„Csak képzelődik. Senki sem fenyegetett azzal, hogy elvágja Ukrajnát a Starlinktől. És mondjon köszönetet, mert
Starlink nélkül Ukrajna már régen elvesztette volna a háborút, és az oroszok már Lengyelország határán lennének”
– írta az amerikai diplomácia vezetője reagálva Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter és Elon Musk, a SpaceX űripari vállalkozás tulajdonosának vitájára.
„Köszönöm Marco a megerősítést, hogy Ukrajna bátor katonái számíthatnak az ukrán hadsereg nélkülözhetetlen internetes szolgáltatására, amelyet az Egyesült Államok és Lengyelország közösen biztosít” – válaszolt Rubiónak az X-en a lengyel diplomácia vezetője. Sikorski hozzátette: Európa és az Egyesült Államok „közösen segíthetnek Ukrajnának az igazságos béke elérésében”.
Kapcsolódó tartalom
Musk, aki az amerikai elnök kormányzati hatékonysággal foglalkozó tanácsadója legfrissebb bejegyzésében azt üzente a lengyel külügyminiszternek, hogy
„maradj csöndben kisember”.
„Csak elenyésző töredékét fizeted a költségeknek. És nincs mivel helyettesíteni a Starlinket” – tette hozzá.
Nem sokkal korábban Sikorski ugyanis azt üzente Musknak, hogy Varsó évi 50 millió dollárt fizet a Starlink ukrajnai használatáért, de szükség esetén más szolgáltatót keres az amerikai helyett.
Elon Musk az X közösségi oldalon a nap folyamán tett bejegyzésében békét sürgetett Ukrajnában, és azt írta, hogy az ukrajnai frontvonal összeomlana, amennyiben a tulajdonában lévő Starlink műholdas internethálózat szolgáltatása leállna.
Musk bejegyzésére válaszolva Sikorski az X-en megerősítette: az ukrajnai Starlinket a lengyel digitalizálási minisztérium (is) fizeti. Hozzátette: a lengyel támogatás évi mintegy 50 millió dollárba kerül.
Sikorski bírálta, hogy Musk „az agresszió áldozatát fenyegeti” a Starlink kikapcsolásával. „Ha a SpaceX megbízhatatlan szolgáltatónak bizonyul, kénytelenek leszünk más szolgáltatók után nézni” – fűzte hozzá.
Február végén Krzysztof Gawkowski lengyel digitalizációs miniszter közölte: Lengyelország vásárolta meg és adta át Ukrajnának a Starlink használati jogát. „Nem tudom elképzelni, hogy valaki felbonthatna egy olyan üzleti szerződést, amelynek Lengyelország is részese” – fogalmazott Gawkowski.
Kiemelt kép: Marco Rubio amerikai külügyminiszter beszél a jeruzsálemi Jad Vasem Intézet és Emlékmúzeumban 2025. február 16-án (Fotó: MTI/EPA/AFP pool/Jack Guez)