Az Egyesült Államok évente mintegy 40 milliárd dollárból gazdálkodó Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) a washingtoni külügyminisztérium fennhatósága alá került, és minden programját – a legsürgetőbb humanitárius segítségnyújtás, illetve az Izraelnek és Egyiptomnak nyújtott támogatások kivételével – Donald Trump amerikai elnök kormánya felfüggesztette.
Elon Musk milliárdos nagyvállalkozó, a Trump-adminisztráció kormányzati hatékonyságért felelős tagja a közelmúltban felvetette a USAID megszüntetésének lehetőségét is.
David Lammy, a munkáspárti brit kormány külügyminisztere szombati Guardian-interjújában úgy fogalmazott: a Konzervatív Párt vezette előző brit kormány is elkövette azt a „nagy stratégiai hibát”,
hogy nagyon csekély előkészületek után bezárta a nemzetközi fejlesztési minisztériumot (DfID), felfüggesztette a tárca programjainak finanszírozását és erről alig adott tájékoztatást számos nemzetközi partnerének.
Boris Johnson akkori konzervatív brit kormányfő 2020-ban önálló minisztériumként megszüntette és a brit külügyminisztérium részlegévé tette az egykori fejlesztési tárcát.
David Lammy, a mostani brit külügyminiszter a Guardiannek nyilatkozva kijelentette: évekbe telt ennek a „stratégiai hibának” a kiküszöbölése. „Arra inteném amerikai barátainkat, hogy saját döntésük kialakítása során alaposan tanulmányozzák, mit rontott el Nagy-Britannia” ebben a kérdésben – fogalmazott a londoni külügyi tárca vezetője.
Hozzátette: a brit kormány minden tőle telhetőt megtesz az Egyesült Államok által megvont segélyek pótlására, de Nagy-Britanniának nyilvánvalóan nincsenek ugyanolyan forrásai ehhez, mint Amerikának.
Lammy szerint a nemzetközi fejlesztési tevékenység a puha hatalmi eszköztár (soft power) nagyon fontos eleme,
és őt nagyon aggasztja az a veszély, hogy az Egyesült Államok által hagyott űrt mások mellett Kína tölti majd ki.
A brit külügyminiszter az ukrajnai háborúról szólva kijelentette: nem venné biztosra, hogy néhány héten belül megkezdődhetnek a béketárgyalások, mivel London megítélése szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök semmi hajlandóságot nem mutat a tárgyalások elkezdésére és a háború lezárására, az ukránok pedig egyértelművé tették azt az álláspontjukat, hogy tárgyalások nélkül nem lehetséges a tűzszünet.
Lammy szerint a háború így még hónapokig elhúzódhat.
Kiemelt kép: David Lammy brit külügyminiszter (Fotó: MTI/EPA/Bloomberg pool/Chris Ratcliffe)