A leggyorsabb módja az ukrajnai tűzszünet elérésének, ha az Egyesült Államok támogat egy olyan stratégiát, amely Oroszország tulajdonába adja azt a négy kelet-ukrajnai régiót, amelyet Vlagyimir Putyin 2022-ben megpróbált illegálisan annektálni. Mindezt Steve Witkoff elnöki különmegbízott mondta Donald Trumpnak, kevesebb mint 48 órával azután, hogy Washingtonban tárgyalt az orosz elnök küldöttjével – írja a Reuters amerikai tisztségviselőkre hivatkozva.
Witkoff korábban is hangoztatta már ezt a lehetőséget – a múlt hónapban éppen egy Tucker Carlson konzervatív műsorvezetővel folytatott beszélgetés során –, de Kijev, illetve az európai és amerikai tisztviselők ezt maximalista orosz követelésként többször is elutasították.
A Trumppal folytatott találkozón Keith Kellogg, az amerikai elnök ukrajnai különmegbízottja azonban felhívta a figyelmet, hogy Ukrajna – bár hajlandó tárgyalni a vitatott területekkel kapcsolatos bizonyos feltételekről – soha nem egyezne bele abba, hogy egyoldalúan átengedje a területek teljes tulajdonjogát Oroszországnak. Úgy tudni, a találkozó anélkül ért véget, hogy Doanld Trump döntést hozott volna az amerikai stratégia megváltoztatásáról. Azóta Steve Witkoff pénteken már Oroszországba utazott, hogy találkozzon Putyinnal.
Kapcsolódó tartalom
Egyre furcsa találkozó Washingtonban, „Witkoffnak mennie kell”
A Reuters arról ír, hogy a szokásos biztonsági eljárásokkal szakítva Witkoff a Fehér Házban történt találkozó előtt
a saját rezidenciájára hívta meg az oroszok Washingtonba látogató vezető tisztségviselőjét, Kirill Dmitrijevet, aki az orosz invázió kezdete óta amerikai szankciók alatt áll.
Kapcsolódó tartalom
A háború kitörése óta nem történt ilyesmi: először érkezhet tárgyalni egy vezető orosz tisztviselő Washingtonba
A kétoldalú kapcsolatok helyreállításáról folytak tárgyalások Washingtonban – közölte Vlagyimir Putyin megbízottja
A helyzetet ismerő személyek szerint ez riadalmat keltett a Fehér Házban és a külügyminisztériumban is, mivel az amerikai tisztviselők általában kerülik, hogy a kifinomult hírszerzési képességekkel rendelkező orosz tisztviselőket vendégül lássák otthonukban. A vacsorát végül átütemezték, és a Fehér Házban tartották meg.
Steve Witkoff Donald Trump régi barátja, aki segített kulcsfontosságú diplomáciai győzelmeket szerezni az elnöknek. A különmegbízott némi támogatásra tett szert a Republikánus Párt Ukrajna-ellenes csoportjának körében, de javaslatai felháborodást váltottak ki más republikánusoknál, akik szerint a kormányzat túl élesen fordult Moszkva felé. A Capitol Hill néhány republikánusát annyira aggasztotta Witkoff Carlsonnal folytatott beszélgetése során kinyilvánított egyértelmű oroszbarát álláspontja, hogy többen panaszt tettek Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadónál és Marco Rubio külügyminiszternél.
Egyes amerikai és európai tisztviselők aggódnak amiatt, hogy miközben Witkoff Trump stratégiáját követi, az oroszok kihasználják, hogy nincs tapasztalata a tárgyalóasztalnál. „Witkoffnak mennie kell, és Rubiónak kell átvennie a helyét” – olvasható Eric Levine, egy jelentős republikánus adományozó március 26-i levelében, amelyben részletesen bírálta Donald Trump különmegbízottját, amiért az nyilvános dicsérte Putyint.
Európa aggódik
Az Egyesült Államok szövetségesei számára a békemegállapodás irányába tett előrelépés hiánya hozzájárul ahhoz az érzéshez, hogy az Egyesült Államoknak nincs világos terve az ukrajnai háború befejezésére vonatkozóan. Két európai tisztviselő arról beszélt a Reuters-nek, hogy aggasztja őket, hogy az Egyesült Államok nemcsak olyan lépéseket fogad el, amelyek alááshatják Ukrajna jövőjét, hanem Európa saját biztonsági struktúráját is veszélyeztetik.
A névtelenségük megőrzése mellett nyilatkozó európai tisztviselők úgy nyilatkoztak, hogy nem érezték úgy, hogy az amerikai fél részéről egyértelműek lennének a végső célok.
A Witkoff és Kellogg közötti gyakori beszélgetések ellenére az amerikai kormányzat nem hozott létre összehangolt Ukrajna-politikát. A szokásos gyakorlattal ellentétben a Nemzetbiztonsági Tanács csak egy vezetői értekezletet tartott – egy olyan találkozót, amelyen az elnök összes nemzetbiztonsági főtanácsadója részt vesz – a kérdéssel kapcsolatban, ami a kormányzaton belül és az európai szövetségesek körében csak nagyobb zűrzavarhoz vezetett a béketárgyalások irányát illetően.
Kapcsolódó tartalom
Két magas rangú nyugati diplomata, akik kapcsolatban állnak a kormányzat tagjaival, úgy vélik, hogy Washingtonnak nincs „világos terve” arra vonatkozóan, hogyan lépjen tovább, és mit tegyen, ha Oroszország továbbra is késlekedik. „Néha ellentmondásos dolgokat hallunk a kormányzat különböző részeitől” – mondta az egyik diplomata. „Ez is növeli azt az érzést, hogy itt nincs igazi terv” – tette hozzá.
A kiemelt kép illusztráció. (Fotó: Getty Images)