A Kreml várja Kijev jelzését, hogy kész a tárgyalásokra

| Szerző: Blazsek Olivér
Moszkva várja Kijevtől a jelzést a közvetlen tárgyalások újrakezdésére – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn újságíróknak.

Peszkov szerint Oroszország folytatja a különleges hadműveletet, de kész előfeltételek nélkül tárgyalásokba bocsátkozni Ukrajnával – írja az MTI.

„Az orosz elnök már többször is megerősítette, hogy Oroszország feltétel nélkül kész tárgyalásokba kezdeni Ukrajnával a békefolyamat elindítása érdekében”

– hangoztatta a szóvivő. Kijevnek végül is lépnie kellene valamit ebben a kérdésben, de egyelőre nem látunk semmilyen lépést – tette hozzá.

Közölte, hogy egyelőre nem szerepel Vlagyimir Putyin orosz elnök naptárában újabb közvetlen kapcsolatfelvétel amerikai hivatali partnerével, Donald Trumppal. Hozzáfűzte, hogy erről „szükség esetén nagyon gyorsan lehet egyeztetni”.

A szóvivő „hatékonynak” nevezte az észak-koreai katonákat, akik részt vettek az oroszországi kurszki régió felszabadításában. Mint mondta, Oroszország a kétoldalú kölcsönös segítségnyújtási szerződésnek megfelelően szükség esetén segítséget nyújthat Észak-Koreának.

„Hatályos közöttünk egy szerződés, és e szerződés értelmében a felek tulajdonképpen arra kötelezték magukat, hogy szükség esetén jelentős segítséget nyújtanak egymásnak”

– fogalmazott.

Kérdésre válaszolva azt mondta, hogy egyelőre nem terveznek kapcsolatfelvételt Putyin és Észak-Korea vezetője, Kim Dzsongun között. Az orosz védelmi minisztérium egyébként hétfőn első ízben hozott nyilvánosságra videófelvételeket észak-koreai katonák kiképzéséről. Volodimir Zelenszkij ukrán vezető állításával kapcsolatban, miszerint az ukrán fegyveres erők állítólag még mindig a Kurszk régióban tartózkodnak, Peszkov azt javasolta a sajtó munkatársainak, hogy inkább Putyin szavára hallgassanak.

Kiemelt kép: Dmitrij Peszkov, az orosz elnöki hivatal szóvivője (Fotó: MTI/EPA/Jurij Kocsetko)

Ajánljuk még