„A USAID támogatásainak szerbiai felhasználása ügyében indított ellenőrzésekkel összefüggésben, és tekintettel arra, hogy az amerikai ügynökség tevékenységének jogszerűségét az Egyesült Államok jelenlegi politikai vezetése megkérdőjelezi, a Szerbiai Bírák Társaság úgy ítéli meg, hogy célszerű lenne felülvizsgálni e szervezet teljes szerbiai tevékenységét” – olvasható a közleményben, amelyet a szerbiai közszolgálati televízió (RTS) is közölt internetes oldalán.
A vizsgálatot véleményük szerint az állami intézménynek minősülő szervezeteknél és projektpartnereiknél is el kellene végezni.
A közlemény szerint az intézkedéseknek a körülményekkel arányosnak kell lenniük, tiszteletben tartva az alapvető emberi jogokat és szabadságjogokat, valamint tartózkodniuk kell az olyan lépésektől, amelyek a nyilvánosság szemében szelektívnek tűnhetnek vagy túlmutatnak a nyomozó szerv hatáskörén.
Kapcsolódó tartalom
A szerb rendőrség kedden az Átláthatósági és Elszámoltathatósági Központ (CRTA), a Polgári Kezdeményezés, a Gyakorlati Politika Központ és a Nyom nevű alapítvány pénzügyeit és munkáját ellenőrizte. A hatóságok a Belgrádi Főügyészség Korrupcióellenes Osztályának utasítására kezdték meg a dokumentumok begyűjtését, amelyek azt bizonyíthatnák, hogy
a USAID támogatását a szervezetek nem rendeltetésszerűen használták fel.
Emellett kihallgatták a civil szervezetek képviselőit is.
A főügyészség a Szerbiai Nemzeti Bankot és a Pénzmosás Elleni Hivatalt is arra utasította, hogy vizsgálja ki a civil szervezetek pénzügyi tranzakcióit.
A USAID támogatásait azt követően kezdték vizsgálni, hogy az Egyesült Államok több vezető politikusa, közöttük Donald Trump elnök is hangot adott gyanújának a szervezet nem megfelelő működését illetően.
Nenad Stefanovic főügyész közölte, hogy a főügyészség korrupcióellenes osztálya kapcsolatba lépett az amerikai igazságügyi minisztériummal, és információt kért a USAID lehetséges pénzügyi visszaéléseiről, pénzmosási tevékenységéről és a források nem megfelelő felhasználásáról.
Az MTI megkeresésére a Belgrádi Főügyészség Korrupcióellenes Osztálya azt válaszolta, hogy még korai az ügyről bármit is közölni, a nyomozati eljárás előkészítése folyamatban van, és még az Egyesült Államok igazságügyi minisztériumának küldendő kérvény is ellenőrzés alatt áll.
Kiemelt kép: Biztonsági őr az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) washingtoni székházának bejáratában 2025. február 3-án, miután az alkalmazottakat e-mailben utasították kényszerszabadság kivételére. Elon Musk milliárdos, az amerikai Kormányhatékonysági Hivatal (DOGE) vezetője ezen a napon bejelentette, hogy a szövetségi kormányzat méretének csökkentése érdekében az USAID bezárásán munkálkodnak. A USAID a világ legnagyobb állami donorszervezete. A 2023-as pénzügyi évben az Egyesült Államok 72 milliárd dollárnyi támogatást folyósított világszerte. (Fotó: MTI/EPA/Shawn Thew9