A Tesla és a SpaceX vezérigazgatójaként ismert Elon Musk, akit a Trump-adminisztrációban bíztak meg a DOGE vezetésével, kedden a Fehér Ház Ovális Irodájában Donald Trump elnökkel együtt beszélt újságírókkal, és azt mondta, hogy a DOGE olyan kifizetéseket talált,
amelyek címzettjei 150 év körüliként feltüntetett kedvezményezettek
– számolt be a Foxbusiness.com.

Guinness-rekord?
„Nos, ismer valakit, aki százötven éves? Én nem. Be kellene kerülniük a Guinness-rekordok Könyvébe, lemaradtak róla. Szóval ez az az eset, amikor szerintem valószínűleg halottnak, ez lenne az egyik tippem, vagy nagyon híresnek kellene lenniük. A kettő közül az egyikről beszélhetünk” – mondta.
Az amerikai hírtelevízió hozzáteszi: állításai kapcsán Musk nem bocsátkozott részletekbe. Azzal folytatta: számos olyan társadalombiztosítási kifizetés van, ahol
folyamatosan mennek ki a pénzek, de nincsenek meg a szükséges azonosító adatok
az adminisztratív rendszerben a kedvezményezettekről. Hozzátette: mindemellett a kormányzat nyilvánvalóan garantálni szeretné, hogy azok az adófizetők, akik megérdemlik a társadalombiztosítást, megkapják azt, méghozzá gyorsan és pontosan.
Ideális a 66 éves kor
Az Egyesült Államokban működő társadalombiztosítási rendszer a nagy gazdasági világválság eredményeként született meg. A társadalombiztosítási törvényt Franklin D. Roosevelt elnök írta alá 1935-ben. A program egyfajta pénzügyi biztonsági hálót hozott létre a szegénység ellen a nyugdíjasok, az eltartott házastársak és az elhunyt munkavállalók gyermekei számára – foglalta össze egy korábbi cikkében a Moringstar.com című gazdasági lap.
A társadalombiztosítást felosztó-kirovó rendszernek nevezhetjük, mivel azt elsősorban munkabéreket terhelő adókból finanszírozzák. Ezeket a járulékokat azután a nyugdíjasok és más kedvezményezettek ellátására használják fel – áll a lap cikkében.
A társadalombiztosítási juttatás folyósítását 62–70 életév között lehet kérvényezni.
Az úgynevezett baby boomer korosztály (1946–1964) 66 évesen lesz jogosult a társadalombiztosítás teljes (100 százalékos) összegére. Ha valaki már 62 évesen kéri ennek az ellátásnak a folyósítását, 25 százalékkal kevesebbet, ha 70 évesen, 32 százalékkal magasabb összeget kap kézhez a havonta folyósított, a hazai nyugdíjakhoz hasonló ellátásból.
Obamacare: egy másik reformkísérlet
Nemcsak a nyugdíj-, de az egészségügyi rendszer működése is számos ellentmondást tartalmaz az Egyesült Államokban: az amerikai népszámlálási hivatal adatai szerint például a lakosság 8,6 százalékának nincs biztosítása, ez 28 millió embert jelent. Egyes államokban – Texas, Georgia, Oklahoma – elérheti a 20 százalékot is ez az arány.

A 2010 márciusában bevezetett, Obamacare néven ismert programnak köszönhetően
mintegy 45 millió amerikai jutott kedvezményesebb egészségügyi ellátáshoz.
A Barack Obama volt amerikai elnök hagyatékának számító egészségügyi reformot a roosevelti New Deal befejezéseként, utolsó elemeként emlegetik. A reform heves egészségpolitikai, ideológiai és alkotmányjogi támadások középpontjában állt, ám elmozdulást jelentett abból a rendszerből, melyben több tízmillió ember nélkülözte az egészségügyi ellátásra való jogosultságot.
A halott szavazó esete
Visszatérve Elon Musk felvetésére: az elmúlt öt esztendőben nem ez az első eset, hogy súlyos anomália kerül nyilvánosságra az Egyesült Államok adófizetőinek adatait kezelő, adminisztratív rendszerek kapcsán. A 2020-as választások idején több konzervatív politikus és orgánum állította, hogy halott szavazók nevében leadott voksokat is figyelembe vettek.

2020 novemberében például nagy feltűnést keltett Corey Lewandowski ügyvéd bejelentése. Mint arról a Breitbart.com is beszámolt, több olyan esetet is megvizsgált, amelyben már elhunyt szavazók voksait is figyelembe vették. Ilyen volt az Allegheny megyében 1946. október 9-én született Denise Ondick esete: a 2020. október 22-én elhunyt amerikai asszony választási regisztrációja azelőtt érkezett be, hogy elhunyt.
A területileg illetékes hivatal visszapostázta az elhunyt címére a szavazólapot 2020. október 24-én, ezt követően
ugyanazzal a szavazólappal, 9 nappal a halála után, 2020. november 2-án érkezett be a voksa
a választási irodába.
Bár a választási csalást többek között ebben az esetben is bizonyítani lehetett, a mai napig vitatott, hogy az ilyen és ehhez hasonló visszaélések rendszerszintűek voltak-e a 2020-as választásokon. Azt viszont ezek az esetek is alátámasztják, hogy a Muskék csapata által most megtalált, a 150 éve születettek számára folyósított ellátások ügyéhez hasonlóan ez elhunytak szavazatainak ügye is aggályosnak tűnik.
A kiemelt kép illusztráció. (Fotó: MTI/EPA/John G. Mabanglo)