Aktuális

Bombariadó volt Székesfehérváron, Cser-Palkovics András is megszólalt

„Mindenhol síró családok voltak és segítségért kiáltottak” – a magyar mentőegység tagja idézte fel a török-szír földrengés okozta tragédiát

| Szerző: Kaiser László
A török–szíriai földrengés pusztítása után magyar önkéntesek, köztük Kulcsár József és mentőkutyája, Landon, fáradhatatlanul dolgoztak a túlélők megmentésén. Az önkéntes most a hirado.hu-nak idézte fel, hogy mit éltek át.

2023. február 6-án a történelem egyik legsúlyosabb földrengése rázta meg Délkelet-Törökországot és Szíria északi részét. A 7,8-es erősségű rengés romba döntött városokat, több tízezer ember életét követelte, és milliók maradtak otthon nélkül. A világ minden tájáról érkeztek mentőcsapatok, hogy segítsenek a túlélők felkutatásában – köztük magyar önkéntesek is, akik az elsők között ajánlották fel segítségüket.

Kulcsár József, a Kutató-Mentőkutyás Szolgálat Alapítvány tagja, aki egyben a Kulcsár Kutató-Mentőkutyás Szolgálat Alapítvány alapítója, kutyájával, Landonnal a Magyar Református Szeretetszolgálattal érkezett a helyszínre.

„Amerre mentünk és néztünk, mindenhol síró családok voltak, és segítségért kiáltottak”

– emlékezett vissza. Mint mondta, az első napokban megállás nélkül dolgoztak, reggeltől hajnalig kutattak a romok alatt rekedt emberek után.

Légi felvétel összedőlt épületek romjairól a dél-törökországi Hatay tartományban (Fotó: MTI/EPA/Erdem Sahin)

A tragédia súlyossága ellenére voltak pillanatok, amelyek erőt adtak a mentőcsapatoknak. Egyik legemlékezetesebb mentésük az első éjszakán történt Antakyában.

Túlélők és áldozatok után kutatnak egy összedőlt épület törmeléke közt a dél-törökországi Adana nagyvárosban (Fotó: MTI/AP/Halil Hamra)

„Aznap éjfél körül lehetett, amikor a kijelölt, összedőlt épület romjain Landon hangos ugatásba kezdett. Rögtön tudtam, hogy élő személyt jelez. Az ott lévő emberek azonnal nekiláttak a törmelékek eltakarításának. 

Örökkévalóságnak tűnt, míg sikerült kiemelni egy 10–12 év körüli kislányt élve. Mindenki öröm ujjongásba kezdett, nekem folytak az örömkönnyeim, ahogy a kislány családtagjainak is”

– idézte fel a pillanatot Kulcsár József.

Összedőlt házak romjai között emberek a szíriai Idlíb tartományban fekvő Haremben (Fotó: MTI/AP)

Sajnos nem minden keresés végződött sikerrel. Egy szír édesapa is a segítségüket kérte, ő maga túlélte az összeomlást, de a családját nem találta. „Landon sajnos holttestet jelzett. Mikor bejutottam a romok alá, megláttam az anyát és a kisgyerek falatnyi lábát… majd további négy kisgyereket találtam. Az apa ott várt kint… nem jutottam szóhoz, teljesen összetörtem lelkileg.

Két év elteltével is könnybe lábad a szemem ahogy erről beszélek”

– mondta a Kutató-Mentőkutyás Szolgálat Alapítvány tagja.

Összedőlt házak romjai a törökországi Antakyában (Fotó: MTI/AP/Bernat Armangue)

A magyar csapat számos életet mentett meg a katasztrófa sújtotta területeken. Az utolsó kint levő napjukon Landon és Mazsi nevű mentőkutyák jeleztek egy területen, ahol a csapatok a romok alatt több túlélőt is találtak. „Amikor már a repülőn ültünk,  jött a telefonhívás, hogy nem kettőt, hanem négy élő személyt emeltek ki a kutyáink jelzése nyomán.”

Összedőlt épületek romjai a törökországi Kahramanmarasban (Fotó: MTI/AP/IHA)

A mentés fizikailag és érzelmileg is kimerítő volt. „Tudtuk, hogy mit vállalunk, de erre lelkileg nem lehet felkészülni.” Az állandó utórengések, a pusztítás látványa és a rengeteg elveszett élet nyomot hagyott mindenkiben, aki ott dolgozott.

„Még vannak, amiket nem teljesen tudtam feldolgozni, talán nem is fogom tudni.”

A földrengés után néhány hónappal Landon, aki éveken át szolgált mentőkutyaként, örökre elaludt. „Landont is nagyon megviselte lelkileg és fizikálisan is. Landonnak ez volt az utolsó nagy bevetése. 2023. október 24.-én elment, 11 éves volt.

Még most is nagy űr van utána.”

 

(Forrás: Kulcsár Kutató – Mentőkutyás Szolgálat Alapítvány/Facebook)

A magyar kormány 50 millió forinttal támogatta a Magyar Máltai Szeretetszolgálat munkáját, amely mobil klinikákat állított fel a földrengés sújtotta szíriai területeken.

 

A török–szír földrengés mentési munkálataiban összesen 167 magyar mentő vett részt, akiket 29 keresőkutya segített. A magyar csapatok tagjai között voltak hivatásos tűzoltók, mentősök, katonai orvosok, statikus szakértők, valamint több önkéntes kutató-mentő szervezet képviselői. A mentőakció során 35 túlélőt sikerült kimenteniük a romok alól, köztük legalább öt gyermeket. A műveletekben az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság HUNOR mentőcsapata, a Baptista Szeretetszolgálat, a Pest Megyei Kutató-Mentő Szolgálat, az Életjel Mentőcsoport, a Magyar Református Szeretetszolgálat és több más szervezet is részt vett.

Kiemelt kép: Hatay, 2023. február 11. (Fotó: MTI/EPA/Erdem Sahin)

Ajánljuk még