Aktuális

Katonai járművekre kell számítani csütörtökön Budapest belvárosában egy bemutató miatt

ENSZ-főbiztos: A gyűlöletkeltő tartalmak szabályozása nem jelent internetes cenzúrát

Az online térben megjelenő gyűlöletbeszéd szabályozásáért állt ki pénteken az ENSZ emberi jogi főbiztosa, leszögezve, hogy a gyűlöletet keltő tartalmak szabályozása nem jelent cenzúrát.

„Az online térben engedélyezett gyűlöletbeszédnek és a káros tartalomnak a való életben is van következménye, az ilyen jellegű tartalom szabályozása pedig nem jelent cenzúrát”

– közölte az X-en Volker Türk, hozzátéve: a világszervezet továbbra is kiáll az online tartalmak közzétételéért való elszámoltathatóságért, összhangban az emberi jogokkal.

„Az utóbbi idők történései bebizonyították, hogy a közösségi hálózatoknak megvan a képességük a gyűlöletkeltésre, konfliktusok szítására és fenyegethetik a biztonságot is”

– szögezte le.

A főbiztos kiemelte továbbá, hogy a szólásszabadság akkor érvényesül teljes mértékben, ha mindenki meg tud szólalni, a szabályozatlan online terekben viszont néhány hangot elhallgattatnak, különösen azokét, akiket egyébként is rendszeresen marginalizálnak.

Az ENSZ X-en és a Meta felületein való jelenlétével kapcsolatban Michele Zaccheo, a világszervezet egyik szóvivője Genfben azt mondta, az ENSZ folyamatosan értékeli és vizsgálja ezeket az online tereket, és egyelőre nem tudják megmondani, mi lesz a megfigyelések eredménye.

„Jelenleg még mindig úgy gondoljuk, fontos, hogy jelen legyünk ezeken a felületeken azért, hogy bizonyítékokon alapuló információkkal szolgálhassunk” – jelentette ki.

A sajtótájékoztatón részt vevő Margaret Harris, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szóvivője hozzátette, hogy a WHO szintén fontosnak tartja a hiteles egészségügyi információk közzétételét, és ezt ott kell megtenniük, ahol az emberek leginkább rákeresnek.

„Ezért minden felületen ott leszünk, amennyire csak lehet” – szögezte le.

Mark Zuckerberg, a Facebookot, az Instagramot és a Whatsapp üzenetküldő szolgáltatást tulajdonló Meta óriásvállalat vezérigazgatója néhány nappal korábban jelentette be, hogy közösségimédia-platformjain a cég a szólásszabadság helyreállítása érdekében az Egyesült Államokban felhagy tényellenőrző programjával, és enyhít a vélemények szabad kifejtésének korlátain.

Kiemelt kép: Volker Türk, az ENSZ emberi jogi fõbiztosa év végi sajtótájékoztatóján a genfi ENSZ-palotában 2024. december 9-én (Fotó: MTI/EPA/Keystone/Salvatore Di Nolfi)

Ajánljuk még