Hiába vásárolják sokan továbbra is az orosz gázt, mégis eladhatják a szentpétervári Gazprom-palotát

| Szerző: Kaiser László

Az európai piacok elvesztésével a Gazprom jelentős átalakításokra kényszerül, és akár a cég szentpétervári exkluzív épületét is értékesítheti. Az orosz állami gázóriás exportrészlege drasztikusan leépült, egykor 600 fő dolgozott benne, mára viszont csupán néhány tucat maradt.

A vállalat hatalmas veszteségeket könyvelt el az utóbbi időben, ezért vezetői újabb megtakarítási lehetőségeket keresnek. Ennek részeként a Gazprom Export korábban nagy felhajtással megnyitott székhelye, valamint más luxusingatlanok is eladásra kerülhetnek – állította két, a belső döntéseket ismerő forrás a Reutersnek.

Az olasz palotastílusú, impozáns épületet Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója több mint egy évtizede avatta fel Szentpétervár központjában. Akkoriban a vállalat egyik legfontosabb célja az európai piacok ellátása volt, és

Miller úgy vélte, Európa hosszú távon is rászorul majd az orosz gázra.

A valóság azonban mára gyökeresen megváltozott. Az exportrészleg létszáma drámaian lecsökkent, mivel az európai országok jelentősen visszafogták az orosz gázimportot. Az ott maradt munkatársak főként az egykori EU-s partnerekkel folytatott jogi vitákat kezelik, mivel a gázszállítások elmaradása számos peres ügyet eredményezett.

A nehézségek azonban nem korlátozódnak az exportosztályra. A Reuters értesülései szerint a vállalatvezetés jelentős létszámcsökkentéseket hagyott jóvá a Gazprom központi szervezeteinél is:

a leépítések mintegy 1500 munkavállalót érintenek, ami a központi irodák dolgozóinak körülbelül 40%-át teszi ki.

Noha ez még mindig csak egy töredéke a vállalat közel félmilliós oroszországi munkaerő-állományának, a változások jól mutatják a Gazprom helyzetének romlását.

Egy vezető tisztviselő elismerte, hogy a cég hibásan mérte fel az európai piac reakcióit. A vállalat abban bízott, hogy Európa előbb-utóbb újra orosz gázért fog folyamodni. „Tévedtünk” – mondta a vezető.

Kiemelt kép: A Gazprom orosz állami gázipari monopólium szentpétervári székháza (Fotó: MTI/EPA/Anatolij Malcev)

Ajánljuk még