ugyanaz a tanácsadócég, amely korábban a Jimmy Savile-botrány után is átvilágította a vállalatot. Bár a mostani vizsgálat nem talált átfogó, mérgező helyzetet a BBC-n belül, megállapította, hogy néhány személy viselkedése jelentős negatív hatással van a szervezet kultúrájára és hírnevére – közölte a Sky News.

A jelentés szerint problémát jelentett, hogy

bizonyos sikeresebb kollégákat érinthetetlenként kezeltek, és ha ezek a személyek negatívan viselkedtek, a vezetőség sokszor inkább elsimította az ügyeket, mintsem hogy határozottan fellépett volna ellene.

Ez főként akkor volt jellemző, ha az érintett személyek kiemelkedő nézettséget hoztak vagy díjakat nyertek. A BBC gyakran „nélkülözhetetlennek” tartotta ezeket az embereket, és megfelelő következmények nélkül tűrte a helytelen viselkedésüket.

A jelentés felhívta a figyelmet arra is, hogy az alkalmazottak gyakran nem érezték magukat biztonságban ahhoz, hogy problémáikat jelenteni merjék, és sokszor nem kaptak megfelelő visszajelzést arról, hogy panaszukat elfogadták-e.  A – tegyük fel – sikeresebb kolléga és a stáb közötti hatalmi egyensúlytalanság szintén hozzájárult a problémák elmélyüléséhez, különösen a műsorvezetők és a produkciós csapatok közötti fizetésbeli és státuszbeli különbségek miatt.

A BBC igazgatósága és vezetősége teljes mértékben elfogadta a jelentés megállapításait, és számos intézkedést bevezetett a munkahelyi kultúra javítása érdekében.

Ezek közé tartozik egy megerősített magatartási kódex, szigorúbb fegyelmi szabályok, új jelentési csatornák és a menedzserek képzésének bővítése. A „Call It Out” kampány célja, hogy minden munkatársat bátorítsa a helytelen viselkedés azonnali jelentésére, függetlenül az érintett személy státuszától.

Az elmúlt időszakban több botrány is megrázta a BBC-t, köztük Huw Edwards esete, aki bűnösnek vallotta magát gyermekekről készült illetlen képek birtoklásában, és következményképp hat hónapos, felfüggesztett börtönbüntetést kapott.

A kiemelt kép illusztráció. (Fotó: Shutterstock)

Ajánljuk még