Az Euronews szerint Kickl a szeptemberben tartott választásokon a szavazatok 28 százalékával végzett az első helyen, Ausztria többi pártja azonban összefogott, hogy őt és pártját távol tartsa a hatalomtól.
Mivel korábban minden párt kizárta a koalíció lehetőségét az FPÖ-vel, az államfő, Alexander Van der Bellen először az ÖVP akkori vezetőjét, Karl Nehammert kérte fel kormányalakításra, aki a többi pártnál próbálkozott. Amikor ezek a tárgyalások kudarcot vallottak, az elnök Kicklt bízta meg kormányalakítással, aki a már Nehammer nélküli ÖVP-vel kezdett tárgyalni.
Az elmúlt hetekben azonban a két párt közötti tárgyalások feszültté váltak,
mivel nem tudtak megegyezni abban, hogy melyikük irányítsa az ország belügyminisztériumát. Ez a feszültség szerda este elérte a töréspontot, amikor bejelentették, hogy nem folytatják tovább a tárgyalásokat.
Kapcsolódó tartalom
Kickl az ÖVP-t hibáztatta a tárgyalások megszakadásáért. Christian Stocker, az ÖVP vezetője elmondta, hogy pártja több alapvető követelményt is megfogalmazott, amelyekbe Kickl szerinte nem volt hajlandó belemenni.
Alexander Van der Bellen csütörtökön és pénteken tárgyalásokat folytat valamennyi párt vezetőjével, hogy megvizsgálja az új kormányra vonatkozó lehetőségeket.
Szerdai nyilatkozatában azt mondta, hogy Ausztria számára négy lehetőség kínálkozik:
- új választások,
- kisebbségi kormány,
- nem megválasztott szakértőkből álló kormány,
- vagy egy több pártból álló új koalíció.
Ausztriában legutóbb 2019-ben volt szakértői kormány, amikor az előző ÖVP–FPÖ-koalíció az úgynevezett „ibizai ügy” miatt felbomlott. Az ügy során az FPÖ akkori vezetője lebukott, amikor korrupt üzletekről tárgyalt egy nővel, aki magát egy orosz oligarcha unokahúgának adta ki.
Ausztria többi pártja jelezte együttműködési hajlandóságát
A környezetvédő Zöldek (Osztrák Zöld Párt), a liberális NEOS (Az Új Ausztria és Liberális Fórum) és a balközép szociáldemokraták (Ausztria Szociáldemokrata Pártja – SPÖ) mind jelezték, hogy készek tárgyalni az ÖVP-vel.
Az ÖVP, az SPÖ és a NEOS közötti tárgyalások korábban megszakadtak a költségvetési politikával kapcsolatos nézeteltérések miatt.
Az osztrák költségvetési tanács vezetője, Christoph Badelt arra figyelmeztetett, a pártoknak meg kell állapodniuk egy átmeneti költségvetésről, hogy az ország működőképes maradjon.
Kiemelt kép: Herbert Kickl az Osztrák Szabadságpárt, az FPÖ elnöke (Fotó: MTI/AP/Heinz-Peter Bader)