Aktuális

Bombariadó volt Székesfehérváron, Cser-Palkovics András is megszólalt

„Kétmilliós etnikai tisztogatás”, „Egy új nap hajnala” – megosztotta a nemzetközi közvéleményt Trump gázai javaslata

| Szerző: Udvardy Zoltán
A nemzetközi jog szerint szigorúan tilos a lakosság erőszakos áttelepítésére irányuló kísérlet – emelte ki a BBC szakértőkre hivatkozva Donald Trump újabb, a Gázai övezettel kapcsolatos javaslata kapcsán. Párizs, London és Berlin elítélte, az ENSZ egyik vezető tisztségviselője meglepőnek tartja az övezet elfoglalásáról és lakosságának kitelepítéséről szóló tervet.

Az Egyesült Államok átvenné a Gázai övezetet – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök kedden Bejámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel tartott washingtoni sajtótájékoztatóján – számolt be az MTI. Az elnök

„beveszi” a Gázai övezetet, elsimítja és újjáépíti a területet

idézte a Fox News Donald Trump elnök kedd esti sajtótájékoztatóját, melyet Benjámin Netanjahuval közösen tartottak a Fehér Házban. Az izraeli miniszterelnök Trump első hivatalos külföldi vendégeként érkezett Washingtonba. A találkozót megelőzte a Gázai övezetben életbe lépett a tűzszünet, amelynek megkötésében komoly részt vállalt az év elején beiktatott elnök. Azóta megkezdődött a tűzszüneti megállapodásban foglalt fogolycsere Izrael és a Hamász között.

Trump újabb javaslata Gáza ügyében nem pusztán újjáépítésről szól: úgy fogalmazott,

a gázai övezetben élő 1,8 millió palesztin számára „a térségben” Jordánia és Egyiptom bocsátana rendelkezésre területet.

Gáza Trump által javasolt „átvételének” terve „egyenlő az etnikai tisztogatással” – számolt be a CNN szerdán a Medical Aid for Palestinians segélyszervezet vezetőjének reagálásáról. Steve Cutts kijelentette: „Gáza a palesztin néphez tartozik, nem pedig az Egyesült Államokhoz vagy Izraelhez, és ez a lépés egyenértékű lenne az etnikai tisztogatással és háborús bűncselekménnyel.” Cutts rámutatott:

Kétmillió palesztin sorsa és a nemzetközi jog alapjai forognak kockán.

A nemzetközi jog szerint szigorúan tilos a lakosság erőszakos áttelepítésére irányuló kísérlet, és a palesztinok, valamint az arab nemzetek ezt egy egyértelműen egy olyan javaslatnak tekintik, amelynek célja a palesztinok kiutasítása és a palesztinok földjükről való etnikai megtisztítása.

Izraeli katonai járművek a Ciszjordánia északi részén fekvő Dzsenín városában lévő menekülttáborban az izraeli biztonsági erők terrorellenes művelete során 2025. február 5-én. A Gázai övezetre vonatkozó tűzszünet január 19-i életbe lépése után két nappal az izraeli biztonsági erők terrorellenes műveletbe kezdtek a megszállt Dzsenínben, amelynek eredményeként legkevesebb 26 palesztin életét vesztette és és többtucatnyian megsebesültek (Fotó: MTI/EPA/Alaa Badarneh)

Ezért az arab vezetők kategorikusan elutasították Trump elképzeléseit – fogalmaz összefoglalójában a BBC.

Mahmúd Abbász palesztin elnök szerdán határozottan visszautasította Donald Trump amerikai elnöknek a Gázai övezet átvételére vonatkozó javaslatát, amelyet a török külügyminiszter is elfogadhatatlannak nevezett.

A Gázai övezetet mihamarabb újjá kell építeni, mégpedig anélkül, hogy az ott élőknek el kellene hagyniuk a térséget! – szögezte le szerdán az egyiptomi külügyminiszter, aki Kairóban egyeztetett Mohamed Musztafa palesztin miniszterelnökkel. Közleményében Badr Abdelati kiemelte a palesztinok ragaszkodását a földjükhöz, amelyet nincs szándékukban elhagyni, valamint hangsúlyozta, hogy az övezetért a Palesztin Nemzeti Hatóságnak kell felelősséget vállalnia. Mint mondta, ennek érdekében nagyon fontos, hogy a hatóságot politikailag és gazdaságilag is megerősítsék.

Izraelben viszont – mint arról a hirado.hu is beszámolt – örömmel és támogatóan fogadták szerdán az amerikai elnök gázai javaslatát. Eli Kohen energiaügyi miniszter szerint ez

„történelmi reggel Izrael, a Közel-Kelet és a világ számára”.

„Jó reggelt, Izrael! Ez egy új nap hajnala” – írta Amír Ohana, az izraeli parlament, a kneszet elnöke. A telepesek vezetői üdvözlik Trump gázai javaslatát: Izraelnek ma kell elfogadnia a jövőképet, és cselekedni kellene – közvetítette véleményüket a Timesofisrael.com.

Mindeközben az európai államok eddig ismert nyilatkozatai  kivétel nélkül elítélik Donald Trump ötletét.

A francia kormány veszélyesnek tartja Trump kijelentéseit a békefolyamatra nézve. „Franciaország teljes mértékben ellenzi a lakosság kitelepítését” – húzta alá a BFMTV francia hírtelevízió tudósításában Sophie Primas kormányszóvivő.


Franciaország elítéli a gázai palesztin lakosság bármilyen erőszakos kitelepítését a nemzetközi jog súlyos megsértését, a palesztinok jogos törekvései elleni támadást, hisz ez a kétállami megoldás jelentős akadályát jelentené – áll a francia diplomácia közleményében.

„A Gázai övezet jövőjét nem egy harmadik állam ellenőrzése alatt,

hanem egy jövőbeli palesztin állam keretein belül, a Palesztin Hatóság égisze alatt kell látni” – hangsúlyozta a Quai d’Orsay.

A brit diplomácia vezetője, David Lammy szerint a palesztinoknak képesnek kell lenniük élni és boldogulni a Gázai övezetben és Ciszjordániában.

A Gázai övezet a palesztinoké, és csakúgy, mint Ciszjordániának és Kelet-Jeruzsálemnek, a jövő palesztin államának részét kell képeznie – reagált a német külügyminiszter, Annalena Baerbock Donald Trump esetleges amerikai hatalomátvétellel kapcsolatos megjegyzéseire.

„Gáza polgári lakosságát nem szabad kiűzni,

és Gázát nem szabad véglegesen megszállni vagy újra gyarmatosítani” – szögezte le Annalena Baerbock közleményében.

Az ENSZ menekültügyi szervezetének vezetője, Filippo Grandi nagyon meglepőnek nevezte Donald Trump amerikai elnök tervét a Gázai övezet elfoglalására és lakosságának kitelepítésére. Grandi az AFP-nek úgy nyilatkozott, hogy „ez valami nagyon meglepő, de konkrétan látnunk kell, hogy mit jelent”.

Kiemelt kép: A háború miatt a Gázai övezet déli részébe menekült palesztin emberek visszatérnek az övezet háború által sújtott  északi részeire  2025. január 28-án, a Hamász palesztin iszlamista szervezet és Izrael közötti tűzszünet alatt (Fotó: MTI/EPA/Mohamed Szaber)

Ajánljuk még