A politikus egyben sajnálatosnak nevezte, hogy az ügyben nincs előrelépés, miközben az ukrajnai háború miatt továbbra is feszültek a kétoldalú kapcsolatok – írja az MTI.
A Japánban Északi Területeknek, Oroszországban pedig a Kuril-szigetek déli részének nevezett, Hokkaidó partjaitól északra fekvő szigetek visszaszolgáltatását követelő tüntetésen Isiba videóüzenetben közölte, hogy kormánya prioritásként törekszik azoknak a csereprogramoknak az újraindítására, amelyek lehetővé tették a korábbi japán lakosok számára, hogy meglátogassák a területet.
Tokió fenntartja, hogy a négy szigetet – Etorofu, Kunasiri, Sikotan és a Habomai – a Szovjetunió nem sokkal Japán második világháborús kapitulációja után, 1945. augusztus 15-én jogellenesen foglalta el, míg Oroszország úgy véli, hogy ez törvényes volt.
„Igazán sajnálatos, hogy a területi kérdést még mindig nem sikerült megoldani, és még kétoldalú békeszerződést sem írtak alá, még akkor sem, amikor a háború befejezésének 80. évfordulóját ünnepeljük” – mondta Isiba.
Isiba személyesen nem vett részt a megmozduláson, mert az Egyesült Államokba utazott, hogy találkozzon Donald Trump amerikai elnökkel.
A szigetek egykori lakói és kormánytisztviselők részvételével minden évben február 7-én megemlékezést tartanak az „Északi Területek napja” alkalmából. 1855-ben ezen a napon a Japán Császárság és az Orosz Birodalom kereskedelmi, hajózási és határmegállapítási szerződést írt alá, amelyben értelmében a négy vitatott sziget Japánhoz tartozott.
Kiemelt kép: Isiba Sigeru japán miniszterelnök sajtóértekezlete a tokiói kormányfői hivatalban 2024. november 11-én, az újraválasztása után (Fotó: MTI/EPA/Bloomberg/Ota Kijosi)