Aktuális

Bombariadó volt Székesfehérváron, Cser-Palkovics András is megszólalt

Királycsináló lehet az Alternatíva Németországért a szövetségi választások után – Bauer Bence értékelése

| Szerző: Blazsek Olivér
Alice Weidel jövő heti magyarországi látogatása teljes mértékben illeszkedik az AfD stratégiájához – erről beszélt a hirado.hu-nak Bauer Bence, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) Német–Magyar Intézetének igazgatója. A szakértő szerint a két nagy jobboldali párt között nagykoalíció ugyan nem jöhet létre, mégis fontos partnere lehet az Alternatíva Németországért (AfD) a kereszténydemokratáknak (CDU/CSU).

Jövő hét szerdán és csütörtökön, február 12. és 13. között fogadhatja Magyarországon Orbán Viktor miniszterelnök Alice Weidelt, a migrációellenes politikát folytató, jobboldali AfD társelnökét, aki a párt kancellárjelöltje a február 23-i német előre hozott választásokon. Bauer Bence szerint a vezető német politikus látogatása maximálisan illeszkedik az AfD stratégiájába, ami arról szól, hogy kitörnek a tűzfal – vagyis a fősodratú német pártok által felhúzott politikai kordon – mögül, és nemzetközi szövetségeket építenek. Ebben jelenti a következő szintet a találkozó a magyar kormányfővel, az Elon Muskkal, az X közösségi platformon folytatott podcastbeszélgetése után.

Alice Weidel és az AfD elképzelései nagy érdeklődésre tettek szert a német társadalomban, a szakértő a tavaly szeptemberi türingiai választás eredményét hozta fel erre példaként, amelyen a párt 33 százalékkal az első helyen végzett. Bauer Bence szerint a tavaly őszi eredményével az AfD megérkezett a német nagypolitikába, valamint ezzel összefüggésben arról is beszélt, hogy

Türingiában a német választók is ítéletet mondtak a tűzfalról.

A szakértő szerint a február 23-i választás után ez még egyértelműbb lesz, továbbá szerinte az is elképzelhető, hogy az AfD lehet a „királycsináló” a szövetségi választásokat követően. Ez azért válhat lehetségessé adott esetben, mert a választások után ugyan formálisan nem lehet része egy nagykoalíciónak, az AfD mégis indirekt módon támogathatja majd a jobbközép kereszténydemokraták (CDU) politikáját, különösen migrációs ügyekben. Ez azt jelenti, hogy nagy valószínűséggel nem lesznek formális egyeztető ülések, ennek ellenére reális lehet a két nagy jobboldali párt parlamenti munkájának koordinációja.

Bauer Bence, a Matthias Corvinus Collegiumnál (MCC) működő Magyar–Német Intézet igazgatója (Fotó: MTI/Hegedüs Róbert)

Bauer Bence emlékeztetett a január 29-ei parlamenti szavazásra, amelyen a migrációról szóló előterjesztést egyedül az AfD támogatta teljes mellszélességgel. A szakértő ebből azt a következtetést vonta le, hogy

az AfD az párt, amely a CDU politikáját meg tudja valósítani, meg tudja szavazni és meg tudja támogatni.

Azért lehetséges ez, mivel szerinte azzal kell számolni, hogy a Bundestagban megvalósulhat a jobboldali többség a törvényhozásban, és vele együtt egy jobboldali szakpolitika is, amit az emberek szerinte megkövetelnek, legyen szó a migrációs, a gazdasági vagy az energiapolitikai és a társadalompolitikai kérdésekről. Mint mondta, ezeken a területeken

„az emberek politikai fordulatot várnak el Németországban”.

A szakértő hozzátette: felvetődhet a kérdés, számíthatnak-e ezért retorzióra a kereszténydemokraták a potenciális nagykoalíciós partnertől, a szociáldemokratáktól. Bauer Bence szerint a migrációs javaslat benyújtását az SPD már önmagában sérelemnek élheti meg, a szakértő szerint a tavasz folyamán (legkésőbb kora nyárig) bebizonyosodhat, hogy a nagykoalíciós formula nem működik, ezért a CDU-nak kisebbségi kormányzásra kell majd készülnie, aminek munkáját az AfD hallgatólagosan segítheti. További fontos aspektus még, hogy több pozíciót is el lehet osztani, ha nem kell koalíciós társakkal osztozkodni, és az AfD nagy valószínűséggel ezt a politikai fordulatot támogatni fogja – ami a CDU-nak is érdeke azért, mert ha nem sikerül megvalósítani a programját, akkor legközelebb az AfD a jelenleginél is erősebb lehet, és ténylegesen egy országos forgatókönyvet fog végrehajtani.

Az amerikai milliárdos, Elon Musk az AfD választási kampánynyitóján beszél videóhíváson keresztül (Fotó: Hendrik Schmidt/Getty Images)

Bauer Bence szerint kérdéses lehet még a kispártok sorsa, különösen a Sahra Wagenknecht Szövetségé (BSW), amelynek névadó elnöke a minap egy interjúban arról beszélt, hogy a szövetségi választásokat egy migrációról szóló népszavazásként kell felfogni. Bauer Bence szerint ez kétesélyes, azonos esélyeik vannak a bennmaradásra és a kiesésre is. A politikai optika szempontjából a CDU-nak például jobb lenne, ha a Német Szabaddemokrata Párt (FDP) maradna a törvényhozásban, azonban erre kevés az esély. A BSW-t korábban a bejutási küszöb (5 százalék) fölött, míg a Baloldalt (Die Linke) alatta mérték, most úgy tűnik, hogy ez most változhat.

Itt válik érthetővé, miért is tette témává a migrációs népszavazás kérdését Sahra Wagenknecht. A párt elsődleges kampánytémája az ukrajnai béke volt, amely Donald Trump hivatalba lépésével megvalósulhat, a háború és béke kérdése helyett pedig a migráció került a figyelem középpontjába, ezért most erre próbál apellálni, egyelőre kérdéses, hogy mekkora sikerrel. „Most nyilván keresik a témákat, a migráció pedig egy olyan téma, amivel még lehet úgymond kivágni egy kis szeletet a tortából” – mondta Bauer Bence.

Kiemelt kép: Alice Weidel és Tino Chrupalla, a német jobboldali, migrációellenes Alternatíva Németországért (AfD) társelnökei (Fotó: MTI/EPA/Filip Singer)

 

Ajánljuk még