Aktuális

Bombariadó volt Székesfehérváron, Cser-Palkovics András is megszólalt

Magyar tűzoltót kérdeztünk, miért kezelhetetlen a kaliforniai tűzvész

| Szerző: Fügedi Anett
Bár Kaliforniában gyakoriak az erdőtüzek, az idei katasztrófa kiemelkedik a többi közül. A gyorsan terjedő lángok és az azt kísérő, több mint 100 km/h-s sebességű szél különösen veszélyessé tette a helyzetet. A katasztrófa súlyosságát tovább növeli, hogy a tűzoltó helikopterek és a földi egységek folyamatosan küzdenek a vízhiányos területekkel, miközben a lángok továbbra is egyre nagyobb területeket perzselnek fel. Hogy miért nem sikerül napok óta megfékezni a lángokat, és hogy a helyi tűzoltók milyen nehézségekkel szembesülnek, arról Jambrik Rudolf nyugalmazott tűzoltó ezredes nyilatkozott a hirado.hu-nak.
Kaliforniában immár napok óta tombolnak az erdő- és bozóttüzek, és az amerikai szakemberek attól tartanak, hogy a szél ereje ismét megerősödhet, ami újabb lángokat lobbanthat. Gavin Newsom kaliforniai kormányzó arról tájékoztatott, hogy a tűzoltók hétfőtől újabb tűzveszélyes körülményekre készülnek Dél-Kaliforniában.
Erdőtűz lángjait figyelik tűzoltók a Los Angeles-i Mandeville Canyonben (Fotó: MTI/AP/Jae C. Hong)

Los Angelesben és a környező területeken információk szerint 24 ember vesztette életét, és sokakat még keresnek a hatóságok. A tüzek múlt hét kedden csaptak fel először Pacific Palisades városrész közelében, a hegyvidéki erdős-bozótos területeken. A szélcsendes hétvégét kihasználva több tűzfészket eloltottak a tűzoltók, de a legnagyobb kiterjedésű tüzeket Palisades és Eaton területén továbbra is csak korlátozottan sikerült megfékezni. A legfrissebb adatok szerint a 24 ezer hektáron pusztító palisadesi tüzet 13 százalékos, míg a 14 ezer hektáron terjedő eatoni tüzet 27 százalékos mértékben sikerült kordában tartani vasárnap este.

A tűz továbbterjedését az extrém szárazság és a forró, szeles időjárás teszi különösen súlyossá. Kalifornia területének nagy része szinte teljesen száraz, különösen a nyári és őszi hónapokban. Az erős szél, amely helyenként a 100 km/h-t is elérheti, nemcsak megnehezíti az oltást, hanem a tüzet is tovább fújja, így egy-egy apró szikra vagy parázs is képes azonnal újabb lángokat gerjeszteni.

Jambrik Rudolf nyugalmazott tűzoltó ezredes a hirado.hu-nak elmondta, hogy a legnagyobb probléma, hogy a tűz oltásához a lángokkal szemben kellene dolgozni, ami a leghatásosabb módszer lenne, de a szél miatt ezt gyakorlatilag lehetetlen megoldani. A száraz növényzet és a rendkívüli időjárás miatt a tűz minden irányban gyorsan elérheti a lakott területeket, és az oltásra rendelkezésre álló vízforrások is hamar kimerülnek:

„A légi tűzoltásnak a feltételei elég korlátozott időszakra esnek, gyakorlatilag napkeltétől napnyugtáig lehet végrehajtani, hiszen óriási füst van, ráadásul meleg levegő száll fel, és ezek mind veszélyeztetik a repülést. Még nappal is veszélyes a repülés ezen a területen, hiszen akár nulla is lehet a látótávolság. Tehát hiába van repülő, hiába van helikopter, ez az erőforrás kilőve.”

Mint Jambrik Rudolf hozzáette, nagy gond, hogy a víztározók is kifogytak már az első napokban. Voltak olyanok, amelyeket karbantartás vagy egyéb ok miatt nem töltöttek fel, ezeknek az utánpótlása pedig eléggé nehézkes. Közben pedig a föld alatt húzódó, a várost behálózó tűzcsaprendszer is csak meghatározott vízmennyiséget képes biztosítani a tűzoltószivattyúknak, a vezetékrendszer már nem bírja kiszolgálni az autókat.

Erdőtűz ellen küzdő tűzoltók Los Angelesben (Fotó: MTI/EPA/Allison Dinner)

Megoldást jelenthetne a tenger közelsége, de a sós víznek hosszú távú környezeti hatásai jelentősen károsíthatják a talajt és a helyi ökoszisztémát, így korlátozottan használják a tengervizet. Mindemellett a környezeti sajátosságok és az ottani éghajlat is jelentősen hozzájárul ahhoz, hogy megfékezhetetlenül terjednek a lángok. A jellegzetes növényzet, a pálmafák, a meglehetősen magas gyantatartalmú fenyőfélék és az olajtartalmú növények mind-mind sokkal jobban égnek.

