A jelenlegi helyzet a járványügyi szakértők legrosszabb forgatókönyvét valósítja meg: a kanyaró főként olyan közösségekben terjed, ahol az átoltottság alacsony, így könnyen felüti a fejét és hónapokon át terjedhet.
A WHO szerint a mexikói esetek is a texasi járványhoz kapcsolódnak.
A járvány középpontja jelenleg Texas, ahol január vége óta 561 megerősített esetet jelentettek.
A legtöbb fertőzés egy Gaines megyei mennonita közösségben történt, ahol az oltottság rendkívül alacsony. A megyében eddig 364 esetet regisztráltak – ez a teljes lakosság több mint 1 százalékát érinti. Két be nem oltott kisgyermek életét vesztette, egyikük 6, másikuk 8 éves volt, egyikük sem szenvedett krónikus betegségben. Illetve egy oltatlan felnőtt szintén kanyaróval kapcsolatos betegségben halt meg Új-Mexikóban. Az államban eddig 58 embert kellett kórházba szállítani – közölte az AP News.
Az eddig érintett államok: Indiana, Kansas, Michigan, Oklahoma, Ohio, Pennsylvania, Texas és Új-Mexikó.
Bár hivatalosan nem mindenhol alakult ki aktív járvány, egyedi eseteket jelentettek több államban is, például Alaszkában, Kaliforniában, és New Yorkban.
A legjobb kezelés az oltás
A kanyaró egy rendkívül fertőző, levegőben terjedő vírusos betegség, amely magas lázzal, kiütésekkel, légúti tünetekkel, vörös szemmel, orrfolyással és köhögéssel jár. A kiütések az arcon kezdődnek, majd a test többi részére is átterjednek. A láz akár 40 °C fölé is emelkedhet. Bár sok gyermek meggyógyul, a kanyaró súlyos szövődményeket is okozhat, például tüdőgyulladást, agyvelőgyulladást, vakságot vagy halált.
Jelenleg nincs specifikus kezelés a betegség ellen. Az orvosok a tüneteket enyhítik, és igyekeznek megelőzni a szövődményeket.
A kanyaró megelőzhető az MMR (kanyaró, mumpsz, rózsahimlő) oltással, amely elleni védelemben a legjobb megoldás. Az oltást az első életév betöltése után szokás beadni, majd 4–6 éves korban ismételni. Az oltás hatékony és biztonságos, a súlyos megbetegedés esélyét gyakorlatilag nullára csökkenti.
A járványok elsősorban olyan közösségekben terjednek, ahol az átoltottság 95 százalék alatt van
– ilyenkor megbomlik a nyájimmunitás. A pandémia óta az oltási hajlandóság csökkent, több szülő kér mentességet vallási vagy lelkiismereti alapon, ami jelentősen növeli a járványveszélyt.
Kiemelt kép: Egy egyéves kisfiú az anyja ölében ülve MMR-vakcinát kap a Lubbock közegészségügyi osztály oltási klinikáján, Texasban, 2025. március 1-jén. (Fotó: Getty Images)