„Megállítottuk az orosz gáz tranzitját, ez történelmi esemény!
Oroszország elveszíti piacait,
pénzügyi veszteségeket szenved el. Európa már meghozta a döntést, hogy lemond az orosz gázról” – így kommentálta szerdán az orosz gázszállítás leállítását az Al Jazeera által idézett German Galuscsenko ukrán energiaügyi miniszter.
With Ukraine halting the transit of Russian gas, the only remaining Russian gas pipeline runs through Turkey.
Russia is one strike away from being cut off from Europe pic.twitter.com/Px50n0WUg7
— Poetic Fella (@Poetic_Fella) January 1, 2025
Az orosz Gazprom energiaipari óriásvállalat közölte, hogy moszkvai idő szerint reggel 8 órától leállították az Európába irányuló gázexportot, mivel a tranzitmegállapodás lejárt.
Magyarország – amely Szlovákiához hasonlóan Moszkvával is baráti viszonyt ápol – orosz gázimportjának nagy részét a fekete-tengeri vezetéken keresztül kapja. Ennek következtében
Budapestet nagyrészt nem érinti Ukrajna döntése
Kényszerű leállás
„Az ukrán fél ismételt és egyértelműen kifejezett elutasítása miatt, hogy megújítsa ezeket a megállapodásokat,
a Gazpromot megfosztották attól a technikai és jogi lehetőségtől, hogy 2025. január 1-jétől gázszállítást végezzen
Ukrajna területén keresztül” – idézi az Al Jazeera a Gazprom Telegram üzenetküldő alkalmazáson közzétett közleményét.
Ukrajnán keresztül áramlik az orosz földgáz több európai országba, köztük Szlovákiába, Moldovába és Magyarországra is – teszi hozzá a BBC.
Russia’s once-dominant gas supplies to Europe end on January 1
➡️ https://t.co/62E76TKnRE pic.twitter.com/uRqjpTlQTX— FRANCE 24 (@FRANCE24) December 31, 2024
Brüsszel nem látja súlyosnak az orosz gázszállítás kiesését.
„A bizottság több mint egy éve kifejezetten azon dolgozik, hogy felkészüljön egy olyan forgatókönyvre, amelyben az orosz gáz nem Ukrajnán keresztül halad át” – közölte a testület kedden az AFP hírügynökséggel.
Fico fenyegetése
Robert Fico szlovák miniszterelnök szerdán elítélte a lépést, és arra figyelmeztetett, hogy ennek Európa fogja megfizetni az árát – emlékeztet a Politico című brüsszeli lap.
„Az Ukrajnán keresztül történő gáztranzit leállítása
drasztikus hatással lesz mindannyiunkra az EU-ban – ám nem lesz hatása az Orosz Föderációra”
– figyelmeztetett Fico a Facebookon közzétett videoüzenetében.
Fico a héten egy nyilatkozatában kiemelte: Pozsony „kölcsönös intézkedéseket” hozhat, beleértve az Ukrajnába irányuló villamosenergia-export leállítását, miután Kijev elutasította a 2019-es megállapodás meghosszabbítását, amely lehetővé teszi, hogy a gáz az országon keresztül Közép-Európába áramoljon.
🇪🇺🇺🇦 Ukraine not extend the agreement with russia for gas transit, which expires on January 1, 2025. This marks the end project for the transit of russian gas to Europe, dating back to soviet times. 👏 pic.twitter.com/Hz4ugD2nCp
— Intermarium 24 (@intermarium24) December 20, 2024
„Nem hiszem, hogy ezt megtennék” – mondta German Galuscsenko ukrán energiaügyi miniszter az amerikai kézben levő Politicónak adott interjújában, azzal érvelve, hogy a lépés „teljesen ellentétes” lenne az uniós szabályokkal. Kijev az Európai Bizottsághoz, az EU végrehajtó testületéhez is fordult, hogy hivatalos konzultációt kezdjen a kérdésben – mondta.
Szükségállapot Moldovában
A BBC kiemeli: a helyzet a legkritikusabb Moldovában, amely Ukrajnával határos, és otthon az oroszok által támogatott szakadárokkal küzd. Az apró ország a hónap elején már 60 napos szükségállapotot vezetett be a Kijev által várt csökkentés miatt.
„A Kreml ismét
energetikai zsaroláshoz folyamodott, hogy befolyásolja a 2025-ös parlamenti választásokat
és aláássa európai utunkat” – nyilatkozta Maia Sandu moldovai elnök.
Ukraine-Russia gas transit problems since 2005; fees, arrears. Loss of only meter-in station Sudzha Kursk, facilitates stealing if only metered-out?https://t.co/LXiHpegWLD EU can get Rus gas via TurkStream,Azerbaijan or rich US LNG(if grid intact) or electricity🤔@AvgerinosMoscow https://t.co/pUCTnFNv7J pic.twitter.com/RwRyPKSzAd
— Pete Chatziplis (@petechatziplis) December 30, 2024
Az Ukrajnával szomszédos, Moldova szakadár oroszbarát régiója, a Transznisztria, amely szintén a tranzitáramokra támaszkodik, szerda hajnalban leállította a háztartások fűtését és melegvízellátását . A Tirasteploenergo helyi energiaszolgáltató arra szólította fel a lakosságot, hogy
öltözködjenek melegen, függesszenek takarót vagy vastag függönyt az ablakokra és az erkélyajtókra,
és használjanak elektromos fűtőtesteket.
Hatalmas pénzügyi veszteség
Ami Ukrajnát illeti, az ellátás biztonságát ez nem érinti, mivel nem használ orosz tranzitgázt – idézi a Reuters az Európai Bizottság forrásait. Csakhogy Ukrajna
akár évi 1 milliárd dollárt is elveszíthet az Oroszországból származó tranzitdíjak kiesése miatt
– derül ki a brit hírügynökség jelentéséből. A hatás ellensúlyozása érdekében Kijev szerdától megnégyszerezi a hazai fogyasztók gázszállítási díját, ami az ország iparának évente több mint 1,6 milliárd hrivnyába (38,2 millió dollárba) kerülhet.
Merre megy a vezeték?
Az 1420 milliméter átmérőjű,
Urengoj-Pomari-Ungvár gázvezeték még 1983-ban,
a Szovjetunió idején épült meg, és Szibériából szállította a gázt a szovjet csapatok által megszállt kelet-közép-európai országokba és Nyugat-Európába.
Russian gas transit to Europe through Ukraine completely stopped – Russian Gasprom said.
Moscow has transported gas to Europe through Ukraine since 1991.
According to news Slovakia,could face disruption and Moldova, which is not in the EU, is already suffering shortages. pic.twitter.com/PI56sNWzjF
— Könül Şahin 𓃠 (@KonulikShahin) January 1, 2025
A vezeték keresztülhalad az oroszországi Kurszk régióban fekvő Szudzsa városán, amely jelenleg az ukrán katonai erők ellenőrzése alatt áll – írja a Reuters. A vezeték Ukrajnán keresztül szállít gázt Szlovákiába, ahol Csehországba és Ausztriába tartó ágakra bomlik.