Johan Forssell, a migrációs ügyekért felelős tárca vezetője a svéd bevándorlási hivatal adataira hivatkozva azt mondta, tavaly összesen 6250 menedékkérő kapott tartózkodási engedélyt, 42 százalékkal kevesebb, mint a jelenlegi kormány hatalomra kerülése előtt, 2022-ben, és kevesebb, mint valaha 1985 – az adatok rögzítéséének kezdete – óta.
„Úgy gondolom, a csökkenésnek folytatódnia kell” – jelentette ki Forssell, hangsúlyozva, hogy bár „történelmi mélypontról” van szó, ezt az arányt azon évek fényében kell vizsgálni, amikor ez a szám nagyon magas volt.
Hozzátette, hogy jelenleg csak a menedékkérők egynegyedének ismerik el jogosultságát a tartózkodási engedélyre, a többieknek „haza kell térniük”.
A 2015-ös migrációs hullám során Svédországban regisztrálták a legtöbb menekültet az EU-ban, 163 ezer embert, azonban az utóbbi években az egymást követő kormányok szigorítottak a bevándorlási szabályokon, a többi között szűkítették a családegyesítésre jogosultak körét és növelték a nem európai uniós országok állampolgárainak munkavállalási vízumával kapcsolatos jövedelmi elvárást.
Stockholm emellett aktívan bátorítja a migránsokat a hazatérésre, a többi között hárommilliárd svéd koronát különített el hazatelepülési támogatásra. Míg jelenleg egy hazatelepülő 10 ezer korona támogatást kaphat, a tervek szerint 2026-tól akár 350 ezer svéd korona is ütheti annak a markát, aki úgy dönt, visszatér hazájába.
A kiemelt kép illusztráció (Fotó: MTI/EPA/TT/Johan Nilsson)