Pénteken egy nagyfeszültségű elektromos alállomás 25 ezer liter hűtőolajat tartalmazó transzformátora kigyulladt, emiatt teljesen megszűnt a legnagyobb forgalmú európai repülőtér áramellátása. A Heathrow-t 18 órányi időtartamra lezárták, és 63 ezer környékbeli lakás is áram nélkül maradt. A hivatalos összesítés szerint a Heathrow lezárása miatt 1357 érkező és induló járatot kellett törölni, és ez hozzávetőleg negyedmillió utast érintett..
A Heathrow kiemelt stratégiai fontossága miatt a vizsgálat irányítását a Scotland Yard terrorizmusellenes parancsnokságának nyomozói vették át.
A londoni rendőrség ugyanakkor kedd este bejelentette, hogy a tűz okainak kiderítésére indított vizsgálat semmiféle gyanús körülményt nem tárt fel, így a nyomozók már nem kezelik az incidenst potenciális bűncselekményként.
A tűz óta parázs vita zajlik a Heathrow igazgatósága és az országos áramelosztó cég, a National Grid között arról, hogy szükség volt-e a repülőtér ilyen hosszú lezárására. A National Grid érvelése szerint Heathrow két másik elektromos alállomásról is vételezhet áramot, és mindkettő önállóan is képes biztosítani a légikikötő működtetéséhez szükséges áramellátást.
Thomas Woldbye, a Heathrow vezérigazgatója szerint ugyanakkor a leállás után a liftektől az üzemanyagtöltő rendszereken és az utashidakon át az informatikai hálózatig a repülőtér minden egyes műszaki berendezését egyenként kellett újraindítani és ellenőrizni biztonságos működésüket.
A lezárástól és a járattörlésektől érintett légitársaságok már jelezték, hogy jogi útra terelik az ügyet, ha nem sikerül dűlőre jutni a Heathrow-t üzemeltető céggel a kártérítés kérdésében.
Előzetes számítások szerint a forgalomkiesés miatt 20 millió font (csaknem 9,6 milliárd forint) kár érhette a légitársaságokat,
és az utasoknak fizetendő kártérítés 1-3 százalékkal csökkentheti a Heathrow-t használó legnagyobb légitársaság, a British Airways anyavállalatának üzleti eredményét.