Aktuális

Bombariadó volt Székesfehérváron, Cser-Palkovics András is megszólalt

Az újságíróit cenzúrázó Politico azt állítja, hogy nem kapott támogatásokat az amerikai kormánytól

| Szerző: Udvardy Zoltán
Szerkesztőségi cikkben bocsátkozott mentegetőzésbe az amerikai tulajdonú, de külön európai kiadással rendelkező és a hazai sajtóban gyakran csak brüsszeli lapként emlegetett Politico azt követően, hogy a Trump-adminisztráció beszüntette előfizetését. Kiderült ugyanis, hogy a Biden család ügyeiről szóló cikkeket letiltó lap nyolcmillió dollár bevételhez jutott az amerikai kormány szerveitől. A lap szerkesztősége ugyanakkor azt állítja: „Soha nem kaptunk állami támogatást, egy fillért sem.”

A Fehér Ház szerdán közölte, hogy felmondja a Politico-előfizetéseit, amelyeket a Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségnél (USAID) jegyeztek – számolt be a Fox News. A lépés szoros összefüggésben áll azzal, hogy az új amerikai adminisztráció változtatásokat hajtott végre a USAID-nél. Az amerikai tulajdonú, markánsan balliberális szellemű lap európai verziója Brüsszel nem hivatalos lapjaként is közismert, gyakran hivatkoznak is rá a brüsszeli Politicóként is. A lapot 2021-ben vásárolta fel az Axel Springer, több mint egymilliárd dolláros vételáron.

Karoline Leavitt, a Fehér Ház sajtótitkára, elnöki szóvivő a washingtoni Fehér Ház James Brady sajtószobájában tartott tájékoztatón 2025. január 28-án, nyolc nappal Donaald Trump amerikai elnök beiktatása után (Fotó: MTI/EPA/Politico pool/Samuel Corum)

„Soha nem kaptunk állami támogatást” – avagy egy álhír van az egész mögött? 

Karoline Leavitt, a Fehér Ház szóvivője az említett sajtótájékoztatón az újságírók előtt megerősítette, hogy nem megy a lap számlájára többé „az a több mint 8 millió dollár, amely lényegében a Politico előfizetéseinek támogatására ment el az amerikai adófizetők költségén”. Úgy fogalmazott: ez többé nem fog megtörténni.

A legutóbbi választási kampányban a demokratákat támogató lap – amely gyakran kritizálta Orbán Viktort és tüntette fel negatív színben a magyar kormány lépéseit – a támogatás megvonásának bejelentését követően szerkesztőségi cikkben magyarázkodott.

„A Politico magántulajdonban lévő vállalat. Soha nem kaptunk állami forrásokat – támogatást, segélyt vagy alamizsnát. Egy fillért sem, soha, 18 év alatt” – állították közleményükben a lap vezetői. Hozzátették: „Világszerte emberek milliói olvassák újságunkat a Politico.com-on, a Politico.EU-n és hírlevelekben. Ezt reklámok és szponzorok támogatják. A Politico Pro más. Ez egy professzionális előfizetési szolgáltatás, amelyet vállalatok, szervezetek, és igen, egyes kormányzati szervek is használnak. Azért fizetnek elő, mert a szolgáltatás jobbá teszi a munkájukat” – olvasható a lap szerkesztőségi cikkében.

„A Politico 18 évvel ezelőtti indulása óta soha egyetlen centet sem vett fel állami támogatásokból vagy állami finanszírozásból” – ismételte meg Mathias Döpfner, az Axel Springer vezérigazgatója a CNN-nek adott interjúban. Döpfner szerint pusztán egy hamis szélsőjobboldali összeesküvés-elmélet az, hogy a Politico több mint 8 millió dollár anyagi támogatást kapott volna az amerikai kormányszervektől.

1,37 millió dollár innen, 1,35 millió dollár onnan 

A USAID ügynökségtől a Politico 44 ezer dollárt kapott, de ezen túlmenően a lap a szövetségi kormány más intézményeitől is bevételekhez jutott, és ez az összeg valóban meghaladta a 8 millió dollárt. A USAspending.gov szerint az egészségügyi és humánszolgáltatási minisztérium volt ebben az élen, 1,37 millió dollárral, amit 1,35 millió dollárra a belügyminisztérium követett – írta a Fox News. Az energiaügyi minisztérium 1,29 millió dollárt, a mezőgazdasági minisztérium 552 024 dollárt, a kereskedelmi minisztérium pedig 485 572 dollárt fizetett a Politico-előfizetésekért.

