A bizottság közleménye hozzáteszi, hogy ha a washingtoni kormány a jövőben is további vámokat vet ki az Egyesült Államokba exportált kínai árukra, Kína azt már figyelmen kívül fogja hagyni, mivel a vámok már olyan szintet értek el, hogy a Kínába exportált amerikai áruknak már nincs piaci elfogadottsága.
„A Kínára kirívóan magas vámok amerikai kivetése súlyosan sérti a nemzetközi és gazdasági kereskedelmi szabályokat, az alapvető gazdasági törvényeket és a józan észt, valamint teljesen egyoldalú megfélemlítés és kényszerítés”
– áll a kínai pénzügyminisztérium közleményében.
Donald Trump amerikai elnök korábban bejelentette, hogy tovább emeli a Kínából származó importra kivetett vámokat 104 százalékról 125 százalékra. Ezt követően az amerikai kormány közölte, hogy az emelés nem tartalmazza a már bevezetett 20 százalékos vámokat, vagyis a Kínával szembeni különleges vámtétel 145 százalék.
Trump eközben átmenetileg, 90 napra felfüggesztett bizonyos pótdíjakat más országok esetében. Döntését azzal indokolta, hogy Kína „tiszteletlen” a globális piacokkal szemben. Az elmúlt napok amerikai vámbejelentéseire válaszul Peking korábban világossá tette, hogy kész „a végsőkig harcolni” a vámvitában, és „zsarolással” vádolta az Egyesült Államokat.
Kína ugyanakkor jobb kapcsolatokra törekszik más kereskedelmi partnerekkel. A Pedro Sánchez spanyol miniszterelnökkel tartott találkozón Peking együttműködésre szólított fel az EU-val a globális kereskedelmi vitában. A most pénteki találkozón Hszi Csin-ping kijelentette, „egy kereskedelmi háborúnak nincsenek nyertesei, és ha a világ ellen fordulunk, az csak elszigetelődéshez vezet”.
Kapcsolódó tartalom
Az Európai Unió megállapodott Kínával, összhangban lépnének fel Donald Trump vámjaival szemben
Megtörte a csendet a kínai elnök: Nem félünk az Amerikával folytatott kereskedelmi háborútól
Hozzátette: Több mint 70 éve Kína fejlődése az önállóságon és a kemény munkán alapul – soha nem mások adományain –, és nem fél a jogtalan elnyomástól.
Korábban Maros Sefcovic uniós kereskedelmi biztos telefonon tárgyalt a kínai kereskedelmi miniszterrel a két fél közötti gazdasági párbeszéd fokozásáról.
Kapcsolódó tartalom
Kiemelt kép: Hszi Csin-ping kínai elnök (b) és Pedro Sánchez spanyol kormányfő a Pekingben folytatott tárgyalásukat követően 2025. április 11-én (Fotó: MTI/EPA pool/Andrés Martínez Casares)