A téli és nyári időszámítás használata évek óta megosztó kérdés. Az óraátállítás az emberek szervezetére, és a közlekedésre is jelentős hatással van. Az éjjeli utazóknak különösen figyelniük kell, hogy a busz- és vonatjáratok menetrendjei hogyan változnak.
A gyakorlat megszüntetését az Európai Parlament (EP) is támogatja, és már 2019-ben az eltörlés mellett döntöttek. Az EP-ben hivatalosan 2021-ben szavazták meg a javaslatot, amelyhez az Európai Tanács végső jóváhagyására lenne szükséges. Az óraátállításról szóló tárgyalásokat már többször elhalasztották, majd a megegyezési határidőt a koronavírus-járvány miatt 2024-re halasztották.
Az uniós tagállamok vezetőit tömörítő tanács nemrég egy közleményt is kiadott – szúrta ki a Világgazdaság.
Megegyezés hiányában az Európai Bizottság visszavonta az óraátállítás megszüntetéséről szóló javaslatát, így a továbbiakban is évente kétszer kell áttekerni a mutatókat.
A bejelentés szerint a téma újratárgyalását nem kötötték határidőhöz, így egyelőre nem lehet tudni, hogy meddig marad a jelenlegi gyakorlat.
A magyar kormány szintén az óraátállítás eltörlését szorgalmazná. Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter korábban hangsúlyozta, hogy Magyarország támogatná, hogy a nyári időszámítás maradjon. A politikus hozzátette, hogy a nyári és téli időszámítást váltakozását egységesen kellene eltörölni, hogy a szomszédos országokhoz képest ne legyünk más időzónában.
Mint írtuk, az óraátállítás rendszerét még az első világháború idején vezették be, azzal a céllal, hogy a hosszabb nappalokkal vagy éjszakákkal energiát spóroljanak. Magyarországon a téli és nyári időszámítás 1980 óta vált rendszeressé. A szakértők szerint napjainkban már energiahatékonyság szempontjából sem mérvadó az óraátállítás. Mivel a tagállamok továbbra sem tudtak megegyezni, idén is kétszer kell átállítanunk az órákat. Legközelebb éppen egy hét múlva, március 30-án, vasárnap hajnalban kell 2 óráról 3 órára előretekerni a mutatókat.
Kiemelt kép: illusztráció (Fotó: MTI/Ujvári Sándor)











