Minden korábbinál nagyobb üzletet köt a Google

| Szerző: Kertész Ákos
A Google kedden bejelentette, hogy 32 milliárd dollárért megvásárolja a gyorsan növekvő kiberbiztonsági céget, a Wizt. Ez lenne a technológiai óriás eddigi legnagyobb felvásárlása.

A magántulajdonban lévő Wiz teljes készpénzes felvásárlása komoly befektetést jelent a Google részéről a felhőbiztonság és a kiberbiztonság területén, különösen az egyre gyorsabban növekvő mesterséges intelligencia korszakában.

A Wiz felvásárlása – amely még hatósági jóváhagyásra vár – messze felülmúlja a Google korábbi legnagyobb akvizícióját, a szerencsétlenül végződő 2012-es Motorola Mobility üzletetet, amely 12,5 milliárd dollárba került.

A Google később jelentős veszteséggel adta tovább azt a céget.

A CNN értesülései szerint a felhőalapú számítástechnikai biztonsági szoftvereket fejlesztő Wiz tavaly nyáron tárgyalásokat folytatott a Google-lel egy körülbelül 23 milliárd dolláros eladásról. Azonban a felek nem jutottak megállapodásra, és a Wiz akkor úgy döntött, hogy inkább egy tőzsdei bevezetésre koncentrál.

A New York-i székhelyű Wiz az indulása óta eltelt mindössze öt évben robbanásszerű növekedést ért el. A céget Assaf Rappaport, Ami Luttwak, Yinon Costica és Roy Reznik alapította, akik évekkel ezelőtt ismerték meg egymást, amikor besorozták őket az izraeli védelmi erők 8200-as egységébe, a kibertitkosszolgálati részlegbe.

„A Wiz viszonylag rövid idő alatt rengeteget elért, de a kiberbiztonság villámgyorsan változik, és nekünk is lépést kell tartanunk. Itt az idő”  – írta Rappaport egy Wiz blogbejegyzésben.

32 milliárd dolláros vételárával a Wiz felvásárlása a hetedik legnagyobb magánkézben lévő amerikai cégfelvásárlás a történelemben a Dealogic adatai szerint.

A Wall Street egyes szereplői abban reménykednek, hogy a Google-Wiz üzlet egy új akvizíciós hullám kezdetét jelenti, miután az elmúlt hónapokban a pénzpiacok turbulenciája és a vezérigazgatók csökkenő bizalma miatt jelentősen visszaesett a felvásárlási kedv.

A megújult tárgyalások és a megállapodás azután jött létre, hogy távozott a Biden-kormányzat monopóliumellenes szabályozói csapatának több tagja, akik korábban rendkívül szigorúan léptek fel a nagy egyesülésekkel szemben. Lina Khan, a szövetségi kereskedelmi bizottság (FTC) korábbi elnöke számos tranzakció blokkolását kezdeményezte versenyjogi okokból.

Egyes republikánusok támogatták Khan monopóliumellenes fellépését – köztük J. D. Vance alelnök is. Tavaly Vance Khanról úgy fogalmazott: „Ő azon kevés ember egyike a Biden-adminisztrációban, aki szerintem jó munkát végez.”

Kiemelt kép: Google amerikai informatikai óriáscég logója a Nemzetközi Szórakoztatóelektronikai Kiállításnak (CES) otthont adó épületen Las Vegasban 2023. január 10-én (Fotó: MTI/EPA/Caroline Brehman)

Ajánljuk még