„Fogadjátok el, amit a népetek mond nektek” – zárta szavait J. D. Vance, miközben átvette azt a történelmi mondatot, amely II. János Pál pápának a szovjet rezsim által eltiport népekhez intézett beszédében hangzott el: „Ne féljetek!”. És: „Isten áldjon meg benneteket” – mondta a hallgatóságnak. A beszédtől, amelyet csak a republikánus szenátorok (a francia jobboldali Köztársaságiak párt jelen levő politikusai – a szerk.) kisebbsége tapsolt meg, a hideg futkosott a hallgatóságon.”
A Le Figaro című napilap hétvégi lapszáma többek között így számolt be arról a híres müncheni beszédről, amely a pénteki biztonságpolitikai konferencián hangzott el, s amelynek
visszhangja erőteljes reakciót váltott ki a nyugati sajtóban
és a nemzetközi közvéleményben.

Chamberlaint vizionálják
„Ez a NATO vége?” tett fel a kérdést a nemrég a USAID-pénzek kapcsán is hírbe került, amerikai kézben levő brüsszeli orgánum, a Politico. A lap egy magát megnevezni nem kívánó diplomatát idéz, aki szerint most „van egy olyan orosz elnök, aki el akarja pusztítani Európát, és egy
olyan amerikai elnök a szövetségese, aki szintén el akarja pusztítani Európát”.
A lap felidézi Churchill beszédét: „Választhatott a háború és a becstelenség között. A becstelenséget választottátok, és háborút kaptok.” Ezeket a szavakat dörögte Churchill, amikor Neville Chamberlain akkori (brit) miniszterelnök 87 évvel ezelőtt elhagyta ezt a bajor várost, kezében egy darab papírral, amelyről kiderült, hogy értelmetlen. Így utal vissza a Politico az 1938-as müncheni egyezményre, amikor 1938. szeptember 30-án Mussolini olasz diktátor, Daladier francia és Chamberlain brit miniszterelnök a bajor fővárosban jóváhagyták a német nemzeti szocialista vezető, Hitler területi követeléseit Csehszlovákiával szemben.
Miközben
a Politico Vance-t Chamberlainhez hasonlítja
– arra reagálva, hogy az amerikai alelnök többek között óvta Európát attól a belső folyamattól, amelynek során a kontinens elfordul saját alapvető értékeitől, cenzúrát vezet be, törvényes választásokat semmisít meg – a Trump-adminisztráció Washingtonban meglehetősen egyértelmű álláspontot fogalmaz meg Amerika háborúval kapcsolatos álláspontját illetően.
„Sokkolta a küldötteket”
„Pete Hegseth, az Egyesült Államok védelmi minisztere kijelentette, hogy az Ukrajna és Oroszország közötti háborúnak véget kell vetni, Kijev csatlakozása a NATO-hoz irreális, és az Egyesült Államok a továbbiakban nem fogja prioritásként kezelni az európai és az ukrán biztonságot, mivel a Trump-kormány az Egyesült Államok saját határainak biztosítására és a Kínával szembeni háború megakadályozására összpontosít” – foglalta össze a CNN az amerikai álláspontot.
A müncheni biztonsági konferencia hallgatósága arra számított, hogy a Trump-kormányzatnak az ukrajnai háború befejezésére irányuló terveiről értesülhet, ehelyett azonban a Nyugat-Európában a második világháború óta uralkodó
liberális ortodoxiák bombasztikus elutasítását
hallhatta egy olyan beszédben, amely lekicsinyelte az Oroszország és Kína által a kontinens számára jelentett fenyegetéseket – tudósított a CNN J. D. Vance beszédéről.

Hasonló stílusban, a kommentatív elemeket a legkevésbé sem nélkülözve tudósít a BBC:
„Az idei müncheni biztonsági konferenciának (MSC) elsősorban két dologról kellett volna szólnia: hogyan lehet véget vetni az ukrajnai háborúnak anélkül, hogy engednénk Oroszországnak, és hogyan kell Európának növelnie a védelmi kiadásait. De a jelen lévő legmagasabb rangú amerikai, J. D. Vance amerikai alelnök egyikről sem beszélt a pódiumon. Ehelyett pénteken azzal sokkolta a küldötteket, hogy Washington szövetségeseit – köztük Nagy-Britanniát – támadta, amikor a félretájékoztatást, a dezinformációt és a szólásszabadságot elítélte. Nagyon furcsa 20 perc volt, amelyet a küldöttek jórészt néma csenddel fogadtak a teremben.”
Barrot: Igenis van szólásszabadság
A legelső politikusi kommentárok között idézi a Le Figaro Jean-Noël Barrot francia külügyminisztert, aki szombaton elítélte J. D. Vance amerikai alelnök egy nappal korábban megfogalmazott heves bírálatait az európai demokrácia hanyatlásával kapcsolatban. Barrot kijelentette: Európában garantált a véleménynyilvánítás szabadsága, és senki nem kényszerítheti saját modelljét Európára.
Barrot kijelentésével egy időben a francia Szocialista Párt bizalmatlansági indítványt fontolgat Francois Bayrou kormányfő ellen, mivel a miniszterelnök azt a kifejezést használta, hogy Franciaország alámerül a migrációban. A párt így kívánja cenzúrázni Bayrou és a francia politikai élet szóhasználatát.

Barrot-val szemben kevésbé lelkes a franciaországi közállapotok kapcsán a szintén a Le Figaro által szombaton idézett Mohamed Oulmekki háziorvos, akinek az orrát betörték rendelőjében tavaly novemberben, ám az elkövető csak közmunkát kapott.
„Hová tart Franciaország?”
– kérdezi most az orvos.
A leépült hadsereg
Pár órán belül viszont a brit közmédium arról számolt be: a brit hadsereg túlságosan leépült ahhoz, hogy vezesse az ukrajnai békemissziót.
Lord Dannatt, akire a BBC a hadsereg korábbi vezetőjeként hivatkozik, kijelentette: a brit hadsereg annyira leépült, hogy
nem tudna vezetni semmilyen jövőbeli békefenntartó missziót Ukrajnában.
„Egy ilyen misszióhoz akár 40 ezer brit katonára is szükség lenne, és egyszerűen nem áll rendelkezésünkre ennyi ember” – nyilatkozta Dannatt.
A BBC emlékeztet: Donald Trump amerikai elnök a hét elején bejelentette, hogy hosszas megbeszélést folytatott orosz kollégájával, Vlagyimir Putyinnal, és hogy azonnal megkezdődnek a tárgyalások az ukrajnai „nevetséges háború” leállításáról. Lord Dannatt – aki 2006 és 2009 között a hadsereg vezetője volt – egyetértett azzal, hogy a béke fenntartásához mintegy 100 ezer katonára lenne szükség. Hozzátette: „A hadseregünk jelenleg olyannyira leépült, mind létszámát, mind képességeit és felszerelését tekintve, hogy
ez potenciálisan elég kínos lenne”
– mondta a BBC Radio 4 The Week in Westminster című műsorában.
Kiemelt kép: J. D. Vance amerikai alelnök (b2) megbeszélést folytat Frank-Walter Steinmeier német elnökkel és Annalena Baerbock német külügyminiszterrel a nemzetközi biztonságpolitikai konferencia mentén tartott találkozójukon Münchenben 2025. február 14-én. Történelmi beszéd (Fotó: MTI/AP/Matthias Schrader)