Az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Ukrajna, Franciaország és Németország magas rangú képviselőinek részvételével elkezdődött Londonban az orosz–ukrán háború lehetséges békés rendezéséről szóló tárgyalások – írja az Ukrajinszka Pravda.
Az eseményt eredetileg az öt ország külügyminisztereinek találkozójaként szervezték, ám miután Volodimir Zelenszkij ukrán elnök visszautasította Donald Trump Krímre vonatkozó javaslatát, Marco Rubio amerikai külügyminiszter lemondta a részvételét az eseményen. Ennek következtében a külügyminiszterek találkozóját elhalasztották, a szerda délutáni tárgyaláson pedig csupán alacsonyabb szintű tisztségviselők vesznek részt.
Az ukrán sajtó szerint a többoldalú tárgyalás mellett
David Lammy brit külügyminiszter és John Healey brit védelmi miniszter külön-külön kétoldalú konzultációkat folytatnak az ukrán tisztviselőkkel. Andrij Szibiha az elmaradt találkozó ellenére Londonban maradt, hogy személyesen tárgyaljon a brit szövetségeseivel.
Miközben elkezdődött az alacsonyabb szintű találkozó, Julija Szviridenko ukrán miniszterelnök-helyettes és gazdasági miniszter arról posztolt, hogy Ukrajna az eseményen megerősíti elvi álláspontját: Ukrajna kész tárgyalni, de nem adja meg magát.
„Nem fogunk olyan megállapodást kötni, amely lehetőséget ad Oroszországnak arra, hogy megerősítse pozícióit, újjászerveződjön, és még nagyobb erőszakkal térjen vissza. A teljes tűzszünet – szárazföldön, a levegőben és a tengeren – az első szükséges lépés. Ha Oroszország csupán korlátozott szünetet ajánl, Ukrajna is hasonló módon fog reagálni”
– szögezte le a miniszter.
Szviridenko hangsúlyozta, hogy az ukrán nép nem fogadja el a békének álcázott befagyasztott konfliktust. „Soha nem fogjuk elismerni a Krím megszállását. És ha nem kap NATO-tagságot, Ukrajnának kötelező erejű biztonsági garanciákra lesz szüksége. Olyanokra, amelyek elég erősek ahhoz, hogy elrettentsék a jövőbeli agressziót, és elég egyértelműek ahhoz, hogy tartós békét biztosítsanak” – tette hozzá.
Emmanuel Macron francia elnök hivatala is arról beszélt, hogy az európai országok ragaszkodnak ahhoz, hogy az Oroszország által kirobbantott háborút lezáró békemegállapodásnak tartalmaznia kell Ukrajna területi integritásának tiszteletben tartását. „Ukrajna területi integritása és európai törekvései nagyon erős követelések az európaiak számára” – közölte a francia elnöki hivatal az AFP-vel.
Kiemelt kép: Julija Szviridenko ukrán első miniszterelnök-helyettes a Világgazdasági Fórum 53. találkozóján Davosban 2023. január 18-án (Fotó: MTI/EPA/Keystone/Gian Ehrenzeller)