Három fő oka van annak, hogy a hegyet „a világ legrosszabb időjárásának” otthonaként emlegetik. Először is, 1917 méteres magasságával ez Új-Anglia legmagasabb hegye. A szelek akkor gyorsulnak fel leginkább, ha akadálytalanul áramolhatnak, és Mount Washington közvetlenül ki van téve a nyugati irányból érkező szeleknek, amelyek több száz mérföldet tesznek meg akadály nélkül. A Mount Washingtonhoz hasonló magasságú legközelebbi hegyek ezen a nyugati szélpályán a dél-dakotai Black Hills hegységben találhatók, mintegy 2500 kilométerre – írja a Mount Washington Obszervatórium.
Ezek a szelek a környező domborzat miatt még tovább gyorsulnak. Mount Washingtontól nyugatra a hegyek egy 120 kilométer széles csatornát alkotnak, amely felgyorsítja az amúgy is gyors szelet, mielőtt az elérné a csúcsot – írja a Live Science.
Végül, a hegy három nagy viharzóna találkozásánál helyezkedik el, így a téli hónapokban átlagosan minden harmadik napon viharok érik el a csúcsot, erős széllel és hatalmas csapadékmennyiséggel.
A hegy történetének egyik legnagyobb hóesése 1969-ben történt, amikor 24 óra alatt 1,3 méter hó hullott le.
Egyedülálló földrajzi elhelyezkedése miatt Mount Washington a világ egyik legnagyobb szélsebességének helyszíne. A „nyugodt” nyári napokon a csúcson lévő műszerek 65 kilométer per órás szélsebességet mérnek, de viharok idején a széllökések meghaladhatják a 160 kilométer per órát is.
1934. április 12-én a csúcson található műszerek rekordnak számító 372 kilométer per órás szelet mértek, amely a módosított Fujita-skála szerinti 5-ös kategóriájú tornádók belsejében tapasztalható sebességnek felel meg.
Az ilyen erejű szelek képesek lerombolni jól megépített épületeket, elmozdítani gyenge alapokon álló szerkezeteket, sőt még autókat is messzire sodorni. Ez a rekord ma is a második leggyorsabb természetes szélsebesség, amelyet valaha rögzítettek. Az abszolút csúcsot 1996. április 10-én az ausztráliai Barrow-szigeten mérték, ahol a szélsebesség elérte a 407 kilométer per órát.
Kapcsolódó tartalom
Még a 160 kilométer per órás szél is hatalmas jégtömböket szakíthat le a hegyről és az obszervatórium épületéről, ami komoly veszélyt jelent a téli túrázók és hegymászók számára. Az épület golyóálló ablakokkal van felszerelve, hogy minimalizálják a becsapódó jégdarabok okozta károkat. Az alábbi videón az obszervatórium dolgozói a hegy csúcsán, miközben a 160 km/h-s szélben próbálják ellenőrizni a műszereket.
A jégtömbök mellett a Mount Washingtont megmászó embereket lavinák, hipotermia és fagyási sérülések veszélye is fenyegeti. Az átlaghőmérséklet a hegyen -2,7 Celsuis-fok, amely extrém szélhűtési hatásokat eredményezhet – áll a New Hampshire State Parks jelentésében.
Számos mentőcsapat figyeli a hegyet, és önkéntesek is rendszeresen segítenek megmenteni azokat a túrázókat, akik eltévednek vagy akiket az időjárás hirtelen változása bajba sodor.
Kiemelt kép forrása: Facebook/Mount Washington Observatory