Aktuális

Bombariadó volt Székesfehérváron, Cser-Palkovics András is megszólalt

Azonnal megindulnak a béketárgyalások, ha Ukrajna és Oroszország végül rábólint a tűzszünetre, véli a szakértő

| Szerző: Pataki István
Hatalmas előrelépést tett Ukrajna és az Egyesült Államok a béke érdekében, miután a két ország képviselői nyolc órán keresztül tárgyaltak Szaúd-Arábiában. Ennek értelmében megszületett egy tűzszüneti javaslat, amelyet az Egyesült Államok rövid időn belül átnyújt Oroszországnak. Amennyiben Moszkva elfogadja a javaslatot, akkor ideiglenes, harmincnapos tűzszüneti megállapodásban állapodhatnak meg a hadban álló felek. Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértővel elemeztük ki az ukrán–amerikai tárgyalás eredményeit, illetve megpróbáltuk megfejteni azt is, hogy mire számíthatunk a következő napokban.

Maratoni, nyolcórás hosszúságú tárgyalás zajlott kedden a szaúd-arábiai Dzsiddában az Egyesült Államok és Ukrajna magas rangú tisztviselőiből álló delegáció között, amelynek köszönhetően sikerült megegyezni. Ennek eredményeként a két ország jelentős előrelépést tett a tartós béke helyreállítása felé Ukrajnában.

Kijev és Washington közös nyilatkozata szerint Ukrajna kész elfogadni az Egyesült Államok javaslatát az azonnali, ideiglenes, 30 napos teljes körű tűzszünet életbe léptetésére, míg az Egyesült Államok azonnal feloldja a hírszerzési információk átadásának szüneteltetését, és újraindítja az Ukrajnának nyújtott katonai támogatást.

„A két delegáció megállapodott abban, hogy meghatározza tárgyalócsapataik összetételét, és haladéktalanul megkezdi a tárgyalásokat egy olyan tartós béke elérése érdekében, amely hosszú távon garantálja Ukrajna biztonságát. Az Egyesült Államok vállalta, hogy megvitatja ezeket a konkrét javaslatokat az orosz képviselőkkel. Az ukrán delegáció megismételte, hogy az európai partnereket is be kell vonni a békefolyamatba”

– olvasható a nyilatkozatban.

Marco Rubio amerikai külügyminiszter a találkozót követően a sajtó munkatársainak elárulta, hogy a következő lépés keretében a tárgyalás eredményeként megszületett tűzszüneti javaslatot elviszik Moszkvába, és remélik, hogy Oroszország is elfogadja azt. „A labda az ő térfelükön van” – fogalmazott Marco Rubio, aki szerint amennyiben

mégis nemet mondanak a tűzszüneti javaslatra, akkor tudni fogják, hogy mi a béke valódi akadálya.

Oroszország hivatalosan csak szerda délelőtt reagált a fejleményekre, miután az orosz erők a reggeli órákban fokozták a támadást Ukrajnában, és nagy erejű légitámadást indítottak az ország ellen három ballisztikus rakéta és 133 drón kíséretében. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerint a Kreml még nem kapott hivatalos tájékoztatást az Egyesült Államoktól a Szaúd-Arábiában folytatott amerikai–ukrán tárgyalások eredményéről, így egyelőre nem tudja kommentálni, hogy a javasolt tűzszünet elfogadható-e Oroszországnak. Ezt megelőzően azonban egy magas rangú orosz politikus egészen más hangot ütött meg. Az orosz parlament felsőháza, a Szövetségi Tanács nemzetközi ügyekkel foglalkozó bizottságának elnöke, Konsztantyin Koszacsov szerda reggel arról beszélt, hogy bármilyen megállapodás Moszkva, nem pedig Washington feltételei szerint születhet.

Jól előkészített folyamat volt

A tárgyalás eredményeit, jelentőségét Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértővel elemeztük ki, aki úgy gondolja, hogy ez egy nagyon jól előkészített, tervszerűen előrehaladó folyamat volt. A szakértő először is felidézte, hogy hogyan is jutottunk el a tűzszünet kapujához.

