„Biztosan nem. Azt tanácsolnám annak a meg nem nevezett, alacsony beosztású francia politikusnak, emlékeztesse magát arra, hogy kizárólag az Egyesült Államoknak köszönhető, hogy a franciák most nem németül beszélnek” – mondta Karoline Leavitt az amerikai-francia szövetségre utalva, amely a második világháborúban segített legyőzni a náci Németországot.
„Hálásnak kellene lenniük a mi nagyszerű hazánknak” – tette hozzá.
A nyilatkozat egy nappal azután hangzott el, hogy Raphaël Glucksmann, az Európai Parlament francia képviselője egy pártkongresszuson kijelentette, az Egyesült Államok Trump kormányzása alatt már nem testesíti meg a Szabadság-szobor szellemiségét. Az emlékművet Franciaország az 1880-as években ajándékozta az USA-nak a diplomáciai kapcsolatok elmélyítésére és az amerikai függetlenség, valamint a rabszolgaság megszüntetésének eszméjének megerősítésére.
„Üzenjük azoknak az amerikaiaknak, akik a zsarnokok oldalára álltak, azoknak, akik kirúgták a kutatókat, mert tudományos szabadságot követeltek: Adjátok vissza nekünk a Szabadság-szobrot!’”
– mondta Glucksmann.
Az egészségügyi és humánszolgáltatási minisztérium több ezer tudóst és közegészségügyi vezetőt bocsátott el Trump második elnöki ciklusa óta. Emellett országszerte jelentősen csökkentették a kutatási támogatásokat, ami iparági szakértők szerint súlyosan érintheti azokat az intézeteket, amelyek ezen forrásokra támaszkodnak működésük fenntartásában – írja a Politico.
Ha az Egyesült Államok nem állítja helyre ezeket a pozíciókat és támogatásokat, Franciaország – Glucksmann szerint – szívesen befogadná az amerikai kutatási szektort.
Kiemelt kép forrása: Getty Images