Tovább nyomul az Egyesült Államok Grönlandért, Dánia pedig tehetetlenül nézi

| Szerző: Horváth Dániel
Leginkább a jó zsaru, rossz zsaru feladatmegosztással jellemezhetők az amerikai alelnöki házaspár napokban Grönland felé tett lépései, illetve nyilatkozatai. A világ legnagyobb szigetének vezetése továbbra is határozottan elutasítja az Egyesült Államok kéretlen közeledését. Eközben Dánia ugyan növelte a katonai jelenlétét Grönlandon, de nem képes valódi védelmet nyújtani az ellenőrzése alatt álló szigetnek.

Grönland miniszterelnöke, Mute B. Egede szerint a Trump-kormányzat magas rangú tisztviselőinek a szigetre tervezett e heti útja rendkívül agresszív lépés. Usha Vance, az amerikai alelnök felesége és Michael Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó tervezett látogatásának bejelentése nem sokkal azután történt, hogy Trump elnök kijelentette: így vagy úgy, de az Egyesült Államok részévé válik Grönland.

Grönland nemzeti kutyaszánversenyét a tervek szerint csütörtökön látogatja meg Vance asszony, aki Michael Waltztól elkülönülve egy sor kulturális megállót is tesz. A nemzetbiztonsági tanácsadó útitársa lesz Chris Wright amerikai energiaügyi miniszter is.

A Trump-kormányzat hiába hivatkozott baráti látogatásként az utazásra, Mute B. Egede miniszterelnök különösen feldúltan reagált Michael Waltz érintettsége miatt.

„Mit keres a nemzetbiztonsági tanácsadó Grönlandon? Az egyetlen célja, hogy a hatalmát demonstrálja felettünk” — mondta a grönlandi miniszterelnök.

Egyes grönlandi tisztviselők a látogatás alkalmatlan időzítésére is panaszkodnak, rámutatva, hogy Grönlandon nemrég tartottak parlamenti választásokat, és még meg sem alakult az új kormány.

Vance amerikai alelnök beszél a Konzervatív Politikai Akció Konferencián (CPAC) 2025. február 20-án (Fotó: MTI/EPA pool/Will Oliver)

Usha Vance mosolyoffenzívának szánt látogatásához képest sokkal keményebb üzenetet küldött J. D. Vance amerikai alelnök, aki egy vasárnapi interjúban úgy fogalmazott, hogy a Grönland irányítását ellátó Dánia nem jól végzi a dolgát, és nem jó szövetséges. Amikor azt fejtegette, hogy az Egyesült Államok számára ez egy megoldandó nemzetbiztonsági probléma, kijelentette:

„Ha ehhez az kell, hogy területi érdekeltséget szerezzünk Grönlandon, akkor Trump elnök ezt meg fogja tenni, mert ő nem törődik azzal, hogy az európaiak mit rikácsolnak, őt az érdekli, hogy az amerikaiak érdeke legyen az első.”

Mette Frederiksen dán miniszterelnök szerint az Egyesült Államok látogatására nem lehet az eddigi nyilvános nyilatkozatoktól függetlenül tekinteni. Tisztázta, hogy Dánia együtt akar működni az Egyesült Államokkal, de ennek az együttműködésnek olyan alapvető értékekre kell épülnie, mint a szuverenitás kölcsönös tiszteletben tartása.

Dánia januárban 2 milliárd euró értékű grönlandi katonai fejlesztést jelentett be, melynek keretében három új sarkvidéki haditengerészeti hajó, két nagy hatótávolságú drón és további katonai műholdak beszerzésére kerül sor. Szintén januárban merült fel, hogy Dánia F–35-ös vadászbombázó repülőgépeket telepítene a sarkvidéki sziget védelmére.

Amerikai F–35-ös harci gép a németországi Spangdahlem légi támaszpontja a NATO 2023 nyarán rendezett légi hadgyakorlatán (Fotó: MTI/EPA/Ronald Wittek)

A dán légierő jelenleg 31 F–16-os, valamint 11 F–35-ös vadászbombázót tart rendszerben saját légibázisain. Dánia eddig 19 F–16-os repülőgépet adományozott Ukrajnának, így ha akarna, sem tudna számottevő légierőt átcsoportosítani Grönland védelmére az anyaország védelmi képességeinek veszélyeztetése nélkül.

Dánia védelmi bizottságának elnöke, Rasmus Jarlov konzervatív politikus szerint biztonsági kockázatot rejt az amerikai fegyverek vásárlása, és már bánja, hogy korábban az amerikai F–35-ös vadászgépek beszerzése mellett döntöttek. A dán politikus szerint elképzelhető, hogy létezik egy „hatástalanító kapcsoló” az exportra szánt amerikai F–35-ös vadászbombázókhoz, amellyel az Egyesült Államok távolról teheti működésképtelenné a jövő dán légiflottájának gerincét adó gépeket, de ezt megtehetik azzal is, hogy egyszerűen leállítják az üzemeltetéshez szükséges pótalkatrészek utánpótlását.

Kiemelt kép: Donald Trump amerikai elnök (Fotó: MTI/EPA/Getty Images pool/Win McNamee)

Ajánljuk még