A Dán Védelmi Hírszerző Szolgálat (DDIS) új jelentése szerint bár jelenleg nincs közvetlen katonai fenyegetés a királyság ellen, valószínű, hogy az Oroszországból érkező katonai fenyegetés a következő években súlyosbodni fog – számolt be a Newsweek.
Mint írták, ha Donald Trump amerikai elnök véget vet a háborúnak vagy befagyasztja a konfliktust, a DDIS jelentése szerint Oroszország jelentős katonai erőforrásokat szabadíthat fel, melynek segítségével növelheti katonai képességeit, és így közvetlen fenyegetést jelenthet a NATO számára.
Kapcsolódó tartalom
Egy NATO-tagállam elleni orosz támadás aktiválná a szövetség alapokmányának 5. cikkelyét, amely kimondja, hogy egyetlen tagállam elleni támadás esetén a NATO kollektív válaszlépést tesz. A dán védelmi hírszerző ügynökség szerint
„Oroszország nagyobb valószínűséggel alkalmazna katonai erőt egy regionális háborúban egy vagy több európai NATO-országgal szemben, ha úgy érzékelné, hogy a NATO katonailag meggyengült vagy politikailag megosztott”.
„Ez különösen igaz, ha Oroszország úgy ítéli meg, hogy az Egyesült Államok nem képes vagy nem hajlandó támogatni az európai NATO-országokat egy háborúban Oroszországgal szemben. Ilyen helyzetben Oroszország katonai erő alkalmazására vonatkozó hajlandósága attól függ, hogyan értékeli ellenfeleinek képességét az önvédelemre és arra, hogy kárt okozzanak Oroszországnak” – tette hozzá a jelentés.
A jelentésben arra is kitértek, hogy Kína, Észak-Korea, illetve Irán gazdasági és katonai támogatása megerősítette Oroszország védelmét, és egyre inkább hozzájárul ahhoz, hogy Oroszország erőforrásokat szabadítson fel a NATO elleni katonai felépítéséhez. A DDIS előrejelzése szerint
az ukrajnai harcok befejeződése után hat hónapon belül Oroszország képes lenne helyi háborút folytatni egy szomszédos országgal szemben, és körülbelül két év múlva „hiteles fenyegetést jelenthetne egy vagy több NATO-ország számára, így készen állhatna egy regionális háborúra több balti-tengeri ország ellen”.
A jelentés szerint ilyen forgatókönyv esetén Oroszország körülbelül öt éven belül „készen állhat egy nagyszabású háborúra az európai kontinensen – az Egyesült Államok részvétele nélkül”. Ez az elképzelés, miszerint Oroszország esetleg megtámadhatja Európát, nem új keletű, és a térség szövetségesei már készülnek Moszkva esetleges fenyegetésének elhárítására – emlékeztetett a Newsweek.
John Foreman, az Egyesült Királyság volt moszkvai és kijevi védelmi attaséja az X-en úgy reagált a dánok jelentésére: „Nem hiszem, hogy Oroszország képes vagy szándékában állna egy offenzív háború. Nagyon óvatos vagyok az európai hírszerző szolgálatok előrejelzéseivel kapcsolatban, figyelembe véve, hogy képtelenek voltak előre jelezni Oroszország 2022. februári invázióját vagy a 2014-es krími eseményeket.”
Kiemelt kép: 2022. május 9.Orosz T-72B3M harckocsik felvonulása a győzelem napi díszszemlén a moszkvai Vörös téren 2022. május 9-én. Oroszországban május 9-én ünneplik a náci Németország felett a II. világháborúban aratott győzelem 77. évfordulóját (Fotó: MTI/EPA/Jurij Kocsetkov)