Az átállás nem zajlott zökkenőmentesen az Európai Unió villamosenergia-hálózatához: az orosz média megpróbálta elbizonytalanítani a lakosságot a csatlakozásról, az elválás előtti napokban orosz nyelvű szórólapokat terjesztettek, amelyek áramkimaradásokkal riogatták az embereket, arra buzdítva őket, hogy készüljenek gyertyákkal. Valójában azonban a balti országok már évek óta nem vásárolnak áramot sem Oroszországtól, sem Belorusztól, így nem várható kimaradás vagy drágulás – írja a POLITICO.
„Az oroszok évekig fenyegettek minket az energiaellátásunkkal” – mondta Ingrida Šimonytė, Litvánia volt miniszterelnöke, aki a leválás előkészítéséért felelt.
„Ez volt az utolsó szál, amely Moszkvához kötött minket, és most végleg elszakadt” – jelentette ki.
A balti államok egy rövid időre önállóan működtették hálózatukat, mielőtt szinkronizálták volna azt az európai rendszerrel. Az Európai Unió közel 1,2 milliárd eurót fordított a projektre, amely Dan Jørgensen energiaügyi biztos szerint az EU energiabiztonságát is jelentősen növeli.
A szakértők szerint az egyik legnagyobb kockázat az energiaellátó infrastruktúra sérülékenysége, különösen a tenger alatti áramkábeleké.
Az elmúlt hónapokban több olajtank vontatta horgonyát ezeken a vezetékeken, ami aggodalmat keltett azzal kapcsolatban, hogy Oroszország megpróbálhatja megzavarni az ellátást.
A változás egyik legnagyobb vesztese Oroszország lehet, különösen Kalinyingrád exklávéja. A félmilliós lakosságú, stratégiai jelentőségű terület eddig a balti hálózatra támaszkodott áramellátása biztosításához. Bár Moszkva azt állítja, hogy Kalinyingrád energiafüggetlensége garantált, szakértők szerint kérdéses, hogy hosszú távon valóban önellátó tud-e maradni.
Šimonytė, volt litván miniszterelnök szerint Oroszország egy alternatív cseppfolyósított földgáz (LNG) útvonal kiépítésén dolgozik a Balti-tengeren keresztül, de még nem világos, hogy ez elegendő lesz-e a régió teljes ellátására. „Az oroszok szerint jobban jártunk volna, ha továbbra is tőlük vásárolunk áramot” – mondta.
„De ez azt jelentette volna, hogy tovább finanszírozzuk Putyin rendszerét, miközben mi a saját jövőnket akarjuk építeni.”