Aktuális

Bombariadó volt Székesfehérváron, Cser-Palkovics András is megszólalt

Amerika figyelme a csendes-óceáni térség felé fordul, így jogosan kér nagyobb tehervállalást Európától, figyelmeztet a brit külügyminiszter

| Szerző: Szmodics Dávid
Az Egyesült Államok figyelme egyre inkább a csendes-óceáni térség felé fordul, így érthető az az amerikai kérés, hogy az európai NATO-tagországok nagyobb terhet vállaljanak a kontinens védelméből – írta szerdán megjelent cikkében David Lammy brit külügyminiszter.

Lammy a The Guardian című baloldali brit napilapban közölt írásában megerősíti Keir Starmer miniszterelnök előző napi bejelentését arról, hogy Nagy-Britannia 2027-re a hazai össztermék (GDP) 2,5 százalékára emeli védelmi ráfordításait, és ha a gazdasági körülmények lehetővé teszik, a következő parlamenti időszakban 3 százalékra növeli ezt az arányt.

A munkáspárti brit kormány külügyminisztere felidézi, hogy a hidegháború legintenzívebb szakaszában a GDP-arányos brit katonai kiadások 4 és 7 százalék között mozogtak.

Lammy úgy fogalmaz: vannak olyan pillanatok a történelemben, amikor minden átfordul, de a változások mértéke csak később, a köd felszálltával válik érzékelhetővé.

A miniszter szerint ilyen időszak volt az 1940-es évek vége, amikor Clement Attlee akkori munkáspárti brit miniszterelnök a ködön keresztül is átlátva bevezette Nagy-Britanniát a NATO-ba és az ENSZ-be, és biztosította a forrásokat az önálló brit nukleáris elrettentő kapacitás kifejlesztéséhez.

Az 1960-as években Harold Wilson akkori munkáspárti brit kormányfő is „átlátott a hidegháborús paranoián”, és visszautasította Lyndon Johnson amerikai elnök azon kérését, hogy Nagy-Britannia katonákat küldjön a vietnami háborúba.

Az 1990-es évek Labour-kormányának vezetője, Tony Blair megértette, hogy ha nem állítják meg Slobodan Milosevic szerb elnököt, akkor nem lesz béke a Balkánon – írja cikkében a brit külügyminiszter.

Lammy szerint Keir Starmer jelenlegi munkáspárti miniszterelnök is hasonló horderejű döntést hozott a brit védelmi kiadások drámai emeléséről, mivel Vlagyimir Putyin elnök Oroszországa Ukrajna és szomszédai mellett egész Európára veszélyt jelent.

Az utóbbi időszak amerikai kormányzatainak mandátumai alatt az Egyesült Államok – London legszorosabb szövetségese – egyre nagyobb mértékben fordul az indiai-csendes-óceáni térség felé, és érthető, hogy nagyobb tehervállalást kér az európai NATO-tagállamoktól a földrész biztonságának védelmében – írta a brit külügyminiszter.

Keir Starmer kormányfőt csütörtökön a Fehér Házban fogadja Donald Trump amerikai elnök, és Starmer alig két nappal washingtoni látogatása előtt jelentette be a brit védelmi kiadások emelését.

Trump nemrégiben arra szólította fel a NATO-tagállamokat, hogy hazai össztermékük 5 százalékát költsék védelmi kiadásokra az atlanti szövetség jelenleg érvényes ajánlásában szereplő 2 százalékos minimum helyett.

London egyelőre ennek a felére vállalt hivatalos kötelezettséget a brit kormányfő által bejelentett 2,5 százalékos GDP-arányos védelmi költségvetési célkitűzéssel.

Kiemelt kép: David Lammy brit külügyminiszter (Fotó: MTI/EPA/Kim Ludbrook)

Ajánljuk még