Az NBA egyetlen kanadai csapatának szurkolói kifütyülték az amerikai himnuszt, miután szombat este hasonló reakciók törtek ki az NHL mérkőzésein Ottawában és Calgaryban, nem sokkal azután, hogy az amerikai elnök, Donald Trump valóra váltotta Kanadára kivetett importvámokkal kapcsolatos fenyegetését.
Bár a 15 éves énekesnő kezdetben tapsot kapott, a közönség a teljes „The Star-Spangled Banner” előadása alatt füttyszóval fejezte ki nemtetszését. A himnusz végén vegyes reakciók – füttyszó és taps – hallatszottak, mielőtt a tömeg hatalmas ovációval fogadta a kanadai himnuszt.
Vasárnap este szintén kifütyülték az amerikai himnuszt Vancouverben, amikor Agasha Mutesasira előadta azt az NHL-mérkőzésen, ahol a Canucks a Detroit Red Wings csapatát fogadta.
Donald Trump szombaton gazdasági szükségállapotot hirdetett, hogy 25%-os adót vessen ki a Kanadából és Mexikóból érkező importtermékekre, valamint 10%-os adót a Kínából érkező árukra. A Kanadából importált energiaforrásokat – beleértve az olajat, a földgázt és az elektromos áramot – 10%-os adó sújtja.
Kapcsolódó tartalom
Válaszul a kanadai miniszterelnök, Justin Trudeau és Mexikó elnöke megtorló vámokat vezetett be az amerikai árukra.
A Toronto Raptors kanadai állampolgárságú játékosát, Chris Bouchert a Los Angeles Clippers elleni győzelem után megkérdezték, hogy tapasztalt-e már hasonlót.
Válaszul annyit mondott:
„Nem, nem, nem. De láttál már minket így megadóztatni?”
A Raptors-meccsen részt vevő torontói lakos, Joseph Chua elmondta, hogy munkájában, importőrként közvetlenül is meg fogja érezni a vámok hatását. Ennek ellenére úgy gondolja, hogy a kifütyülés „nem a helyes reakció ebben a helyzetben.” Inkább ülve maradt.
„Rengeteg amerikai családtagom és barátom van, akik az Egyesült Államokban élnek, mi is gyakran utazunk oda, de szerintem a ‘Kanada’ skandálása megfelelőbb lett volna. Általában mindig felállok, mindkét himnusz alatt. Leveszem a sapkámat az amerikai himnusz tiszteletére, de ma egy kicsit keserűen érezzük magunkat” – mondta.
„Már azon beszélgettünk, hogy mely vállalkozások kanadaiak, melyek amerikaiak, és mit érdemes elkerülni. Amikor legközelebb bevásárolok, biztosan próbálok majd távol maradni az amerikai termékektől és élelmiszerektől.”
Bár az amerikai himnusz kifütyülése ritka Kanadában, nem példa nélküli, különösen, ha világpolitikai eseményekhez kötődik. A 2000-es évek elején kanadai sporteseményeken a nézők így fejezték ki tiltakozásukat az Egyesült Államok vezette iraki háború ellen.
A kiemelt kép forrása: Youtube/Diario AS