„És az is szörnyű, hogy tavaly április óta itt nem esett eső. Pont ez a hónap lett volna az, amikor egész hónapban szinte esnie kéne az esőnek. Így a talajvíz is lecsökkent minimálisra, és alapvetően kiszáradt minden” – tette hozzá a szakember.

Amíg nem hagy alább a szél, addig tovább folyik a küzdelem

Az erdőtűz lángjait helikopterről is oltják a Los Angeles-i Mandeville Canyonben (Fotó: MTI/AP/Jae C. Hong)

Kaliforniát mindeközben elérték a Santa Ana szelek. Ezek az erős, száraz és meleg szelek, Dél-Kalifornia belsejéből fújnak a tengerpart felé, és száraz sivatagi levegőt hoztak a térségbe.

„Ez a szél a beavatkozásnak a legeslegnagyobb ellensége” – emelte ki Jambrik Rudolf.

A legoptimálisabb tűzoltáshoz a szakember szerint a szemből támadás hozna megfelelő eredményt. A néha 100 km/órát meghaladó széllökésekkel harcolva azonban a tűzzel szemben állni most az amerikai tűzoltóknak lehetetlenség. Éppen emiatt oldalról próbálják csökkenteni a terület frontvonalainak a nagyságát, és így lehet eredményt elérni. De amint a lakóházak közé bekerül a tűz, az még veszélyesebbé teszi a helyzetet, hiszen ezek az épületek könnyűszerkezetesek, tetejükön kátrányborítású palával, sok ház fából épült, a lakások pedig tele vannak könnyen éghető anyagokkal.

Amint egy olyan határérték alá csökken a szél erőssége, hogy a légi tűzoltó erő bevethető, onnantól kezdve napról napra csökken az esélye annak, hogy tovább terjedjen tűz, és nő az esélye annak, hogy végre sikerül eloltani – mondta el lapuknak Jambrik Rudolf.

A nyugalmazott tűzoltó ezredes úgy véli, meg fognak birkózni a lángokkal, hiszen rengeteg tűzoltó van a helyszínen. A megye tűzoltói és a szomszédos államok, Oregon, Washington, Nevada, sőt Kanada és Mexikó szakemberei is segítik az oltást.

„Én azt gondolom, hogy elsősorban az időjárás az, ami meghatározza a tűz végét. Az lenne a legjobb, ha egy szép nagy esőt kapna ez a vidék, és átjárná a talajt, mert akkor nagyon hamar sikerülne megfékezni a lángokat”

– tette hozzá a szakember.

Továbbra is vizsgálják, hogy mi okozta a tüzet

Rendőrök járőröznek Los Angeles nyugati szélén lévő Pacific Palisades városrészben, hogy megakadályozzák a fosztogatásokat (Fotó: MTI/AP/Noah Berger)

A helyi híradások szerint továbbra sem lehet tudni, mi okozta a tüzet, mely öt különböző helyszínről indult. Ahogy Jambrik Rudolf is hozzátette, nem lehet kizárni egyelőre a gyújtogatást sem,  de leginkább a környezetére jellemző forrásokat kell keresni, és ezt a tűzvizsgálati eljárás során meg is fogják tudni határozni. A szakemberek tisztában vannak a keletkezési helyekkel, melyek tüzetes átvizsgálása majd választ fog adni arra, hogy mitől keletkezett a tűz. A szakember szerint nem kell feltétlen szándékosságra gondolni , hiszen egy eldobott sörös- vagy kólásüveg, mely prizmaszerűen összegyűjti a napsugarakat, a száraz aljnövényzetet pillanatok alatt lángba borítja.

A tűzben eddig mintegy 12 300 épület semmisült meg vagy szenvedett súlyos károkat. A leégett terület, amely Los Angeles városát és megyéjét is érinti, már meghaladja a 160 négyzetkilométert. Az amerikai veszélyhelyzet-kezelő ügynökség igazgatója, Deanne Criswell szerint a romeltakarítás legalább fél évet vesz igénybe.

A hétfő reggeli adatok szerint több mint százezer ember volt kénytelen elhagyni otthonát, és további 87 ezer embert figyelmeztettek kitelepítésre.

A kaliforniai kormányzó úgy véli, hogy az állam történetének egyik legsúlyosabb természeti katasztrófájával állnak szemben.

Kigyulladt autót olt egy tűzoltó a kaliforniai Altadenában (Fotó: MTI/AP/Ethan Swope)

Ajánljuk még