Kis-Benedek József, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára, biztonságpolitikai szakértő (Forrás: YouTube)

Kis-Benedek József úgy látja, hogy az első lépés az volt, amikor Donald Trump amerikai elnök kijelentette, hogy mindenképpen tűzszüneti megállapodásra akarja rábírni a két hadban álló országot, Ukrajnát és Oroszországot. Ennek érdekében telefonbeszélgetést bonyolított le Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, majd az ukránokkal is tárgyalni kezdett. Bár Donald Trump és Volodimir Zelenszkij washingtoni találkozója botrányba fulladt, mégis sikerült rendezni az amerikai–ukrán viszonyt, és a háttérben folytatták a tárgyalásokat. Ennek köszönhető a keddi szaúd-arábiai találkozó.

A biztonságpolitikai szakértő szerint hatalmas siker volt a dzsiddai tárgyalás, azonban felhívta a figyelmet, hogy a tűzszüneti javaslathoz még az orosz félnek is áldását kell adnia, mivel a tűzszünet csak akkor működik, ha azt mindkét fél elfogadja.

„Az oroszokkal még nem tárgyaltak, de rövid időn belül sor kerül erre is. Hogy ők most elfogadják-e, vagy nem, ez egyelőre kérdéses. Az én értékelésem szerint el fogják fogadni, azonban elképzelhető, hogy lesz egy-két olyan megjegyzésük, amihez ragaszkodnak, hogy része legyen a tűzszüneti megállapodásnak”

– magyarázta Kis-Benedek József.

Hamarosan megszülethet a békeszerződés is

A szakértő szerint Oroszország valószínűleg olyan kiegészítéseket fog kérni, amelyek értelmében Ukrajnának engedményeket kell tennie, mivel ők maguk is szeretnének garanciát kapni. Hogy ez mi lesz, az napokon belül kiderül, mivel az amerikai delegáció hamarosan Moszkvába utazik, hogy egyeztessen Oroszországgal is.

„Ha ez megtörténik, akkor ki lehet jelenteni, hogy feltették az i-re a pontot, és megszületett a tűzszüneti megállapodás”

– folytatta Kis-Benedek József.

A szakértő szerint azonban a tűzszüneti megállapodáshoz még szükség van arra is, hogy az Egyesült Államok is megkapja, amit szeretne, azaz Kijev és Washington aláírja a ritkaföldfémekről szóló megállapodást. Kis-Benedek József azonban úgy látja, hogy amennyiben Ukrajna és Oroszország végül rábólint a tűzszünetre, azonnal megindulnak a béketárgyalások is.

„Mindkét félnek az a szándéka, hogy létrehozzanak egy tartós békefázist, nem pedig arról van szó, hogy ideiglenes megállapodásokkal haladnának előre. Ha ez megvalósul, akkor az én véleményem szerint körülbelül az idei év vége felé megszületik egy olyan megállapodás, amit békeszerződésnek hívunk”

– hangsúlyozta a biztonságpolitikai szakértő.

Kis-Benedek József fontosnak tartotta megemlíteni azt is, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök részéről felmerült, hogy az európai országokat is vonják be ebbe az egész rendezési folyamatba. Véleménye szerint Donald Trump hajlik erre a kérésre, melynek egyik jele, hogy az amerikai elnök meghívta a Fehér Házba a NATO főtitkárát. Ez azt jelenti, hogy a teljes NATO-t bevonják a folyamatba. „Hogy ezt most a tűzszünet ellenőrzésre fogják felhasználni vagy egyéb célra, az részletkérdés, viszont fontos, hogy egyáltalán megtörténik mindez” – zárta gondolatait.

Kiemelt kép: Az ukrán elnöki sajtószolgálat felvételén Andrij Jermak ukrán elnöki kabinetfõnök (elöl, balra), Rusztem Umerov ukrán védelmi miniszter (k, balra) és Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter (elöl, jobbra) érkezik az ukrajnai béketeremtésrõl Marco Rubio amerikai külügyminiszterrel tartandó találkozóra a szaúd-arábiai Dzsiddában 2025. március 11-én.
MTI/EPA/Ukrán elnöki sajtószolgálat

 

Ajánljuk még