Trump és milliárdos tanácsadója, Elon Musk megpróbálták bezárni a kormányzati programokat és intézményeket – például az Egyesült Államok nemzetközi fejlesztési ügynökségét (USAID) – kongresszusi jóváhagyás nélkül, de az oktatási minisztérium megszüntetése lenne Trump első próbálkozása egy minisztériumi szintű intézmény bezárására – írja a Reuters.
Hozzátették: az amerikai elnöknek ehhez a kongresszus jóváhagyására is szüksége lenne , ami még problémákat okozhat. Mint kifejtették,
Trump és a republikánusok 53:47-es arányú többséggel rendelkeznek a szenátusban, de a legfontosabb jogszabályokhoz – például egy minisztériumi szintű intézmény megszüntetéséről szóló törvényhez – 60 szavazatra van szükség, tehát hét demokratát kellene megszerezniük a törvény elfogadásához.
A rendelet arra utasítja Linda McMahon oktatási minisztert, hogy „minden szükséges lépést tegyen az Oktatási Minisztérium bezárásának elősegítésére és az oktatási hatóságok visszaadására az államoknak, miközben továbbra is biztosítja az amerikaiak által igénybe vett szolgáltatások, programok és juttatások hatékony és megszakítás nélküli biztosítását.”
A rendelet előírja azt is, hogy azokban a programokban vagy tevékenységekben, amelyek az oktatási minisztérium bezárása után megmaradnak, nem támogathatják a DEI-t (diverzitás, egyenlőség, befogadás) vagy a genderideológiát
– áll a Fehér Ház összefoglalójában.
Trump többször is kijelentette, hogy meg akarja szüntetni az oktatási minisztériumot, amit egy „nagy átverésnek” nevezett. Az első elnöki ciklusa alatt is felvetette a minisztérium bezárását, de a kongresszus akkor nem tett semmit.
A múlt hónapban Trump azt mondta, hogy a minisztériumot azonnal be akarja zárni, de elismerte, hogy ehhez a kongresszus és a tanári szakszervezetek támogatására is szükség lenne.
„A szövetségi kormány oktatási ellenőrzése kudarcot vallott a diákok, szülők és tanárok számára” – áll a Fehér Ház összefoglalójában.
Állításuk szerint a minisztérium 1979-es létrehozása óta több mint 3 billió (vagyis ezermilliárd) dollárt költött anélkül, hogy javította volna a diákok teljesítményét, amelyet a standardizált tesztek eredményei mérnek.
A minisztérium létrehozása előtt az oktatás a Szövetségi Egészségügyi, Oktatási és Jóléti Minisztérium része volt, amely 1953 és 1979 között működött.
A minisztérium mintegy 100 000 állami és 34 000 magániskolát felügyel az Egyesült Államokban, bár több mint 85 százaléka az állami iskolák finanszírozásának az államoktól és a helyi kormányzatoktól származik. Szövetségi támogatásokat biztosít a rászoruló iskolák számára, és programokat finanszíroz, beleértve a tanárok bérének kifizetését a sajátos nevelési igényű gyermekek számára, művészeti programok támogatását és az elavult infrastruktúra cseréjét. Ezen kívül felügyeli a 1,6 billió dolláros diákhiteleket, amelyeket több millió amerikai diáknak adtak az utóbbi években.
A rendeletről közölt információk szerint a diákhitelek és a fogyatékossággal élő gyermekek számára nyújtott szolgáltatások törvénybe vannak foglalva, és továbbra is biztosítva lesznek. Linda McMahon – aki a WWE (World Wrestling Entertainment) professzionális birkózó vállalat társalapítója és volt vezérigazgatója is – hétfőn kapott megerősítést a szenátusban, és azt ígérte, hogy a kongresszus által a szegény iskolai körzetek és diákok számára biztosított szövetségi iskolai finanszírozás folytatódni fog.
Kiemelt kép: Donald Trump amerikai elnök rendeletet ír alá, amelynek értelmében egy hónapra szüneteltetik a Kanadából és Mexikóból származó termékre kivetett 25 százalékos importvámot a washingtoni Fehér Ház Ovális irodájában 2025. március 6-án (Fotó: MTI/EPA/Bloomberg pool/Al Drago)