Kudarcot vallott Németországban a marihuána legalizálása, égető probléma előtt áll Friedrich Merz

| Szerző: Szatmári Noémi
Visszájára fordult a tavaly áprilisban bevezetett németországi kannabisz legalizáció. Többek között romlott a közbiztonság, fellendült a fekete piac, valamint emelkedett a marihuána hatása alatt okozott közlekedési balesetek száma. A szakemberek aggasztónak tartják, hogy már a fiatalok is egyre korábban válnak függővé. Friedrich Merz leendő német kancellár és pártja már a törvény visszavonásáról beszélt, miközben épp a drogliberalizációt támogató Német Szociáldemokrata Párttal (SPD) lépnének koalícióra. Téglásy Kristóf, a Drogkutató Intézet stratégiai igazgatója a hirado.hu-nak beszélt arról, hogy a szabad kannabisz-fogyasztás milyen súlyos következményeket okozott.

Németországban tavaly áprilisban rekreációs céllal, kizárólag személyes használatra legalizálták a kannabiszt. A vitatott törvényjavaslatot Olaf Scholz leköszönő német kancellár hárompárti koalíciója fogadta el. A szabályok értelmében a 18 éven felüliek szabadon fogyaszthatnak marihuánát a köztereken, kivéve az iskolák, óvodák, játszóterek, sportlétesítmények területét és 100 méteres körzetét. Az embereknél nyilvános helyeken maximum 25 gramm, míg otthonaikban 50 gramm kannabisz lehet, emellett ingatlanonként három tő kendert termeszthetnek.

A drogliberalizációs intézkedés azt is lehetővé teszi, hogy hatósági engedéllyel nyilvános kannabiszklubok működjenek ötszáz fő részvételével. A tagoknak díjat kell fizetni, és csak közösségi formában, saját célra termeszthetik a növényt. A börtönből olyan bűnözőket és dílereket is automatikusan kiengedtek, akiket korábban a szer fogyasztása és birtoklása miatt ítéltek el.

A baloldali kormánykoalíció érvei szerint a marihuána legalizálása visszaszoríthatja a feketepiacot és a szintetikus anyagok terjedését, valamint a hatósági szervek leterheltsége is csökkenhet.

Közel egy év elteltével a felmérésekből is látható, hogy a kannabisz legalizálása csak még nagyobb káoszt, és közbiztonsági problémákat okozott Németországnak.

Az olcsó kínálattal rendelkező drogdílerek sokkal nagyobb teret szerezhettek maguknak. A németeknek nem egyszerű törvényesen marihuánához jutniuk, ráadásul a kannabiszklubok megnyitását a bürokratikus engedélyek is hátráltatják. A szerhasználóknak továbbra is a  fekete piac a legegyszerűbb út, amely a növekvő kereslet miatt jelentősen fellendült. A kannabisz-fogyasztást a német közlekedési szabályokra sem terjesztették ki, így előfordult, hogy többen önkívületi állapotban vezettek autót. A közlekedési balesetek számában már tavaly decemberben drasztikus növekedést tapasztaltak.

Rainer Thomasius, a Német Gyermek- és Ifjúsági Addiktológiai Központ igazgatója egy interjúban hangsúlyozta, hogy a marihuána továbbra is belépő drognak számít, ráadásul a legalizálással a fiatalok még hamarabb kezdenek aktív szerhasználókká válni. Németországban a 16–19 évesek körében a kannabisz a leggyakoribb drogfüggőségi probléma. A tanulmányok azt mutatják, hogy a pszichoaktív növény neurobiológiailag az alkoholnál is veszélyesebb. Az emberi agy 25 éves korig folyamatosan változik, így a korai marihuána-fogyasztás visszafordíthatatlan károkat okozhat. A tinédzsereknél megállapították, hogy a szerhasználat miatt a skizofrénia, a depresszió és a bipoláris zavar kockázata is nő, miközben az értelmi képességek csökkennek.

Friedrich Merz és pártja is tiltaná a kannabiszt

Az előrehozott német parlamenti választások győztese, a konzervatív Kereszténydemokrata Unió és a Keresztényszociális Unió pártszövetsége (CDU/CSU) a kezdetektől fogva ellenzi a kannabisz dekriminalizálását. Kiáltványukban egyenesen kudarcnak minősítették a legalizálást, majd ígéretet tettek, hogy hatalomra kerülésük esetén visszavonják a törvényt.

