Az AP News cikke szerint a találkozó és Vance beszéde éles vitát váltott ki a német politikai vezetés körében, különösen azután, hogy a német kormány és az ellenzéki pártok eddig egységesen elutasították az AfD-vel való együttműködést. Ezt a konszenzust a német politikai életben „tűzfalként” emlegetik.
A müncheni biztonsági konferencián Vance élesen kritizálta az európai demokráciák állapotát, és azt állította, hogy a szólásszabadság veszélyben van a kontinensen. Úgy vélte, hogy Európában egyre gyakoribb a „dezinformáció” és „félretájékoztatás” elleni fellépés álcája mögé bújtatott politikai cenzúra.
Vance kijelentette: „demokrácia nem létezhet úgy, hogy milliók véleményét érvénytelennek tekintik. A nép hangja számít, és nincs helye tűzfalaknak.”
Ezzel közvetlenül bírálta a német politikai elit azon álláspontját, amely szerint az AfD-vel való együttműködés elfogadhatatlan.
A találkozó hírére Alice Weidel üdvözölte Vance szavait, és közösségi oldalán „Kiváló beszéd!” megjegyzéssel osztotta meg az alelnök nyilatkozatát.
A német politikai vezetés élesen reagált Vance kijelentéseire.
Boris Pistorius német védelmi miniszter határozottan visszautasította az amerikai alelnök párhuzamát Európa és az autoriter rezsimek között.
„Ha jól értettem, az alelnök azt sugallja, hogy Európa bizonyos részein olyan körülmények uralkodnak, mint az autoriter államokban. Ez elfogadhatatlan, és semmi köze ahhoz a demokráciához, amelyben én élek és amelyben kampányolok” – mondta Pistorius.
Olaf Scholz kancellár szintén elítélte Vance álláspontját, és közösségi oldalán hangsúlyozta: „A nácizmus történelmi tapasztalataiból fakadóan Németország demokratikus pártjai közös elvi álláspontot képviselnek – ez a szélsőjobboldali pártokkal szembeni tűzfal.”
Bajorország miniszterelnöke, Markus Söder, a konzervatív ellenzéki tömb egyik vezető politikusa úgy fogalmazott: „Minden véleményt komolyan veszünk, de mi magunk döntjük el, kivel alakítunk koalíciót.”
A választások előtt az AfD támogatottsága jelenleg 20 százalék körül mozog, és történetének egyik legerősebb eredményére készül.
Vance és Weidel találkozója néhány nappal azután történt, hogy Weidel Budapesten egyeztetett Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel. Már azt a találkozót is bírálat követte, mivel Orbán Viktor volt az első kormányfő, aki fogadta az Afd társelnökét.
Vance a német elnökkel, Frank-Walter Steinmeierrel és Friedrich Merz ellenzéki vezetővel is tárgyalt, valamint a hét elején Párizsban találkozott Scholz kancellárral egy mesterséges intelligenciával foglalkozó csúcstalálkozón.
Norvégia miniszterelnöke, Jonas Gahr Støre szintén kritizálta Vance beszédét, különösen annak migrációra vonatkozó részét. Vance felszólította az európai vezetőket, hogy fékezzék meg a szabálytalan bevándorlást, és azt állította, hogy az európai szavazók nem támogatták „milliónyi ellenőrizetlen bevándorló beengedését”.
Støre erre úgy reagált: „Úgy beszél, mintha Európában nem lenne központi kérdés a migrációs politika. Valójában ez minden országban kiemelt téma, és mindannyian igyekszünk ellenőrzés alatt tartani a határainkat.”
Hozzátette, hogy az utóbbi évek bevándorlási hullámának nagy részét az ukrán menekültek tették ki, akiket a háborús helyzet miatt fogadtak be. „Ez a valóság, amelyről ő nem tett említést” – jegyezte meg Støre, majd hozzátette: „Nem értek egyet azzal, hogy ami Ukrajnában, Oroszországban vagy Kínában történik, kevésbé fontos lenne, mint a vélt szólásszabadság-vesztés Európában.”
A találkozó és az amerikai alelnök kijelentései jelentős diplomáciai visszhangot váltottak ki, és tovább élezhették az amerikai–német politikai feszültségeket a közelgő választások előtt.
Kiemelt kép: J. D. Vance amerikai alelnök (Fotó: MTI/EPA/Ronald Wittek)