A USAspending.gov adatsorából az látszik, hogy miközben a Politico kisebb összegeket kapott előfizetés formájában a korábbi kormány idején a kormányzati ügynökségektől, ezzel szemben a Biden-kormány idején jelentősen nőttek az összegek.

A CNN szerint egy konzervatív politikai kommentátor, Kyle Becker kezdte el elsőként hamisan terjeszteni a közösségi médiában, az X-en azt, hogy a Politico támogatásként és nem az előfizetések után kapta a több mint 8 millió dollárt. Ezt követően Becker állítását sokan (köztük ismert közéleti szereplők is) terjeszteni kezdték, és így jutott el odáig az ügy, hogy Donald Trump is posztolt róla a közösségi oldalán, majd az elnök szóvivője is beszélt róla a sajtótájékoztatón.

Újbeszél ámítás, cenzúra és álhírek terjesztése a Politicónál?

Az X-en ugyanakkor több bejegyzésben hamarosan szatíra tárgya is lett a Politico PRóról szóló, fenti magyarázkodás. Volt aki az orwelli „újbeszélhez” hasonlította ezt az okfejtést, rámutatva, hogy az úgynevezett „ProPolitico” újságírói éppúgy a Politico szerkesztőségében dolgoztak, mint a lap többi szerződött munkatársa.

A lapnál kirobbant botrányt követően a Politico két korábbi újságírója, Marc Caputo és Tara Palmeri – akik jelenleg az Axios, illetve a Puck című lapoknál dolgoznak – Palmeri saját podcastjában, a Somebody’s Gotta Winben (Valakinek nyernie kell) emlékeztek vissza a Politicónál töltött időszakukra.

Mint felidézték, az Egyesült Államok történetének egyik legsúlyosabb korrupciós botránya akkor robbant ki, amikor – Donald Trump első elnöki mandátumának végén, a választási kampány időszakában – a republikánus jelölt demokrata kihívóját, Joe Bident is érintő, súlyosan kompromittáló adatok kerültek nyilvánosságra. Joe Biden fia, a számos botrányba keveredett Hunter Biden, aki 2014-ben a Burisma Holdings nevű ukrán energetikai cég igazgatótanácsában is helyet kapott, egy delaware-i számítógépszervizben hagyta kompromittáló adatokat tartalmazó laptopját. A gépen található adatok, e-mailek és fényképek Joe Bident is kompromittálták a család zűrzavaros, súlyos korrupciós botrányokat is rejtő ukrajnai ügyletei kapcsán.

„Akkoriban Bidenről tudósítottam, és emlékszem, hogy odamentem a szerkesztőmhöz, és azt mondtam neki: írnunk kell Hunter Biden laptopjáról. Az volt a válasz, hogy a Politico felsőbb köréből a következő utasítás jött: »Ne írj a laptopról, ne beszélj a laptopról, ne tweetelj a laptopról!«. És az egyetlen dolog, amit a Politico végül megírt, az a cikk volt, amit dezinformációként emlegettek, és amit jótékonyan legalább félretájékoztatásnak lehetne nevezni” – mondta Marc Caputo.

Emellett ismert az is, hogy a Politico komoly részt vállalt annak az álhírnek a terjesztésében, mely szerint Hunter Biden és Joe Biden súlyos ukrajnai és egyéb korrupciós ügyei mindössze „orosz dezinformációk”, amelyeknek a célja a demokrata elnökjelölt lejáratása (ezt az állítást mind a mai napig nem tudták igazolni).

Orbán Viktor is beszélt a lap ügyéről nemrég

A miniszterelnök péntek reggeli rádióinterjújában is szóba került a Politico.

Orbán Viktor konkrétan azt mondta a Kossuth Rádió műsorában, hogy „a Politico nevű felület mindenhonnan kapott pénzeket”, és megemlítette ezzel összefüggésben az amerikai költségvetést, Brüsszelt és a Soros-alapítványokat is.

A kiemelt kép illusztráció.

Ajánljuk még