Téglásy Kristóf, a Drogkutató Intézet stratégiai igazgatója a hirado.hu-nak beszélt arról, hogy miért volt hibás döntés a kannabisz legalizálása Németországban. Véleménye szerint egyre több felmérés és adat bizonyítja, hogy semmi nem működött azokból az érvekből, amit a törvény elfogadása mellett fektettek le. „A feketepiac nem visszaszorult, hanem erősödött, és radikálisan emelkedtek a közúti balesetek számai, úgyhogy az egész egy kudarcra ítélt folyamat.”

„Azt gondolom, hogy nincs köztes út, tehát az egész törvényt vissza kell vonni és az írott toleranciának kell érvényesülnie. Azt, hogy be lehet-e csukni ezt a legalizációs kaput, amit kinyitottak, arról vannak kétségeim, de nincs más megoldás, mint a zéró tolerancia”

– hangsúlyozta Téglásy Kristóf.

A stratégiai igazgató elmondta, hogy kannabisz-fogyasztók 30 százaléka fizikai függővé válik, ami olyan szinten terheli meg az egészségügyi és a kezelési rendszert, hogy azt még a német gazdaság sem tudja elbírni. Az elmúlt évtizedek kutatásai megállapították, hogy a szerhasználóknál – különösen a fiataloknál – nő a depresszió, a paranoia, a szorongás, az öngyilkosság, és a skizofrénia. A kannabisz fogyasztása a mentális zavarok mellett szív- és érrendszeri problémákat is okozhat. Tanulmányok szerint a THC rendkívül negatívan hat a serdülők agyi működésére. A tizenéves fogyasztóknál a memóriával, a tanulással, az érzelmi kontrollal, és a kockázatvállalással kapcsolatban is súlyos problémák alakulhatnak ki.

Vadkenderlevéllel díszített német zászló az indiai vadkender legalizálásáért rendezett kannabisz felvonuláson a berlini tévétoronynál 2018. augusztus 11-én (Fotó: MTI/EPA/Alexander Becher)

Tiltás vagy kompromisszum?

Az új Bundestag március 25-én alakul meg, azonban a választások győztesének, a CDU/CSU-nak még pártszövetségre kell lépnie. Friedrich Merz, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) kancellárjelöltje március elején közölte, hogy érdemi koalíciós tárgyalásokba kezdtek a Német Szociáldemokrata Párttal (SPD), akikkel várhatóan meg is állapodnak. Az összefogásban különösen érdekes lesz, hogy miként döntenek majd az olyan ellentétes kérdésben, mint a marihuána.

Friedrich Merz nemrég kijelentette, hogy pártja szeretné megreformálni a kannabisz legalizációjáról szóló törvényt. Az SPD ezzel szemben továbbra is elkötelezett a reform mellett, sőt kiáltványában az európai joggal összhangban lévő további legalizálást is szorgalmazta. Niklas Kouparanis, a Bloomwell Group, Németország egyik legnagyobb orvosi kannabisz holdingjának vezérigazgatója és társalapítója az Euractiv brüsszeli lapnak nyilatkozott arról, hogy nem vár teljes fordulatot a kannabisziparban.

Érvelése szerint a marihuána kábítószerre való átminősítése túl sokáig tartana. A cégvezető kompromisszumra és kisebb visszalépésekre számít – például az engedéllyel rendelkező, non-profit kannabiszklubokra és az otthoni termesztésre vonatkozó szabályok szigorítására, különösen a maximális birtoklás terén. Hozzátette, hogy Olaf Scholzék túl nagy erőfeszítéseket tettek a törvény kidolgozására, így ha mégis beleegyeznének a kannabisztörvény visszavonásába, úgy az SPD megszegné választási ígéretét, és elveszítené a hitelességét.

Kouparanis biztos abban, hogy amennyiben eltörölnék a jelenlegi szabályokat, úgy a már engedéllyel rendelkező kannabiszklubok is kártérítést követelnek a német kormánytól. A cégvezető kitért az egészségbiztosítással fedezett kannabinoid alapú gyógyszerek (CBD) növekvő eladásaira is, amely gazdaságilag szintén fontos lehet Németországnak.

A kiemelt kép illusztráció (Fotó: MTI/EPA/Abir Szultan)

Ajánljuk még