Aktuális

Katonai járművekre kell számítani csütörtökön Budapest belvárosában egy bemutató miatt

Korlátoznák az X elérhetőségét a lengyel elnökválasztás napján

| Szerző: Udvardy Zoltán
Megváltoztatnák, hogy mely szerv ellenőrzi a választás rendjét, és korlátoznák az X elérhetőségét: ezeket az intézkedéseket kezdeményezi a kormányzó baloldal a május 18-ára meghirdetett lengyel elnökválasztás kapcsán. Lengyelországban az államfő megvétózhatja a parlament által elfogadott törvényjavaslatokat.

„Sorsdöntő pillanat lesz Donald Tusk lengyel miniszterelnök kormánya számára” – írta az amerikai kézben levő Politico című brüsszeli lap a lengyel elnökválasztásról, melynek időpontját

Szymon Holownia, a lengyel parlamenti alsóház, a szejm elnöke hirdette ki

szerdán.

Ringbe lépnek a jelöltek

A jelenlegi elnök, a szélsőjobboldali Jog és Igazságosság (PiS) párttal szövetséges Andrzej Duda idén augusztus 6-án tölti ki második mandátumát, és törvényesen nem indulhat újra. Bár az elnök szerepe némileg szimbolikus, megvétózhatja a parlament által elfogadott törvényjavaslatokat – írja a Politico.

A fő lengyel kormányzó erő,

a Polgári Koalíció (KO) pártszövetség Rafal Trzaskowski varsói főpolgármestert

állítja jelöltnek.

Rafal Trzaskowski varsói polgármester, a lengyel kormánykoalíciót vezető Polgári Koalíció (KO) államfőjelöltje (Fotó: MTI/EPA/PAP/Marcin Bielecki)

A fő ellenzéki erő,

a Jog és Igazságosság (PiS) jelöltje pedig a párton kívüli Karol Nawrocki történész,

a lengyel Nemzeti Emlékezet Intézetének elnöke – teszi hozzá a távirati iroda.

Karol Nawrocki, a lengyel Nemzeti Emlékezet Intézetének igazgatója (Fotó: MTI/EPA/PAP/Lukasz Gagulski)

A választáson Holownia is indul a Lengyelország 2050 nevű koalíciós párt jelöltjeként, a szintén koalíciós Új Baloldal pedig Magdalena Biejat szenátusi alelnököt indítja.

A  magyarországi emigráns

Miközben a Politico úgy fogalmaz, hogy a konzervatív Duda az elnöki jogosítványt arra használta fel, hogy hatékonyan akadályozza a kulcsfontosságú ügyekben a törvényhozást,

Magyarország nemrég politikai menedékjogot adott Marcin Romanowskinak,

aki a Jog és Igazságosság párt színeiben az előző, szintén konzervatív lengyel kormány igazságügyiminiszter-helyettese volt. Az európai körözés alatt álló Romanowskit a lengyel ügyészség tizenegyféle bűncselekménnyel vádolja.


Mindeközben lengyel konzervatív körökben ma ismét arról beszélnek, hogy Varsóban visszatért a politikai üldöztetés korszaka. A Magyar Nemzet például felidézi, hogy tavaly januárban a lengyel elnöki palotában tartóztattak le két volt kormánytagot annak ellenére, hogy mindketten elnöki kegyelemben részesültek.

Menet közben változtatnának

A választások kihirdetésével egy időben a szejm szerdán napirendre tűzte a Lengyelország 2050 tervezetét, amelynek értelmében az elnökválasztás eredményét nem az ebben eddig illetékes legfelsőbb bírósági kamara, hanem a legfelsőbb bíróság három egyéb kamarája hagyná jóvá.

A megoldás csak az idei elnökválasztásra vonatkozna.

A választások kapcsán az is felmerült, hogy korlátoznák az X közösségi oldal, a korábbi Twitter elérhetőségét.

Applebaum megmondja

A Wpolityce.pl című lengyel konzervatív lapban Magdalena Biejat, a szenátus alelnöke és a baloldal lengyel köztársaságielnök-jelöltje válaszolt arra a kérdésre, hogy

szeretné-e letiltani az X portált Lengyelországban.

„Megfontolnám és bátorítom” – válaszolta Biejat, aki szerint „már folynak megbeszélések arról, hogy mit tehetünk a platformok jobb ellenőrzése érdekében”. Szerinte a cél, hogy a közösségi oldalak úgymond ne befolyásolják a demokratikus folyamatokat.


A lengyel lap idézte Anne Applebaum amerikai–lengyel publicistát, Radoslaw Sikorski külügyminiszter feleségét is, aki, mint a Wpolityce.pl megjegyzi, gyakran beszélt erről.

A lap szerint Lengyelországban és nyugat-európai országokban sokan attól tartanak, hogy az X tulajdonosa, Elon Musk többek között megpróbálja befolyásolni a választási eredményeket.

Kiemelt kép: A varsói elnöki palota

Ajánljuk még